ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

هسته خرما آسیاب کردیم و پولدار شدیم

تا به امروز چند خرما به دهان گذاشتید و بعد از خوردن، هسته‌‌ی بی‌نوایش را پرت کرده‌اید توی زباله‌ها؟ تقریبا همه‌ی ایرانی‌ها در عمرشان به وفور خرما خورده‌اند، اما کمتر کسی از خواص و ارزش ...

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

تا به امروز چند خرما به دهان گذاشتید و بعد از خوردن، هسته‌‌ی بی‌نوایش را پرت کرده‌اید توی زباله‌ها؟ تقریبا همه‌ی ایرانی‌ها در عمرشان به وفور خرما خورده‌اند، اما کمتر کسی از خواص و ارزش هسته خرما با خبر است. بله همان هسته‌ی کوچک و سفتی که جزء ضایعات محسوب می‌شود اما ضایعات نیست. اولین‌بار وقتی گروه «فلاوینا» تصمیم گرفتند از هسته خرما روغن بگیرند کسی باور نمی‌کرد موفق شوند، اما امروز فلاوینا خوش درخشیده است. داستان پولدار شدن گروه فلاوینا در بازار اجتماعی باسلام را با هم می‌خوانیم.

تصمیم گرفتیم از هسته خرما، روغن بگیریم

جوان بودند و سرشان پر بود از ایده. دوست نداشتند کارمند باشند می‌خواستند کاری برای خود دست و پا کنند، کاری که از صفر تا صدش را انجام دهند و با به ثمر نشستنش ذوق زده شوند. آقای حیدری یکی از افراد گروه فلاوینا می‌گوید:

«سال نود و پنج دونفر از دوستان قدیمی‌ام، که حالا با هم همکار هستیم، به خانه ما آمدند و از ایده تازه‌ای که به ذهنشان رسیده بود برایم گفتند. ایده آنها این بود که از هسته خرما که جزء مهمترین ضایعات محصولات کشاورزی است، روغن خوراکی استخراج کنیم. ایده خوبی بود اما موانع زیادی داشت. وقتی خواستیم کار را شروع کنیم این ایده را تغییر دادیم و تصمیم گرفتیم از هسته خرما محصولات دیگری تهیه کنیم.

از یکی از دوستان شنیده بودیم که در جنوب، وقتی روزگار به مردم تنگ می‌گرفت و غذایی برای خوردن نبود، مردم محلی هسته خرما را با مشقت آرد می‌کردند و نوعی نان از آن تهیه می‌کردند. در مسیرمان، راجع به فواید و خواص هسته خرما مطالب زیادی خواندیم و شنیدیم، که فکر و اراده ما را تقویت کرد و اینکه می‌شنیدیم این میوه نوعی احساس خوب مذهبی به همراه دارد و میوه‌ای بهشتی است که همه اجزای آن مفید است، به ویژه دور انداختن هسته خرما کراهت دارد، ما را سر ذوق می آورد که در کار خود جدیت و تلاش بیشتری داشته باشیم.»

نمی‌دانستیم چطور هسته خرما را آسیاب کنیم

اولین بار کارشان با یک جعبه خرما شروع شد، جعبه‌ی خرمایی که هسته‌هایش را جمع کردند و هاج و واج ایستادند به تماشا، که چطور هسته‌هایش را پودر کنند. آقای حیدری در این‌باره می‌گوید:

«در ابتدای کار ما خیلی ساده، با خریدن یک جعبه خرما تلاش عملی خود را آغاز کردیم و فهمیدیم مشکل اساسی در این است که باید آسیاب مخصوصی تهیه کنیم که بشود این ماده مفید اما سرسخت را با آن آسیاب کرد! چند دستگاه را آزمودیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که می‌بایست دستگاهی توانمند و منحصر به فرد بسازیم. این جا بود که مهندس امامی که تخصص‌شان مکانیک ماشین آلات کشاورزی است به میدان آمدند و این مشکل با تلاش ایشان حل شد.»

البته باید به این توجه کرد، که حلقه‌ی اولیه گروه فلاوینا، از افراد تحصیل کرده تشکیل شده بود. سید حمید نوربخش دکتری صنایع غذایی با نگاه جامع نگر خود، علیرضا حیدری دکتری انرژی‌های تجدید پذیر با هنر متقاعد کردن آدم‌ها برای خرید محصول، سید حسن امامی کارشناسی ارشد مهندسی بیوسیستم با روحیه انعطاف پذیر و قدرت مدیریت بالا دست به دست هم دادند و مسیر را برای ساختن رویایشان هموار کردند.

فلاوینا؛ یعنی سالم زندگی کنید

فلاوینا فقط یک برند نیست. یک طرز تفکر است، افراد گروه فلاوینا معتقدند همه‌ی آدم‌ها می‌توانند «از فردا سالم زندگی کنند» شاید همین عقیده باعث شده تا به امروز از پا ننشیند و برای بهتر شدن کیفیت محصولاتشان تلاش کنند. آقای حیدری در این‌باره می‌گوید: «در این سال‌ها به طور مستمر در حال یادگیری بودیم، دوره آموزشی که شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می‌کرد رفتیم و به طور مرتب از مشاوره‌های تخصصی مشاوران متخصص استفاده کردیم. در کل ما همیشه در حال یادگیری و مشورت هستیم. بعضی وقتا فکر می‌کنیم زیادی مشورت می‌کنیم.»

فلاوینا تا به امروز توانسته موفقیت‌های زیادی کسب کند

« این میزان پیشرفت واقعا خودمان را هم شگفت زده کرده‌است. فروش محصولاتمان در کمتر از یک سال بیش از ده برابر شده و در حال گسترش است. اکثر اوقات بدون اینکه ما برای بازاریابی سراغ کسی برویم، مشتریان دنبال محصولات ما آمده‌اند که باعث خوشحالی ماست. از طرفی ما ایده‌مان را در جشنواره کارآفرینی شیخ بهایی شرکت دادیم و جزء طرح‌های برتر شدیم.»

از قهوه ی هسته خرما تا نان هسته خرما

شاید برایتان جالب باشد با محصولات تولید شده از هسته خرما بیشتر آشنا شوید، محصولاتی مفید و سرشار از سلامتی . فلاوینا تا به امروز سه دسته محصول تولید کرده است. دسته اول محصولاتی که مواد اولیه کارخانجات محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی هستند مثل انواع فیبر خوراکی – پایدار کننده ها و انواع روغن‌های درمانی.

دسته دوم محصولاتی که مصرف کننده عمومی دارن که بیشتر فلاوینا رو به آن‌ها می‌شناسند. محصولاتی مثل دمنوش هسته خرما ( قهوه خرما) که اولین و تنها دارنده سیب سلامت برای این محصول در کشور برای فلاویناست.

نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی هسته‌ی خرما و لذت بردن ار طعم خوبش با اطمینن از فوایدش، ارزش یکبار امتحان بی‌ضرر را دارد. از نان پخته شده با آرد هسته خرما که میل کنید،می‌توانید یک خرما کنارش بگذارید و فکر کنید یک درخت کوچک خرما در حد یک بند انگشت خورده‌اید.

با هسته خرما درآمدزایی کردیم

بدون شک فلاوینا تا به امروز با مشکلات زیادی جنگیده و موانع زیادی را از جلوی پا خود برداشته است، آقای حیدری وقتی در مورد مشکلاتشان حرف می‌زند با لبخند می‌گوید:

«راه ما برای رسیدن به اینجا خیلی سخت بوده و قطعا در ادامه سخت‌تر هم خواهد شد. اول از همه در ابتدای راه سرمایه کافی نداشتیم و دوم در شناخت بازار کم تجربه بودیم (البته کمک مشاوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خیلی خیلی راهگشا بوده) اما مهمترین مشکل ما کسب مجوزها بود، به‌خصوص مجوزهای بهداشتی که بسیار طاقت فرسا بودند و ما را خیلی اذیت کردند تا جایی که بعضی وقت‌ها واقعا ناامید می‌شدیم، اما خداوند کمک کرد و بالاخره شد. از طرفی مهم‌ترین موانع کسب کار در کشور ما همان نهادهایی هستن که برای تسهیل کسب و کار تاسیس شده‌اند. اگر این نهادها سنگ جلوی پای ایده‌های نو نیندازند و ایده‌های خلاقانه را مورد تمسخر قرار ندهند، برای ما کافیست و به کمکشان نیازی نداریم.»

مردمانِ جنوب به وقت فقر و تنگ‌دستی، هسته خرما را آرد می‌کردند تا نان بپزند، حالا فلاوینا توانسته از همان هسته خرما برای خیلی‌ها درآمد زایی کند. آقای حیدری معتقد است:

«محصولات فلاوینا، برای ارتقا سلامت مصرف کنندگان تولید میشوند.  ما محصولات را با قلبمان و انرژی مثبت و عشق تولید می‌کنیم،. محصولاتی که از علم روز استفاده می‌کنند، ولی نگاهشان محصولات سنتی ایران است. موادی  در گذشته مفید می‌دانستند، مصرف می‌کردند و سالم بودند را  با علم روز صنایع غذایی تلفیق کرده‌ایم. وقتی می‌شنویم که مشتریان با مصرف این فرآورده‌ها حال خوبی دارند و سلامت هستند برایمان از هر درآمدی با ارزش‌تر است.»

دوست دارید محصولات تهیه شده از هسته خرما را مزه‌مزه کنید؟

حالا تیم سه نفره‌ی فلاوینا، به پانزده نفر تبدیل شده و از تولید محصولات‌شان برای 15 نفر شغل ایجاد کرده‌اند. با اینکه هنوز محصولات تولیدی‌شان آنطور که باید به دیگران معرفی نشده اما امید و آرزوی‌شان به موفیقت ستودنی است. اگر شما هم دوست دارید محصولات هسته‌‌ی خرما فلاوینا را امتحان کنید و در موفقیت این گروه جوان و خلاق سهیم باشید می‌توانید به غرفه‌ی فلاوینا در سایت باسلام سری بزنید. باسلام بازار آنلاین کسب وکارهای محلی و خانگی است. ایده‌هایی مثل فلاوینا و هزاران غرفه‌ی دیگر در باسلام فعال هستند و درآمدزایی می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Unconventional_NyTro
  Unconventional_NyTro | ۹ بهمن ۱۳۹۸

  سلام

  این یعنی شانس برام جای سوال که چرا این ایده ها به ذهن همه نمی رسه و بعلاوه روحیه ای که برای انجامش اون لحظه بهشون داده میشه که ثروتمند بشن و علاوه بر این 2 مورد کارشون با یکمی تلاش سریع میگیره و به ثروت زیاد می رسن ولی یک عدرو میبینی صبح تا شب سخت کار می کنن ولی میبینی آخرش هیچ نه فقط کاره جسمی منظورم کاره فکری هست
  اینجاست که می تونیم بگیم خدا به یکی میده به یکی نه و این ربطی به عقایدش نداره حتی اگر کافر باشه هم همینطوره
  یکی اونقدر باهوش بدنیا میاد که هنوز مثلا 17 سالش نشده همرو در محاسبات ریاضی متعجب می کنه یا به چند زبان دنیا مسلط میشه ولی یکی کند ذهن بدنیا میاد با روزی ده ساعت درس خواندن به سختی نمره ی بیست برگه امتحانُ میگیره
  باعث این بی عدالتی های دنیا شیطان ابلیس نیست بلکه خوده خداست و ابلیس هم برای خدا کار می کنه و بر اساس همین چیزا جنگُ دعوا میان انسان ها ایجاد می کنه و امتحانُ سخت تر می کنه


  راجب دستگاهِ بگم که یک موتور dc و 3 تا تیغه فولادی توی یک جای خفه یا تنگ می تونه هسته ی خرمارو پودر کنه
  اینا با اینکه سوادشو نداشتن اما روحیش باعث شد ادامه بدن با وجود اینکه توی کشوری مثله ایران هزار نفر سنگ میندازن جلو پات و هی میگن نمیشه امکانش نیست شدنی نیست سختِ و مسدولین به اجرا در اوردن ایده هاهم دیگه بدتر سنگ اصلیُ اینا میندازن
  خودم تجربشو داشتم رهموقع خواستم کاری انجام بدم همه پشتمو خالی می کردن و کمک هیچ کسُ نداشتم کمک مالی که هیچ و انقدر تحقیر می شدم با نگاهای تحقیر آمیز و لقب گرفتن با یک یا دو اشتباه که پشیمون میشدم و ول می کردم یه دوبار فکنم
  چی میشه گفت من تحمل این چیزارو ندارم و تحمل سختیُ به تحمل خوار شدن تحقیر شدنُ اینجور چیزا ترجیح میدم
  هرچی هم آگاه تر میشم در برابر این چیزا کم تحمل تر میشم و در برابر سازش مقاوم تر

 • hamid23
  hamid23 | ۸ بهمن ۱۳۹۸

  دمتون گرم،آفرین

 • molavy
  molavy | ۸ بهمن ۱۳۹۸

  آفرین به شما، امیدوارم موفق باشید

مطالب پیشنهادی