برای بازیابی اطلاعات از دست رفته چه باید کرد؟ یک راهنمای قدم به قدم

برای بازیابی اطلاعات از دست رفته چه باید کرد؟ یک راهنمای قدم به قدم

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

از دست دادن اطلاعات یکی از کابوس‌های زندگی عصر حاضر است. امروزه بسیاری از اطلاعات حساس شخصی و کاری ما بر روی درایوهای ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت دیجیتالی نگهداری می‌شوند و هرگونه آسیب به این درایوها می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعاتی شود که هیچ‌گونه کپی یا بکاپی از آنها در دسترس نباشد. ممکن ‌است شما دانشجویی باشید که در مراحل پایانی نوشتن پایان‌نامه ناگهان اطلاعات‌تان را از دست بدهید؛ ممکن‌ است یک حسابدار باشید که فایل‌های حسابداری و مالی خود را از دست بدهید؛ ممکن ا‌ست تنها کپی موجود از عکس‌ها و فیلم‌های عزیز از دست‌رفته‌تان را طی اشتباهی از دست بدهید و هزاران سناریوی مشابه دیگر که با از دست رفتن فایل‌های اساسی و مهم، زندگی و کار در چشم شما کابوس شده و دچار حملات عصبی شوید. در چنین مواقعی راه‌حل چیست؟ ما اینجا هستیم که به شما اطمینان دهیم در حالت‌های بسیاری ممکن است بتوان اطلاعات از دست رفته‌ی شما را بازیابی کرد؛ تنها باید آگاه باشید که به جای عصبی شدن و از دست دادن کنترل خود چه کارهایی را باید قدم به قدم انجام دهید. برای همین یک راهنمای قدم به قدم به منظور بازیابی اطلاعات برای شما تدارک دیده‌ایم.

پیش از شروع شاید بخواهید با سناریوهای فنی از دست رفتن اطلاعات آشنا شده تا متوجه شوید که بر اثر چه دلیلی یا اشتباهی فایل‌های خود را از دست داده‌اید. به همین منظور توصیه می‌کنیم مطلب بررسی علل و نشانه‌های از دست رفتن اطلاعات را بخوانید.

راهنمای قدم به قدم: هنگام از دست دادن اطلاعات چه باید کرد؟

قدم اول:‌ آرامش خود را بازیابید و دست به هیچ کاری نزنید و فقط درایو را جدا کنید.

وقتی به هر دلیلی اطلاعات‌تان را از دست می‌دهید، مهم‌ترین مسئله این است که دست به کاری نزنید تا شانس بازیابی اطلاعات شما کمتر و یا نزدیک به صفر بشود. پس آرامش خود را حفظ کنید و درایوی که فایل‌های از دست رفته روی آن قرار دارند را بلافاصله از سیستم جدا نمایید. اگر درایو آسیب دیده هارد دیسک یا SSD‌ رایانه شماست؛ بلافاصله سیستم عامل را Shut Down کرده و آن را از برق بکشید و اگر آشنایی فنی دارید؛ هارد دیسک یا SSD را از سیستم‌تان جدا کنید. در غیر این‌صورت کار را به متخصص واگذار کنید تا آسیبی به رایانه‌تان وارد نشود.

قدم دوم: هرگز به نرم‌افزارهای قفل شکسته‌ی بازیابی اطلاعات سایت‌های دانلود اعتماد نکنید.

هر بار تلاش برای بازیابی اطلاعات، قسمتی از شانس شما برای رسیدن به بازیابی کامل و موفق را کاهش می‌دهد و همیشه اولین اقدام، موثرترین و پراحتمال‌ترین گام برای رسیدن به بازیابی موفق و کامل اطلاعات است. بسیاری از این نرم‌افزارها به دلیل Overwrite کردن داده‌ها موجب آسیب غیر قابل جبران شده و امکان بازیابی اطلاعات شما را به صفر می‌رسانند.

قدم سوم: یک مرکز معتبر بازیابی اطلاعات پیدا کنید و درایو خود را به آنها بسپارید.

همان‌طور که بسیاری از کارهای تخصصی خود را به متخصصان امر واگذار می‌کنید؛ باید بدانید که عملیات بازیابی اطلاعات نیز کاری تخصصی است و نیاز به دانش و تجربه و امکانات ویژه‌ای دارد. در صورتی که هارد دیسک یا SSD شما آسیب سخت‌افزاری دیده باشد شاید نیاز باشد که جراحی هارد دیسک یا عملیات تغییر کامپوننت بر روی آن صورت بگیرد. و بعد از آن وارد عملیات بازیابی اطلاعات شده که آن هم نیاز به سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و دانش کدنویسی و فنی ویژه‌ای دارد. پیشنهاد اکید می‌کنیم هرگز خودتان دست به کار نشده تا شانس بازیابی اطلاعات‌تان را از دست ندهید.

حالا بی‌تردید از خود می‌پرسید یک مرکز بازیابی اطلاعات باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 • سابقه و داشتن مجوز رسمی:
  مهم‌ترین مسئله در انتخاب مرکزی که شخصی‌ترین و حساس‌ترین اطلاعات خود را به آن می‌سپارید؛ سابقه‌ی آن مرکز و داشتن مجوز رسمی از مراجع ذی‌صلاح است. کلینیک هارد ایران به عنوان زیر مجموعه‌ی شرکت هارد ایران در سال ۱۳۷۰ شروع به کار کرده و دهه‌هاست که از اعضای رسمی اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران و از پایه‌گذاران صنف بازیابی اطلاعات در ایران است و به عنوان مرجع متخصص بازیابی اطلاعات با دادگستری همکاری انجام می‌دهد.
 • همکاری کردن با مشتریان بزرگ سازمانی:
  شکی نیست که وقتی یک مرکز با شرکت‌ها و ارگان‌های بزرگ کشور همکاری دارد؛ ما نیز می‌توانیم به راحتی به آن مرکز اعتماد کرده و کار خود را به آنها بسپاریم. کلینیک هارد ایران با تعداد بی‌شماری از شرکت‌های دولتی، خصوصی و ارگان‌ها دولتی و حاکمیتی کار کرده و به آنها خدمات بازیابی اطلاعات ارائه کرده است؛ از جمله: بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، شهرداری تهران، شرکت کنترل کیفیت هوا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و...
 • حریم خصوصی و ضمانت محرمانگی اطلاعات شما:
  رعایت حریم خصوصی و ضمانت محرمانگی اطلاعات شما مهم‌ترین مسئله در اعتماد شما به یک مرکز بازیابی اطلاعات است. چه در قرارداد کتبی و چه در رویه‌ی کاری کلینیک هارد ایران تک تک موارد مهم از نظر شما برای رعایت حریم خصوصی‌تان لحاظ خواهند شد.
 • اتاق تمیز و ابزارهای مجهز برای جراحی هارد دیسک:
  تعمیر و جراحی هارد دیسک حتما باید در اتاق تمیز انجام شود و نیاز به ابزارهای ویژه‌ای دارد. در خرابی‌های مکانیکی هارد دیسک، نیازست که هارد باز شده تا قطعات داخلی آن تعویض گردد. ضروری‌ست که چنین عملی در اتاق تمیز استانداردی صورت گرفته تا گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا آسیبی به قطعات بسیار ظریف داخلی هارد دیسک وارد نکند. داشتن اتاق تمیز ایزو ۵ کلاس ۱۰۰ به کلینیک هارد ایران این قابلیت را می‌دهد تا هرگونه عملیات جراحی هارد دیسک را در محیطی آزمایشگاهی و بدون آسیب به قطعات بسیار حساس هارد دیسک شما انجام دهد.
 • پرداخت پول تنها در ازای بازیابی اطلاعات:
  در کلینیک هارد ایران تا زمانی که فایل‌های مورد نظر شما بازیابی نشوند؛ هیچ پولی بابت بازیابی اطلاعات پرداخت نخواهید کرد. تنها زمانی پرداخت صورت می‌گیرد که ما فایل‌های مورد نظر شما را بازیابی کرده و شما از اجرایی فایل‌ها اطمینان حاصل پیدا کرده باشید.
 • ارائه مشاوره و ارزیابی قطعه‌ی رایگان:
  شما همیشه می‌توانید از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان کلینیک هارد ایران استفاده کنید و کار بررسی و ارزیابی درایو همیشه رایگان است.
 • داشتن تیم تحقیق و توسعه:
  این‌که کسی تاکنون نتوانسته کار بازیابی قطعه‌تان را به نتیجه برساند؛ به این معنی نیست که اصلا نمی‌توان از آن قطعه اطلاعات بازیابی کرد. ما در کلینیک هارد ایران به لطف تحقیق و توسعه؛ و دانش و مهارت نیروهای حاذق‌مان این قابلیت را داریم که فناوری‌های جدیدی برای بازیابی اطلاعات مشتری‌های‌مان توسعه دهیم. آزمایشگاه تحقیق و توسعه کلینیک هارد ایران مدام در حال کار بر روی راه‌حل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و فناوری‌های جدید است تا بتواند از انواع گوناگون ابزارهای ذخیره‌سازی و فایل سیستم‌ها و سناریوهای گوناگون از دست رفتن اطلاعات پشتیبانی به عمل بیاورد. ما تلاش می‌کنیم تا با توسعه‌ی فناوری‌ها و راه‌حل‌های کنونی هم سرعت انجام بازیابی اطلاعات را بالا ببریم و هم کیفیت کار را به گونه‌ای افزایش داده که خروجی‌های Root فایل‌های بازیابی‌شده بیشتر از RAW ها باشد.

راه‌های تماس با کلینیک هارد ایران

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ و روزهای پنج‌شنبه از ۹:۳۰ تا ۱۴می‌توانید از طریق تلفن ۲۹۲ ۱۰۰ ۸۸ ۰۲۱ با واحد پذیرش کلینیک هارد ایران تماس گرفته یا مراجعه‌ی حضوری به دفتر مرکزی کلینیک هارد ایران داشته باشید.

نشانی: تهران، ابتدای تخت طاووس (ابتدای خیابان مطهری از سمت خیابان ولیعصر)، جنب هتل بزرگ تهران، کوچه منصور، پلاک ۷۵، طبقه همکف، واحد یک، دفتر مرکزی کلینیک هارد ایران

در تمام ساعات غیر کاری نیز از طریق پیامک یا پیام‌رسان‌هایی همچون واتساپ می‌توانید به طور مستقیم از طریق شماره ۲۹۹ ۷۱ ۷۱ ۰۹۱۲ با کلینیک هارد ایران در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato