ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

معاون توسعه کسب‌وکار نوبیتکس: خواسته‌های تشکل‌های صنفی اکوسیستم فناوری باید همسو شود

شامخی با تأکید بر لزوم افزایش همگرایی بین نهادهای صنفی برای حل مشکلات موجود گفت باید خواسته‌ها را یکسان و همسو کرد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۶ تیر ۱۴۰۲ | ۱۸:۱۳

معاون توسعه کسب‌وکار نوبیتکس اعتقاد دارد نتیجه رساندن مطالبات تشکل‌های صنفی با مشکلات ویژه‌ای همراه است. شامخی راه‌حل این وضعیت را افزایش همگرایی بین نهادهای صنفی دانست؛ همگرایی که به باور او با یکسان‌سازی خواسته‌ها و همسوکردن آن‌ها شدنی است تا روابطشان را به موضوعات مهم اکوسیستم معطوف کنند.

«وحید شامخی» در پنل «در حسرت سیمرغ شدن» که با موضوع تشکل‌های صنفی و اکوسیستم در نمایشگاه الکامپ برگزار شد، گفت: 

«می‌توانم بگویم فضا و رویکرد در کشور ما تشکل‌زدایی است و خیلی سخت می‌شود کار صنفی کرد. درواقع فضا برای کارهایی که از جنس فعالیت صنفی ساختارمندِ بازیگران اکوسیستم است و منجر به شکل‌گیری اتحاد شود، مساعد نیست.»

به گفته وی، تلاش‌هایی که درحال‌حاضر در سازمان نظام صنفی و انجمن فین‌تک می‌شود، حداقل کارهایی است که تلاش می‌کنند انجام شود: «اما از هرکدام از فعالان صنفی بپرسید، بیشترشان گله دارند که اقدام حمایتی خاصی از طرف نهاد حاکمیت شکل نگرفته است. ما در فضایی هستیم که به نتیجه رساندن خواسته‌ها مشکلات خاص خودش را دارد.»

معاون توسعه کسب‌وکار نوبیتکس با تأکید بر اینکه تلاش‌های مستمر برای پیگیری مطالبات اکوسیستم نوآورانه کشور ادامه دارد، اظهار داشت: «به نتیجه رسیدن مطالبات بخش خصوصی که از طریق تشکل‌ها پیگیری می‌شود، منوط به پارامترهایی است که ما بخشی از آن‌ها را شفاف نمی‌بینیم؛ یعنی فرایند شفاف نیست و ما حتی به‌طور دقیق نمی‌دانیم یک تشکل و سازمان صنفی چقدر می‌تواند اثرگذار باشد.»

شامخی صنعت رمزارزها را مثال زد که بارها در یک سال اخیر درگیر موضوعاتی شده است که فعالین این حوزه چندان هم دلیلش را نمی‌فهمیدند: «مثلاً سقف واریز روزانه 25 میلیون تومان که دلیلش مشخص نبود. اگر دلیل قانع‌کننده‌ای باشد ما نیز به‌دنبال چالش نیستیم و هر کسب‌و‌کاری در پی توسعه کسب‌و‌کارش است، نه ایجاد چالش.»

عضو هیئت‌مدیره انجمن فین‌تک درباره همگرایی اصناف و تشکل‌های صنفی در ایران، اظهار داشت: «در برخی موارد شاهد واگرایی هستیم، اما به عنوان مثال وقتی ما در نظام صنفی رایانه‌ای کمیسیون فین‌تک داریم و از طرفی انجمنی هم به نام انجمن فین‌تک درحال فعالیت است، راهکار من برای افزایش همگرایی این است که خواسته‌هایمان را یکسان، همسو و به هم نزدیک کنیم و همه توان و روابطمان را به موضوعات مهم اکوسیستم معطوف کنیم. ما بعضاً می‌شنویم که نهاد دولتی می‌گوید شما خودتان در یک موضوع خاص همگرا نیستید، فلان انجمن یک حرفی می‌زند شما یک حرف دیگر. به این دلیل معتقدم مشخص‌کردن اولویت‌ها و یکسان‌کردن آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.» 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی