کارهای ضروری قبل از پرواز در فرودگاه

کارهای ضروری قبل از پرواز در فرودگاه

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

پرواز و رزرو بلیط هواپیما به دلایل مختلفی نسبت به سفرهای زمینی متفاوت تر است و به همین دلیل و همین طور فرایندهای آن، برای خیلی از مسافران استرس آور است. شاید شما زیاد پرواز کرده باشید و دیگر فرایندها برایتان عادی شده باشد. اما اگر خیلی موقعیت پرواز برایتان پیش نیامده باشد، سفر با هواپیما ممکن است کمی دلهره آور و فرایندهای قبل از پرواز برایتان گیج کننده باشد. ما در اینجا یک راهنمای ساده برای پروازهای داخلی و خارجی تهیه کرده ایم تا بتوانید از آن به آسانی استفاده کنید و یک سفر خوب را تجربه کنید.

توصیه های عمومی پیش از پرواز

ترمینال یا پایانه پروازتان را مشخص کنید: در فرودگاه های بزرگ، شرکت های هواپیمایی از پایانه یا ترمینال های مختلفی پروازهای ورودی و خروجی خود را انجام می دهند. برای آنکه در فرودگاه سرگردان نشوید و وقت را از دست ندهید، از قبل، این موضوع را کنترل کنید که شرکت هواپیمایی که بلیط هواپیما آن را خریده اید، پرواز خروجی اش را از کدام ترمینال انجام می دهد. برای نمونه برای مشاهده ترمینال های فرودگاه مهرآباد تهران می توانید مطلب «راهنمای ترمینال های پروازهای فرودگاه مهرآباد» را از وبلاگ سفرمارکت مطالعه کنید.

دست کم ۲ تا ۳ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید: حضور با فاصله زمانی قبل از پرواز در فرودگاه کمک می کند تا با خیال آسوده تری به کارها برسیم. هیچ چیز بدتر از استرس ناشی از دیر رسیدن به فرودگاه نیست و از آن بدتر اینکه آنقدر دیر به فرودگاه برسیم که پروازمان را از دست بدهیم. برای همین در پروازهای داخلی ۲ ساعت و در پروازهای خارجی، ۳ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.

بلیط هواپیما را از جای مطمئن و خوشنام خریداری کنید: خرید بلیط هواپیما با قیمت مناسب آن هم از آژانس های معتبر و خوشنام، گام اول در یک سفر مناسب است. سفرستان یک آژانس معتبر با سابقه ای ۴۰ ساله است که بلیط هواپیما ارزان را به شما عرضه می کند. همچنین سایت فروش بلیط هواپیما سفرستان با پشتیبانی قوی، خرید آسان و ایمنی را برای شما رقم می زند. استرداد آنلاین بلیط هواپیما یا کنسلی بلیط هواپیما از دیگر خدمات تکمیلی و مهمی است که سفرستان به گردشگران و مسافران عزیز عرضه می کند. در نتیجه شما می توانید با خیالی آسوده، ارزان ترین بلیط هواپیما یا تور مورد نظرتان را از سفرستان خریداری کنید.

مدارک و وسایل را منظم و دقیق به همراه داشته باشید: شما برای سوار شدن به هواپیما، نیاز به همراه داشتن بلیط هواپیما و مدارک شناسایی مانند کارت ملی و گذرنامه (در سفرهای خارجی) هستید. پس آنها را مرتب در یک کیف ایمن و مطمئن نگه دارید. همچنین چمدان هایتان را از قبل با وسایل ضروری سفر، ترجیحا در وزنی کمتر از مقدار بار مجاز و بدون به همراه داشتن وسایل غیرمجاز بسته و به همراه داشته باشید.

کارهای لازم در فرودگاه قبل از پروازهای داخلی

پروازهای داخلی فرایندهای آسانتر و سریعتری دارند. چون تشریفات خروج از کشور درباره آنها وجود ندارد.

گرفتن کارت پرواز: زمانی که در سالن فرودگاه هستید، در زمان مشخصی مانده به پرواز، باجه یا کانتر ویژه پرواز شما توسط تابلوهای اطلاع رسانی و بلندگوها اعلام می شود. هر پرواز علاوه بر ساعت پرواز و شرکت هواپیمایی، دارای یک شماره پرواز منحصر به فرد است. زمانی که باجه مربوط اعلام شد شما باید با چمدان، کارت ملی و بلیط به آن مراجعه کنید. هر چه قدر زودتر در صف حاضر شوید، دست شما برای انتخاب صندلی هواپیما بازتر است. در این باجه، مسئول مربوطه، با کنترل مشخصات شما، کارت پرواز را برایتان صادر می کند و چمدان شما را پس از وزن کردن، تحویل گرفته و برچسب مخصوصی به آن نصب می کند. اگر شما اضافه بار داشته باشید، باید هزینه آن را بپردازید. در کل برای صرفه جویی در زمان و هزینه، پیشنهاد می کنیم سعی کنید اضافه بار نداشته باشید.

بازرسی و ورود به بخش ترانزیت: پس از اینکه کارت پرواز را گرفتید می توانید وارد بخش ترانزیت شوید. در این مرحله باز باید مدارک شناسایی و کارت پرواز را در دست داشته باشید. پیش از ورود به بخش ترانزیت، یک مرحله بازرسی بدنی از شما و ساک دستی همراهتان انجام می شود تا وسایل خطرناک وارد هواپیما نشود و تهدیدهای امنیتی رفع شود. در بخش ترانزیت می توانید مطالعه یا خرید کنید و زمان انتظار را به هر روشی بگذرانید!

پیدا کردن گیت خروج و سوارشدن به هواپیما: پس از ورود به بخش ترانزیت، باز باید منتظر اعلام توسط بلندگوها و تابلوهای اطلاع رسانی باشید تا گیت خروج را اعلام کنند. گیت خروج، جایی است که کارت پرواز شما بار دیگر کنترل شده و شما با طی مسیری به درون هواپیما هدایت می شوید. ممکن است این مسیر را پیاده طی کنید یا اتوبوس هایی شما را به نزدیکی هواپیما ببرند. در داخل هواپیما با کمک مهمانداران می توانید صندلی خود را پیدا کنید و از سفرتان لذت ببرید.

کارهای لازم در فرودگاه قبل از پروازهای خارجی

در پروازهای خارجی به طور مثال هنگام خرید بلیط هواپیما تهران استانبول چند مرحله به فرایندهای گفته در بخش قبل افزوده می شود:

گرفتن کارت پرواز: در پروازهای خارجی هم شما باید به باجه های اعلام شده برای پروازتان مراجعه، بارتان را تحویل و ضمن کنترل مشخصاتتان، کارت پرواز دریافت کنید. کارت شناسایی، گذرنامه یا پاسپورت در کنار بلیط هواپیما مدارک مورد نیاز هستند. خیلی از خطوط هواپیمایی زمانی که شما بلیط هواپیمایتان را از سفرمارکت یا روش های دیگر خریداری می کنید مشخصات شما را دارند و نیاز به همراه داشتن پرینت بلیط هواپیما نیست. ولی با این وجود احتیاط لازم است!

پرداخت عوارض خروج از کشور: پس از دریافت کارت پرواز و تحویل بار، باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت آنلاین و غیرحضوری یا حضوری و در محل فرودگاه ممکن است. به هر حال، شما باید قبض پرداخت عوارض خروج از کشور را به همراه داشته باشید تا به مرحله بعد برسید.

کنترل گذرنامه (پاسپورت) و ورود به سالن انتظار: برای خروج از کشور باید یک مرحله کنترل برای ممنوع الخروجی و موارد مشابه انجام شود. پس از این کنترل و ضرب مهر خروج در گذرنامه، بازرسی بدنی انجام شده و می توانید وارد سالن انتظار یا ترانزیت شوید.

پیدا کردن گیت خروج و سوار شدن به هواپیما: در سالن انتظار همانطور که از نامش پیداست باید منتظر اعلام باشید تا گیت خروجی که شما را به سمت هواپیمایتان هدایت می کند مشخص شود. پس از کنترل نهایی کارت پرواز، شما با اتوبوس یا از روش های دیگر به نزدیکی هواپیمایتان هدایت می شوید. پس از سوار شدن به هواپیما و پیدا کردن صندلیتان، می توانید از سفر هوایی خود لذت ببرید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato