ماسکینو: تشخیص چهره و تشخیص ماسک برای اولین بار در ایران

ماسکینو: تشخیص چهره و تشخیص ماسک برای اولین بار در ایران

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در حال حاضر کشورمان و بسیاری از دیگر کشورهای دنیا برای مقابله با کرونا استفاده از ماسک در طول روز را در مراکز شلوغ اجباری کرده‌­اند. اجباری شدن ماسک یکی از چالش‌­هایی بود که فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و امکان تجاری یا عمومی، برای جلوگیری از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا با آن مواجه بودند. در حال حاضر در این اماکن اغلب وظیفه اعمال اجبار پوشیدن ماسک توسط نیروی انسانی انجام می‌شود، که این امر هزینه بالای نیروی انسانی و بار کاری زیادی را به سازمان‌ها تحمیل می‌کند. بنابراین استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای انجام این امر مقرون به صرفه‌تر، ایمن‌تر و دقیق‌تر خواهد بود.

سخت افزار تشخیص چهره

اما یک شرکت دانش بنیان با نام تجاری ماسکینو Maskinow و با کمک توسعه الگوریتم­های تشخیص چهره خود توانسته تا به فناوری تشخیص چهره دست پیدا کند. سیستم سخت افزار دوربین هوشمند ماسکینو قادر است با کمک الگوریتم تشخیص چهره بر روی گیت­های ورودی سازمان­ها، فرودگاه­ها، فروشگاه و مراکز خرید نصب شوند. بعد از تعریف چهره کارمندان و پرسنل در سیستم، ماسکینو می­تواند ورود و خروج این افراد را ثبت و ضبط کند. تشخیص چهره و ماسک ماسکینو همچنین قادر است که علاوه بر تشخیص ماسک یا همان Face Mask Detection، بازه سنی افراد را نیز تشخیص دهد. در ادامه با هر یک از قابلیت­های تشخیص سن و ماسک بیشتر آشنا می­شویم.

تشخیص ماسک تنفسی بر روی چهره

سیستم سخت افزار دوربین هوشمند ماسکینو قادر است که با نصب بر روی ورودی­‌های سازمان­های دولتی و شرکت­‌های بزرگ افرادی را که ماسک بر چهره دارند را تشخیص داده و ورود و خروج آن‌ها را ثبت کند. اخیرا کشورهایی نظیر چین، فرانسه و آمریکا با بهره‌­گیری از هوش مصنوعی راه حل تشخیص ماسک یا همان Face Mask Detection را ارائه داده­‌اند. به طور دقیق­تر کارکرد این محصول بدین گونه است که دوربین­‌های هوشمند، مثل همان دوربین­‌های مداربسته در سازمان‌­ها و شرکت­‌ها، با قابلیت تشخیص ماسک در ورودی گیت­‌ها و مراکز شلوغ و پرتردد نصب می­‌شوند و افرادی را که از ماسک استفاده نکرده‌­اند تشخیص داده و اخطاری مبنی بر استفاده از ماسک به فرد مقابل ارسال می‌­کند. در ایران نیز ماسکینو با توسعه فناوری تشخیص ماسک دقیقا همان کاربرد سیستم­‌های هوشمند در کشورهای پیشرفته را داراست. پیاده‌­سازی سخت افزار ماسکینو در سازمان‌­های دولتی، شرکت­های بزرگ، فرودگاه­‌ها، فروشگاه‌­ها و مراکز خرید این فرصت را فراهم می­‌کند، تا سازمان­‌ها با اثربخشی بیشتر افرادی را که ماسک نزده‌­اند، از افرادی که ماسک زده‌­اند تشخیص داده و از ورود یا دسترسی آن‌ها جلوگیری کنند.

فناوری تشخیص سن

از دیگر قابلیت­‌های ماسکینو تشخیص سن افراد است. فرض کنید تعداد زیادی از افراد در فروشگاه‌­های خرید در حال تردد هستند، ماسکینو قادر است بازه سنی آنها را تشخیص دهد و دیتا مربوطه را ثبت و ضبط کند. این قابلیت را می‌­توان یکی از کاربردی ترین داده­‌های مربوط به بازاریابی دانست. چراکه کسب و کارهای مختلف با دسترسی داشتن به اطلاعات دموگرافیک مشتریان خود می­توانند استراتژی‌­های هدفمند برای فروش و بازاریابی خود تعریف کنند.

کاربردها و موارد استفاده ماسکینو

مدیریت و کنترل در ایجاد دسترسی مراکز حساس: یکی از اصلی‌ترین کاربردهای دوربین هوشمند با قابلیت تشخیص ماسک، اعمال محدودیت و کنترل عبور و مرور اماکن خاص به افرادی مشخص است. به عنوان مثال اجازه دسترسی بعضی از دکترها به اتاق مخصوص و آزمایشگاه‌­ها.

کنترل حضور و غیاب پرسنل: بسیاری از شرکت­ها و سازمان‌­های بزرگ با استفاده از دوربین‌­های هوشمند مجهز به فناوری تشخیص ماسک می‌­توانند راحت­تر و به طرز هوشمندانه‌­تری ورود و خروج کاربران خود را کنترل کنند، بدون اینکه پرسنل نیازی داشته باشند که معطل شوند و یا ماسک خود را از روی صورت بردارند.

بررسی لیست‌های سیاه: در بسیاری از مکان­های شلوغ و پرتردد نظیر پایان‌ه­های مسافربری، فرودگاه‌­ها، ایستگاه­های قطار، مترو و... با پیاده‌­سازی دوربین با قابلیت تشخیص چهره می‌­توان افرادی را که در لیست سیاه نیروهای امنیتی هستند، شناسایی کرده و به موقع مجرمان و افراد دارای سوابق کیفری را دستگیر کرد. در واقع اگر چهره مظنون قبلا در سیستم ثبت شده باشد، حتی اگر با ماسک هم پوشانده شده باشد، ماسکینو می­‌تواند هویت مظنون را احراز کند.

شناسایی افراد گمشده: در بسیاری از موارد بچه‌­ها و حتی بزرگسالان در اماکن شلوغ مثل فروشگاه­‌ها گم می­شوند. با استفاده از دوربین با ویژگی Face Matching می‌­توان عکس فرد گم شده را در سیستم تعریف کرده و دوربین به ازای شناسایی هر چهره آنرا تحلیل کرده و در صورت تطابق چهره­‌ها فرد گم شده با این سیستم پیدا خواهد شد.

اجرای استراتژی‌های فروش هدفمند در راهکارهای مالی و خرده فروشی: یکی از کاربردهای دوربین‌­های هوشمند تشخیص مشخصات بیوگرافی نظیر سن است. با توجه به این مورد، با پیاده­سازی دوربین­های هوشمند ماسکینو در فروشگاه­ها و مراکز خرید بزرگ و شناسایی سن خریداران، مدیران و به خصوص بازاریابان به اطلاعات جمعیت شناختی مشتریان خود دست پیدا خواهند کرد و می­‌توانند پروموشن­‌های مرتبط با سن خریداران به آنها نشان دهند. مدیران بازاریابی با تحلیل رفتار مشتریان خود درخواهند یافت که افراد به کدام قسمت از فروشگاه سر زده­اند (Foot Traffic Tracker).

پیاده سازی در سازمان­‌ها، مراکز پر تردد برای تشخیص ماسک بر چهره افراد: قابلیت Face Mask Detection یکی از راهکارهای خلاقانه­ای است که بدون برخورد با افراد و از راه دور به طور دقیق قادر به تشخیص ماسک بر روی صورت خواهد بود. این راه­‌حل با توجه به شیوع ویروس کرونا و با بهره­گیری از هوش مصنوعی به کمک سازمان‌­ها و شرکت­‌های بزرگی خواهد آمد که پوشیدن ماسک در بحران کوید-۱۹ اجباری شده است.

تشخیص مشتریان VIP هنگام ورود به شعب بانکی یا استادیوم‌ها: یکی دیگر از کاربردهای دوربین‌­های هوشمند با قابلیت تشخیص و شناسایی چهره استفاده در ورزشگاه‌­ها و شعب بانکی است. با استفاده از این سیستم به طور مثال وقتی مشتریان خاص یک مرکز خرید وارد می­‌شوند، با شناسایی آن افراد، می­­توان تشخیص داد که این افراد به کدام قسمت­های مرکز خرید رفته­‌اند.

بالا رفتن کارایی و کاهش هزینه­‌ها: با توجه به نوع پیاده­سازی دوربین­های هوشمند قابلیت تشخیص ماسک، دیگر نیازی به نیروی انسانی برای چک کردن اینکه افراد آیا ماسک زده­‌اند یا نه نیست. با استفاده از این سیستم دیگر نیازی به نیروی انسانی نخواهد بود و همچنین متعاقبا دقت و سرعت دوربین­های هوشمند تشخیص ماسک به مراتب بالاتر از انسان خواهد بود.

نتیجه­‌گیری

تکنولوژی‌های تشخیص چهره، هزینه منابع و نیروی انسانی و زمان لازم برای احراز هویت و کنترل دسترسی یا ثبت و ضبط داده‌های مربوط به تردد افراد را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. همچنین، تکنولوژی تشخیص ماسک که در حال حاضر برای بحران کرونا توسعه داده شده است، در شرکت‌­ها، سازمان­‌های دولتی، بیمارستان‌­ها، پایانه­‌های مسافربری و فرودگاه‌­ها، مدارس و دانشگاه‌­ها و هر مرکز پرتردد و شلوغی که زدن ماسک الزامی است، تأثیر بسزایی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دارد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato