ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش آخرین وضعیت متغیرهای پولی نشان می‌دهد: کاهش ۵ درصدی رشد نقدینگی

بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست‌های پولی اعلام کرد در بازه زمانی دوازده ماهه، روند رشد پایه پولی و نقدینگی کاهش داشته است.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۲۰ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۵۵

بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست‌های پولی اعلام کرد در بازه زمانی دوازده ماهه، روند رشد پایه پولی و نقدینگی کاهش داشته است.

بنا بر اعلام بانک مرکزی، این کاهش از فروردین ماه سال جاری تا آذر ماه بوده است که نرخ آن از ۴۵.۰ درصد در فروردین‌ماه به ۳۳.۵ درصد تا کنون کاهش پیدا کرده است.

همچنین، نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی نیز از ۳۳.۴ درصد در پایان آذر‌ماه ۱۴۰۱، در یک روند نزولی به ۲۷.۰ درصد در پایان آذر‌ماه ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

طبق گزارش آخرین وضعیت متغیرهای پولی، حجم نقدینگی در پایان آذرماه ۱۴۰۲ به میزان 74980.0  هزار میلیارد ریال افزایش یافته که در مقایسه با پایان سال ۱۴۰۱ به اندازه ۱۸.۳ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین، نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی از ۳۳.۴ درصد در پایان آذرماه ۱۴۰۱، در راستای روند نزولی خود، به ۲۷.۰ درصد رسیده و نشان از کاهش آن تا این لحظه دارد.

در آذرماه سال ۱۴۰۲، پایه پولی به میزان 10231.9 هزار میلیارد ریال رسید. این نشان می‌دهد که پایه پولی در پایان آذرماه سال جاری، با رشد ۱۹.۰ درصد نسبت به پایان سال ۱۴۰۱، ثبت شده است.

همچنین، رشد پایه پولی دوازده‌ماهه در ادامهٔ روند نزولی خود از ابتدای سال جاری، از ۴۵.۰ درصد در فروردین‌ماه به ۳۳.۵ درصد در آذر‌ماه کاهش یافته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۲۰ دی ۱۴۰۲

    میگفتن نقدینگی باعث تورمه! باشه الآن که اومد پایین ببینیم تورم کم میشه؟ مکتب #گران_کن نئولیبرالیسم

مطالب پیشنهادی