ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

انتشار آمار فروردین ۱۴۰۳ شاپرک: «سپ» از «به‌پرداخت ملت» جلو زد

ارزش حقیقی تراکنش‌ها در این شبکه در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ نسبت به اسفندماه ۱۴۰۲ به میزان ۳۱.۷۷ درصد کاهش یافته است.

ایمان بیک
نوشته شده توسط ایمان بیک | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۷:۱۵

براساس گزارش فروردین‌ماه ۱۴۰۳ «شرکت شاپرک»، آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شبکه پرداخت الکترونیکی نسبت به اسفندماه گذشته کاهشی طبیعی نشان می‌دهد، اما نسبت به یک سال قبل در همین مدت شاهد افزایش در این آمارها هستیم.

به گزارش شاپرک، در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ بیش از ۳ میلیون و ۹۱۸ هزار تراکنش با ارزش ۹۷۲۹ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده است که نسبت به ماه مشابه در سال قبل به‌ترتیب ۶.۰۷ درصد و ۱۸.۴۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کاهش ارزش تراکنش‌ها

این گزارش نشان می‌دهد که ارزش حقیقی تراکنش‌ها در این شبکه در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ نسبت به اسفندماه ۱۴۰۲ به میزان ۳۱.۷۷ درصد کاهش یافته است. این رقم، ارزش تراکنش‌های شاپرکی بدون درنظر گرفتن نرخ تورم را نشان می‌دهد و درصورت لحاظ تورم ۲.۶۵ درصدی ماهانه، ارزش اسمی تراکنش‌ها کاهشی معادل ۲۹.۹۷ درصد خواهد داشت.

گزارش شاپرک، میزان تورم نقطه به نقطه فروردین ۱۴۰۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل را ۳۰.۹ درصد اعلام کرده است. تغییر نقطه به نقطه ارزش حقیقی تراکنش‌های این شبکه نیز کاهشی ۹.۴۹ درصدی داشته است.

کارتخوان‌های فروشگاهی در صدر

در مورد تعداد ابزارهای پذیرش نیز در فروردین‌ماه امسال شاهد رشد ۳۴ درصدی ابزار پذیرش اینترنتی و ۱۰ درصدی کارتخوان‌های فروشگاهی بوده‌ایم. درحالی‌که تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی کاهشی ۱۷ درصدی داشته است.

در این میان، سهم بازار کارتخوان‌های فروشگاهی در بین این ابزارها ۸۹.۹۶ درصد و سهم ابزار پذیرش اینترنتی ۹.۹۸ درصد بوده است. کمترین سهم از نظر تعداد نیز به ابزار پذیرش موبایلی با ۵ صدم درصد مربوط می‌شود.

کارتخوان‌های فروشگاهی از نظر تعداد تراکنش‌ها نیز با ۹۱.۵۳ درصد در رتبه نخست قرار دارند. ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

براساس این گزارش، بیشترین حجم شبکه پرداخت الکترونیک کارتی مربوط به خرید کالا و خدمات با سهم ۸۹.۳۵ درصدی بوده و پرداخت قبوض و خرید شارژ تلفن همراه و مانده‌گیری نیز رده‌های بعدی را در اختیار دارند.

آمار شاپرک نشان می‌دهد بیش از ۳ میلیارد و ۳۹۵ میلیون تراکنش‌ با مبلغ کمتر از ۶ میلیون ریال روی ابزار کارتخوان فروشگاهی انجام شده و به این ترتیب ۹۴.۶۹ درصد تراکنش‌های این ابزار، تراکنش‌های کمتر از ۶۰۰ هزار تومان بوده است. ۹ صدم درصد تراکنش کارتخوان‌ها بالای ۲۰ میلیون تومان بوده و باقی تراکنش‌ها نیز بین ۶۰۰ هزار تومان تا ۲۰ میلیون تومان بوده است.

سپ؛ پیشتاز PSPها

در بخش دیگری از این گزارش ماهانه، عملکرد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) بررسی شده است.

آمار شاپرک نشان می‌دهد که شرکت «پرداخت الکترونیک سامان (سپ)» ۲۱.۵ درصد از کل سهم مبلغی تراکنش‌ها در حوزه پرداخت الکترونیک کارتی را در اختیار داشته و از این حیث عملکردی موفق‌تر از سایر PSPها داشته است. «به‌پرداخت ملت» با ۱۹.۶۴ درصد و «تجارت الکترونیک پارسیان» با ۱۰.۸۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به این ترتیب سپ موفق شده است در عملکرد یک سال گذشته جای به‌پرداخت ملت را بگیرد.

درعین‌حال در ماه فروردین امسال شرکت پرداخت الکترونیک سامان با پوشش ۱۸.۷۵ و ۳۴.۵۴ درصدی به‌ترتیب از مبالغ بازار کارتخوان فروشگاهی و ابزار پذیرش اینترنتی، بالاترین سهم را در اختیار گرفته و شرکت به پرداخت ملت از مبالغ ابزار پذیرش موبایلی نیز با پوشش ۴۸.۰۹ درصدی دارای بالاترین سهم بوده است.

متن کامل گزارش ماهانه شاپرک را می‌توانید در این آدرس بخوانید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی