ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش طاقچه از سال ۱۴۰۱: کاربران کتاب‌های بیشتری خواندند و سرانه مطالعه رشد کرد

کاربران این پلتفرم ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر کتاب خوانده‌اند و در دی‌ماه ۱۴۰۱ بیشتر از همیشه مطالعه داشته‌اند.

رشد سرانه مطالعه کاربران طاقچه به بیش از ۹ دقیقه در روز رسیده و حالا این پلتفرم به آمار ۹ میلیون نصب رسیده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که طی سال گذشته در این پلتفرم رخ داد، عرضه کتاب چاپی بود. این گزارش می‌افزاید که کاربران طاقچه در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۶ میلیون ساعت کتاب خوانده‌اند.

طاقچه گزارش سال ۱۴۰۱ خود را منتشر کرده است. کاربران این پلتفرم در دی‌ماه ۱۴۰۱ بیشتر از همیشه مطالعه داشته‌اند، ۳۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ بیشتر کتاب خوانده‌اند و همچنین تعداد کاربرانی که در این سال حداقل یک کتاب خوانده باشند نسبت به سال ۱۴۰۰، تقریباً ۲ برابر شده و ۹۵ درصد رشد کرده است. پرمطالعه‌ترین روزی که کاربران طاقچه کتاب می‌خوانند، دوشنبه‌ها بوده است. همچنین بین ساعات ۹ شب تا ۱ بامداد بیشترین زمانی است که کاربران به مطالعه پرداخته‌اند.

فروش خوب کتاب‌های صوتی

به رسم هرساله، کتاب‌هایی که بیشتر از همه خوانده شده‌اند عموماً درزمینه آثار روان‌شناسی هستند. آثاری همچون «چگونه کمال‌گرا نباشیم؟»، «زنان زیرک» و «معجزه» از پرطرفدارترین کتاب‌ها در سال گذشته بوده‌اند. در این بین، رمان‌هایی مثل «کتابخانه نیمه‌شب» و «جزء از کل» و همچنین کتاب صوتی «برادران کارامازوف» نیز در بین آثار پرطرفدار سال گذشته در بین کاربران طاقچه بوده‌اند.

در طاقچه ۱۱۴ هزار محتوا وجود دارد که ۹۰ درصد آن متعلق به کتاب‌های چاپی است. با توجه به همین آمار، دور از انتظار نیست که بیش از ۸۶ درصد ناشرین فعال در طاقچه نیز ناشرین آثار متنی باشند؛ ناشرین صوتی تنها سهمی ۳ درصدی در این پلتفرم داشته‌اند. بااین‌حال، آمار طاقچه نشان می‌دهد که سه کتاب پرفروش اصلی در طاقچه جزو آثار صوتی در این پلتفرم هستند. کتاب‌های صوتی معجزه، برادران کارامازوف و «مغازه خودکشی» پرفروش‌ترین محصول طاقچه در سال گذشته بوده‌اند.

پرمخاطب‌ترین نویسندگان

طاقچه در گزارش سال ۱۴۰۱ خود به پرمخاطب‌ترین نویسندگان ایرانی و خارجی هم اشاره کرده است. براساس این گزارش، در بین نویسندگان ایرانی، سه نویسنده «نادر ابراهیمی»، «مهرداد صدقی» و «عباس معروفی» پرمخاطب‌ترین هستند. در بین نویسندگان خارجی هم دو نویسنده فعال درزمینه کتاب‌های روانشناسی یعنی «راندا برن» و «دارن هاردی» محبوب‌ترین هستند. در بین مترجمین کشور هم سه مترجم «مسیحا برزگر»، «اکبر عباسی» و «فاطمه فراهانی» محبوب‌ترین مترجمین هستند.

کتاب‌های پرفروش ۱۴۰۱

طاقچه به تفکیک سبک نیز کتاب‌های پرفروش خود را معرفی کرده است. در بخش رمان و داستان بازهم نام سه اثر: مغازه خودکشی، کتابخانه نیمه‌شب و برادران کارامازوف به‌چشم می‌خورد. در بین دسته‌بندی کتاب‌های خودیاری سه اثر معجزه، «قورباغه‌ات را قورت بده» و «هنر ظریف بیخیالی» پرفروش‌ترین بوده‌ و در بین کتاب‌های مدیریتی نیز سه اثر «پنج‌صبحی‌ها»، «تکنیک‌های تسلط بر ذهن» و «اثر مرکب» پرفروش‌ترین بوده‌اند. طاقچه به فروش مجلات آنلاین نیز می‌پردازد و سه مجله «ترجمان علوم انسانی»، «اندیشه پویا» و همچنین «ناداستان» جزو پرفروش‌ترین مجلات بوده‌اند.

براساس گزارش طاقچه، یک کاربر در سال ۱۴۰۱، ۲۹۶۹ کتاب خریده است که بیشترین تعداد کتاب خریداری‌شده توسط یک کاربر بوده و کاربر دیگری بیش از ۷۱۰ کتاب به سایر کاربران هدیه داده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی