ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شکایت وزارت دادگستری از اپل
موبایل

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید این ایمیل‌های مدیران اپل انحصارگرایی این شرکت را نشان می‌دهند

وزارت دادگستری با استناد به این ایمیل‌ها، استدلال می‌کند که اپل به‌طور آگاهانه کاربران و توسعه‌دهندگان را به روش‌های غیرمنصفانه‌ای محدود کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۸:۳۰

وزارت دادگستری (DOJ) ایالات متحده روز گذشته اپل را به انحصارگرایی در بازار گوشی‌های هوشمند متهم کرد. هرچند اپل تصمیم‌ گرفته با این شکایت مقابله کند، اما وزارت دادگستری به برخی ایمیل‌های مدیران سابق اپل اشاره کرده و از آن‌ها علیه خود این شرکت استفاده کرده است و استدلال می‌کند که غول فناوری به‌طور آگاهانه کاربران و توسعه‌دهندگان را به روش‌های غیرمنصفانه‌ای محدود کرده است.

براساس گزارش Wired، شکایت وزارت دادگستری با اشاره به یک ایمیل مربوط به سال 2010 آغاز می‌شود. در این ایمیل، یکی از مدیران ارشد اپل به «استیو جابز» درباره تبلیغ جدیدی برای کتابخوان الکترونیکی Kindle آمازون توضیح می‌دهد که در آن یک زن ابتدا از آیفون برای خرید استفاده می‌کند، اما سپس آن کتاب را روی گوشی اندرویدی خود می‌خواند.

مدیر اپل با اشاره به این تبلیغ، نگرانی خود را به این صورت بیان می‌کند که «انتقال بین آیفون و اندروید بسیار آسان است.» هرچند در این پرونده به‌طور کامل به پاسخ جابز اشاره‌ای نشده است، اما ظاهراً او تصمیم گرفته تا توسعه‌دهندگان را به استفاده از سیستم پرداخت درون‌برنامه‌ای اپل مجبور کند.

دیگر جنبه‌های شکایت وزارت دادگستری از اپل

محدودیت‌های مربوط به سرویس پیام‌رسان iMessage نیز دیگر مورد اشاره‌شده در شکایت وزارت دادگستری است. در این پرونده به ایمیل‌هایی ازجمله موارد مربوط به «تیم کوک»، مدیرعامل فعلی اشاره شده که نشان می‌دهند غول فناوری می‌دانسته این محدودیت‌ها به کاربر آسیب می‌رسانند و خروج از آیفون را دشوارتر می‌کنند.

یکی از این ایمیل‌ها به سال 2016 مربوط می‌شود که در آن زمان، «فیل شیلر»، معاون ارشد بازاریابی اپل به تیم کوک، مدیرعامل شرکت می‌گوید:

«انتقال iMessage به اندروید بیشتر از اینکه به ما کمک کند به ما آسیب می‌زند.»

اپل واچ مانند آیفون به یک محصول پرفروش تبدیل نشد، اما وزارت دادگستری به نقل از ایمیل یکی از مدیران این شرکت ادعا می‌کند که اپل از این دستگاه نیز برای اعمال نفوذ بر مشتریان گوشی‌های هوشمند خود استفاده کرده است.

در سال 2019، معاون بازاریابی محصول اپل واچ در ایمیلی نوشته است که این دستگاه «می‌تواند به جلوگیری از تعویض آیفون توسط مشتریان کمک کند.» وزارت دادگستری ادعا کرده که برخی نظرسنجی‌ها به نتیجه مشابهی رسیده‌اند و نشان می‌دهد که دستگاه‌های متصل به آیفون نیز باعث می‌شوند که مشتریان از تغییر به اندروید خودداری کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی