ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش ۱۴۰۲ تترلند منتشر شد؛ رشد ۶۸ درصدی کاربران و پاداش ۱۰ میلیارد تومانی در سرویس قلک

در گزارش سال ۱۴۰۲ تترلند که دیروز در رویداد «جریان رشد» این شرکت رونمایی شد، ارزش معاملات بازارهای رمزارزی ایران ۵۱۱ همت ذکر شده است.

ایمان بیک
نوشته شده توسط ایمان بیک | ۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۶:۴۴

گزارش سال ۱۴۰۲«تترلند» نشان می‌دهد که ارزش معاملات پلتفرم‌های رمزارزی در ایران از معاملات املاک عبور کرده و به ۵۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در گزارش سال ۱۴۰۲ تترلند که دیروز در رویداد «جریان رشد» این شرکت رونمایی شد، ارزش معاملات بازارهای مختلف بر اساس آمار نهادهای رسمی ذکر شده است.

بر این اساس در سال گذشته، ارزش معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران ۲ هزار و ۱۷۸ همت و ارزش معاملات بازار مسکن ۳۱۲ همت بوده است. جالب اینکه ارزش معاملات پلتفرم‌های رمزارزی داخلی بیش از ۶۰ درصد از ارزش معاملات بازار مسکن بالاتر بوده است.

همچنین می‌توان گفت که در سال گذشته، حجم معاملات صرافی‌های رمزارز حدود ۲۵درصد ارزش کل معاملات بورس تهران بوده است.

این رشد حیرت‌انگیز در شرایطی اتفاق افتاده که بازار رمزارز در ایران با چالش‌های متعددی روبه‌روست و در گزارش سالانه تترلند نیز به مهم‌ترین چالش‌های این بازار اشاره شده است.

 چالش‌های بازار رمزارز ایران

بنا به اعلام تترلند، در سال ۱۴۰۲ چالش‌هایی بر صنعت رمزارز کشور سایه افکنده بود که مهم‌ترین آنها عبارت است از:

  • محدودیت واریز ۲۵ میلیون تومانی

این مانع که روی کد ملی افراد فعال در بازار رمزارزها اعمال شده، باعت ایجاد محدودیت خرید رمزارز در هر ۲۴ ساعت از شبانه‌روز از طریق درگاه‌های رسمی پلتفرم‌های رمزارزی شده است. این محدودیت می‌تواند کاربران را به سمت مبادی غیر رسمی خرید و فروش رمزارز نظیر شبکه‌های اجتماعی بکشاند که خطر بسیاری نظیر از دست رفتن سرمایه کاربران را به همراه دارد.

  • محدودیت ۷۲ ساعته برداشت رمز ارز

بر اساس گزارش سال ۱۴۰۲ تترلند، یکی دیگر از موانعی که در سال ۱۴۰۲ گریبان‌گیر صنعت رمزارز کشور شده بود، ایجاد محدودیت زمانی ۷۲ ساعته برداشت رمزارز از پلتفرم‌های داخلی کشور است. این محدودیت را پلیس فتا به منظور جلوگیری از پولشویی ابلاغ کرده؛ اما یکی از آثار منفی آن کاهش اعتماد کاربران به پلتفرم‌های داخلی و مهاجرت تعداد زیادی از کاربران حرفه‌ای به پلتفرم‌های خارجی است. به بیان بهتر، بسیاری از کاربران استفاده از پلتفرم‌های خارجی را با تمام خطرهای مرتبط با از دست رفتن دارایی‌های‌شان به استفاده از پلتفرم‌های داخلی به دلیل محدودیت‌های ذکر شده ترجیح می‌دهند.

  • بلاتکلیفی قانون‌گذای رمزارز و تبادل

این گزارش می‌افزاید: «از سال‌های گذشته بحث‌هایی درباره به رسمیت شناختن پلتفرم‌های رمزارزی مطرح بوده است. سکوهای تبادل داخلی همکاری تنگاتنگ و شفافی با اتاق‌ها و وزارتخانه‌های مختلف کرده‌اند؛ اما متاسفانه تا کنون این صنعت به طور رسمی در کشور پذیرفته نشده است.»

تتر؛ رمزارز محبوب ایرانی‌ها

طبق گزارش سال ۱۴۰۲ تترلند، ۲۹درصد معاملات سالانه رمزارزها در صرافی‌های ایرانی مربوط به جفت‌ارز «تتر‌‌/‌تومان» بوده است. به این ترتیب با در نظر گرفتن ارزش ۵۱۱ هزار میلیارد تومان معاملات رمزارزها می‌توان نتیجه گرفت که حدود ۱۴۸ هزار میلیارد تومان از این میزان به معاملات جفت‌ارز تتر/تومان اختصاص داشته است.

از سوی دیگر متوسط نرخ تتر از ۳۵ هزار و ۵۵۹ تومان در سال ۱۴۰۱ با ۴۶ درصد افزایش به ۵۲ هزار و ۱۹۸ تومان رسیده است. نرخ تتر در سال ۱۳۹۸ نیز ۱۳ هزار و ۵۷۲ تومان بوده و این ارقام نشان می‌دهد که کاربران توانسته‌اند از این طریق تا حدی ارزش سرمایه خود را حفظ کنند.

رشد کاربران تترلند

گزارش مذکور نشان می‌دهد رشد تعداد کاربران تترلند در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ماقبل ۶۷ درصد بوده و در سال گذشته ۷۸ درصد از کاربران تترلند حداقل یک تراکنش خرید تتر و ۶۰ درصد آنان حداقل یک تراکنش فروش تتر انجام داده‌اند.

در این میان ۳۸ درصد به انجام خرید و فروش پرداخته، ۲۲ درصد فقط اقدام به فروش کرده‌اند و ۴۰ درصد نیز فقط خرید کرده‌اند.

این گزارش حاکی است میانگین تعداد تراکنش‌های تترلند به بیش از ۲۰هزار مورد در روز رسیده است که در‌مجموع بیش از ۱۰۰میلیارد تومان ارزش دارند.

بر اساس گزارش سالانه تترلند، سطح پایداری سرویس‌های این پلتفرم در سال گذشته ۹۹.۸۹ درصد بوده که به گفته خود شرکت، یکی از پایدارترین سرویس‌ها در بین سکوهای تبادل داخلی محسوب می‌شود.

همچنین مدت زمانی که کاربران در وب‌سایت و اپلیکیشن تترلند در سال ۱۴۰۲ حضور داشته‌اند در مجموع به ۲۳۶ سال می‌رسد که به قدمت انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران است.

مجموع بازدید از وب‌سایت و اپلیکیشن تترلند نیز در سال گذشته ۲۲.۵ میلیون بازدید بوده است.

از سوی دیگر در بخش پشتیبانی، نرخ پاسخگویی به تماس‌ها ۹۰ درصد و میزان رضایت از پشتیبانی آنلاین ۹۸.۵ درصد بوده است.

بر اساس شاخص توصیه کنندگان که واحد خدمات کاربران تترلند استخراج و محاسبه کرده، حدود ۷۷ درصد از کاربران استفاده از تترلند را به دیگران توصیه می‌کنند.

همچنین ۲۰ درصد از کاربران حداقل یک نفر را از طریق لینک دعوت دوستان به تترلند معرفی کرده‌اند. معرفی دوستان در تترلند مشمول پاداش مادام‌العمر می‌شود.

رشد ۱۳ درصدی معاملات بازار تترلند

«بازار تترلند» سرویسی است که کاربران با استفاده از این ابزار می‌توانند با پرداخت کارمزد کمتر و انتخاب نرخ دلخواه، به‌صورت مستقیم دارایی خود را با سایر کاربران خرید و فروش کنید.

بازار تترلند در سال ۱۴۰۱ معرفی شد و بر اساس این گزارش، در دومین سال فعالیت این بازار، ۸۴ درصد از سفارش‌های ثبت شده منجر به معامله شده و تعداد تراکنش‌های این بازار نسبت به سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

رشد ۴.۵ برابری تراکنش‌های مبدل تترلند

یکی دیگر از سرویس‌های تترلند «مبدل رمزارز» است که شهریور ۱۴۰۱ معرفی و با استقبال مواجه شد. اکنون تعداد رمزارزهای قابل‌تبدیل در این سرویس به ۴۸۰رمزارز رسیده است؛ یعنی می‌توانید تتر را بدون پرداخت کارمزد به ۴۰۰ رمزارز تبدیل و در کیف‌پول تترلند خود نگه‌داری کنید.

گزارش سالانه تترلند نشان می‌دهد که تعداد تراکنش‌های مبدل ۴.۵ برابر شده و میانگین حجم معامله سالانه کاربران فعال آن نیز ۲ هزار و ۱۲۷ تتر است.

تترلند مدعی است که با توجه به میانگین کارمزدی که سایر صرافی‌ها بابت تبدیل رمزارزها از کاربران دریافت می‌کنند، بدون کارمزد بودن مبدل تترلند باعث ۱۶.۱ میلیارد تومان صرفه‌جویی  کاربران در سال گذشته شده است.

۱۰ میلیارد تومان پاداش قلک تترلند

سرویس «قلک تترلند» که از 12 تیر ماه سال گذشته در‌دسترس کاربران قرار گرفته‌، امکان استیک‌کردن دارایی رمزارزی و دریافت پاداش را برای کاربران را فراهم می‌کند.

تترلند ادعا می‌کند که قلک با ۳۸ طرح فعال کاملترین پلتفرم استیکینگ کشور است که بابت نگه داری از رمزارزها پاداش ارایه می‌دهد.

مجموع پاداش دریافتی کاربران از قلک تترلند در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۰ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان بوده است.

توسعه‌های پارسال، برنامه‌های امسال

تترلند در سال ۱۴۰۲ سرویس‌های تازه‌ای را معرفی کرده که از آن جمله می‌توان به شروع همکاری با بینوست و اضافه‌شدن سبدهای رمزارزی، انتشار افزونه تترلند برای مرورگرهای دارای هسته کرومیوم و رونمایی از سرویس قلک تترلند در تیرماه اشاره کرد.

شروع همکاری با دیجی‌پی و اعطای اعتبار خرید با سود صفر درصد و تضمین رمزارزی در مردادماه اتفاق افتاد. زمان رونمایی از سرویس گیفت کارت در مهرماه بود و خدمت واریز آفلاین در سرویس‌های واریز تومانی، راه‌اندازی پاداش هفته‌شمار و رونمایی از سرویس مهر تترلند در آبان ماه بوده است. راه‌اندازی قابلیت‌های برداشت سایر رمزارزها و قابلیت هشدار قیمت در آذرماه اتفاق افتاد و در نهایت تعداد رمزارزهای سرویس مبدل رمزارزی تترلند در اسفندماه به ۴۸۰ رمزارز رسید.

تترلند در گزارش سالانه خود اعلام کرده که در سال ۱۴۰۳ نیز ارائه خدمات متمرکز بر تبادل تتر و دیگر رمزارزها را با اهدافی مانند تقویت و توسعه زیرساخت های معاملاتی و ارائه محصولات نوآورانه مرتبط با تبادل تتر دنبال خواهد کرد.

از دیگر اهداف تترلند در سال ۱۴۰۳ می‌توان به تمرکز بیشتر بر تعامل با کسب و کارها و کاربرهای تجاری اشاره کرد.

مسئولیت اجتماعی، از سیستان تا افغانستان

تترلند در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی نیز چند فعالیت قابل توجه داشته است. این شرکت با حمایت از پروژه دختران پروژه افغانستان کمک کرده که ۸۴۵ نفر از دختران محروم از کار و تحصیل، آموزش‌ مهارت‌های لازم برای کار را دریافت کردند.

همچنین پس از وقوع سیل در سیستان و بلوچستان در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ تترلند تمامی کارمزدهای معاملات کاربران در روزهای پنجشنبه و جمعه، ۱۷ و ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۲ را به سیل‌زدگان اختصاص داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی