تکنولوژی، سفر را زیر و زِبَر کرد

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

بعضی وقت‌ها با خودمان فکر می‌کنیم که تکنولوژی چه تغییرات اساسی در دنیا ایجاد کرده است؟ واقعیت این است انسان و مدل زندگی کردن او بسیار دستخوش تغییر بوده و هرچه بیشتر در اعماق تاریخ فرو برویم می‌توانیم ببینیم که هر دوره از زندگی انسان نسبت به دوره‌های قبل‌ترش تغییراتی داشته است. این تغییرات هم در ساخت ابزارآلات بوده، هم در پیشرفت معماری و ابزارهای ساخت و هم می‌توان به پیشرفت در زمینه‌های پزشکی اشاره کرد. خلاصه این ماهیت انسان است که تغییر ایجاد کند و شرایط را بهتر کند. نمی‌دانیم شما به این مسأله چه می‌گویید ولی اسم تکنولوژی از دیدگاه ما برازنده‌ی این تغییرات زیباست.

تکنولوژی در مسیر رشد خود همیشه مصمم بوده است و هیچ حوزه‌ای را نمی‌توانیم مثال بزنیم که تحت تأثیر آن نبوده باشد؛ اما از این میان برخی از حوزه‌ها وجود داشتند که به شدت و با سرعت بیشتری زیر چرخ‌های تکنولوژی درآمدند و تسلیم شدند. حوزه‌ی گردشگری از همان دسته‌هاست که بهره‌ی زیادی از تکنولوژی‌های جدید برد و دچار تحول کلی شده است. در این مقاله می‌خواهیم به مصداق‌های این مسأله بپردازیم.

تکنولوژی در حمل‌ونقل

تقریباً می‌توان ادعا کرد که قبل از به وجود آمدن سیستم‌های حمل‌ونقل به شکل کنونی، گردشگری به این شکل وجود نداشت؛ اما امروزه به‌راحتی می‌توان به خرید تور فکر کرد و با وسایل حمل‌ونقل مختلف خود را به مقصد رساند. اولین وسیله‌ای که برای حمل‌ونقل استفاده شد، کشتی‌ها بودند که با توجه به گران بودن این‌گونه سفرها به‌جز افراد شاخص و پولدار و در برخی موارد نخبه‌ها نمی‌توانستند از آن استفاده کنند؛ اما در سال 1914 با انجام اولین پرواز بین بلندمدت در دنیا از آمستردام به لندن، گردشگری رونق جدیدی به خود گرفت.

سفیران ایرتور

بنابراین می‌توان گفت تا زمانی که دستان تکنولوژی به یاری این صنعت نیامده بود و اولین پروازها و حتی کشتی‌های مسافربری به وجود نیامدند، گردشگری یا وجود نداشت یا وجود آن معنای دیگری داشت. بعدها در زمینه‌های حمل‌ونقل تکنولوژی دیجیتال هم بسیار نفوذ پیدا کردند و سیستم‌های رزرواسیون آنلاین برای سفرهای هوایی به وجود آمدند. این سیستم‌ها حتی تا جایی پیش رفتند که انواع مختلف پرواز و بلیط هواپیما از جمله پرواز خارجی ارزان را ارائه می‌دهند.

نقش تکنولوژی در اقامت شما در سفر

بخش دیگری که در سفر و یا حتی در تورهای داخلی ایران به آن نیاز دارید، اقامت است. شما در هیچ سفری از آن بی‌نیاز نخواهید بود و همیشه در مقصدتان به یک سرپناه نیاز دارید. درصورتی‌که شما در قالب یک تور به‌جایی دیگر سفر کنید، احتمالاً به این محل سرپناه فکر شده است و به‌صورت اتوماتیک در یک هتل، اقامتگاه یا ممکن است در تورهای طبیعت‌گردی داخل چادر اقامت کنید؛ اما ممکن است که خودتان به‌تنهایی سفر کنید و در این صورت حتماً باید به فکر رزرو یک اقامتگاه باشید.

اما نقش تکنولوژی در این بخش از سفر هم بسیار پررنگ و عمیق است. این روزها تکنولوژی‌های معماری و ساخت‌وساز در ساخت مجلل‌ترین هتل‌ها بکار می‌روند که نتیجه‌ای به‌جز آسایش بیشتر مسافران و راحت‌تر شدن سفر نداشته است. در هتل‌ها انواع امکانات فراهم شده است و مسافر با حضور در آن‌ها از لحاظ آسایش و دسترسی به ملزومات زندگی احساس هیچ کمبودی نمی‌کند. از سویی دیگر در اقامتگاه‌های بومگردی هم که انتخاب آن‌ها با هدف آشنایی با فرهنگ‌های بومی و سنت‌های قدیم است، تکنولوژی باز هم مسیر خود را پیدا کرده است. به‌عنوان‌مثال با توجه به اهمیت مسائل مربوط به توسعه‌ی پایدار و حفاظت محیط‌زیست، در بسیاری از این اقامتگاه‌های بومگردی، برق مصرفی از انرژی‌های تجدیدپذیر و مخصوصاً انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.

اما همان‌طور که در مورد نقش تکنولوژی در حمل‌ونقل گفتیم، تکنولوژی دیجیتال درزمینه‌ی اقامت هم وارد شده است و امکانات راحتی را به مخاطبان و مسافران ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال در سایت‌های مختلفی و از جمله سایت سفیران ایرتور می‌توانید اقدام به رزرو هتل‌های خارجی کنید. از سمت دیگر برای انواع دیگر اقامتگاه‌ها از قبیل هاستل‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی و حتی خانه‌های محلی هم وب‌سایت‌هایی ایجادشده‌اند و می‌توانید رزرو خود را از آن‌ها انجام دهید.

تورهای واقعیت مجازی

تورهای مجازی که با عنوان واقعیت مجازی یا virtual reality نیز شناخته می‌شوند، نمونه‌ای دیگر از نفوذ تکنولوژی به صنعت گردشگری است. واقعیت‌های مجازی یا وی آر هزینه‌های دیدن یک مکان را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. این تکنولوژی‌ها بیشتر برای افرادی می‌تواند مفید باشد که هدفشان از رفتن به یک مقصد، دیدن جذابیت‌ها و زیبایی‌های آن است و باید قید خرید را زده باشند. به‌عنوان‌مثال شما با پوشیدن یکی از عینک‌های واقعیت مجازی می‌توانید خود را در پاریس و زیر برج ایفل ببینید یا سوار بر ترن‌های هوایی بروکسل شوید و آن فضا را تجربه کنید. البته این تکنولوژی درزمینه‌ی تور هنوز نقص‌های زیادی دارد و به‌تدریج در حال رشد است.

سفیران ایرتور

رابطه‌ی متقابل تکنولوژی و سفر

در نگاه اول این‌گونه به نظر می‌رسد که سفر کردن بسیار وامدار تکنولوژی است و بدون وجود تکنولوژی سفر کردن به‌راحتی امکان‌پذیر نبوده است؛ اما واقعیت این است که این مسأله برعکس است و هر تکنولوژی و تحولی در دنیا به دلیل تلاش افرادی بوده است که به قصد شناخت و یادگیری سفر کرده‌اند. حتی در سفرهای تفریحی هم می‌توان تجاربی را کسب کرد که به یک پیشرفت در تکنولوژی منجر شود. ما نمی‌دانیم که سفر و تکنولوژی کدامشان بر دیگری مقدم است؛ اما چیزی که به‌صورت حتم می‌دانیم این است که این دو در طول تاریخ تکمیل‌کننده‌ی همدیگر بوده‌اند. به این معنا که اولین سفرها پایه‌ی پیشرفت تکنولوژی را ریختند و سفرهای بعدی بدون کمک تکنولوژی ممکن نبود.

اگر قصد رفتن به سفری داشته باشید می‌توانید از تکنولوژی‌های وب‌سایت سفیران ایرتور استفاده کنید. ما در وب‌سایت خود شما را به بهترین و ارزانترین پروازها و همچنین هتل‌های خارجی وصل می‌کنیم. همچنین اگر خواستید توری خریداری کنید، باز هم می‌توانید از وب‌سایت ما استفاده کنید و مطمئن باشید که در هر مرحله از سفر، در تماس و همراهی با شما خواهیم بود تا جوابگوی نیازهایتان باشیم.

مطالب مرتبط

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟