ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تعمیر
موبایل

اتحادیه اروپا شرکت‌ها را به ارائه 12 ماه گارانتی بیشتر برای محصولات تعمیرشده وادار می‌کند

اتحادیه اروپا برای حمایت از حق تعمیر، شرکت‌ها را وادار می‌کند تا برای محصولات تعمیرشده، 12 ماه گارانتی بیشتر درنظر بگیرند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

اتحادیه اروپا بر سر قانونی برای تقویت حق تعمیر به توافق رسیده است که فروشندگان را وادار می‌کند تا برای محصولاتی که در دوران گارانتی تعمیر شده‌اند، 12 ماه ضمانت بیشتر ارائه کنند. تولیدکنندگان همچنین باید قطعات یدکی محصولات خود را در بازار توزیع کنند و نمی‌توانند جلوی استفاده از قطعات دست‌دوم را بگیرند.

پارلمان اروپا در اقدامی مهم، به نفع مقرراتی برای تقویت قانون حق تعمیر رأی داد. یکی از برجسته‌ترین مفاد این مقررات که توسط شورای اروپا تدوین شده، این است که شرکت‌ها باید دوره ضمانت محصولاتی را که حین گارانتی تعمیر شده‌اند، به‌مدت یک سال افزایش دهند. البته هریک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند این دوره اضافه را بیشتر هم کنند. درحال‌حاضر کالاها در قاره سبز از گارانتی دوساله بهره می‌برند.

اتحادیه اروپا حمایت از قانون حق تعمیر را افزایش می‌دهد

این مقررات می‌تواند به تعمیر هرچه بیشتر گوشی‌ها یا دیگر گجت‌ها کمک کند و این اطمینان‌خاطر را به مشتریان بدهد که دستگاه آن‌ها برای مدت بیشتری تحت ضمانت شرکت فروشنده قرار دارد.

افزون‌براین، تولیدکنندگان باید جزئیات مربوط به قطعات یدکی محصولات خود را در وب‌سایتشان ارائه کنند و درعین‌حال این قطعات را با قیمتی مناسب در اختیار تمام تعمیرکاران قرار دهند. اتحادیه اروپا همچنین به شرکت‌ها اجازه نمی‌دهد که جلوی استفاده از قطعات یدکی دست‌دوم یا چاپ‌شده با پرینترهای سه‌بعدی را بگیرند. این قضیه به‌ویژه در مورد شرکت‌هایی نظیر اپل اهمیت دارد که مدام موانع بیشتری را پیش روی تعمیرکاران مستقل قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، این مقررات شرکت‌ها را وادار می‌کند تا تعمیرات دستگاه‌ها را در زمان مناسب و (در‌صورتی‌که نیاز به هزینه بود) با قیمت مناسب ارائه کنند. درعین‌حال، مشتریان همچنان باید بتوانند در دوره گارانتی انتخاب کنند که می‌خواهند دستگاهشان تعمیر یا تعویض شود.

با حرکت به‌سمت قوانین حق تعمیر در کشورهای مختلف، برخی شرکت‌ها هم داوطلبانه از چنین تغییراتی استقبال کرده‌اند. برای مثال، لنوو چند ماه پیش اعلام کرده بود که تا سال 2025، 80 درصد از محصولات این شرکت توسط کاربران قابل تعمیر خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی