استخراج بیت کوین با گوشی چقدر امکان‌پذیر است؟

استخراج بیت کوین با گوشی چقدر امکان‌پذیر است؟

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

آیا می‌توان با گوشی موبایل بیت کوین استخراج کرد؟ ماین کردن بیت کوین با گوشی چقدر شدنی است و چه میزان سودآوری دارد؟ در این مطلب به پاسخ این سوال‌ها می‌رسیم.

تنها راه به دست آوردن رمز ارزهای با ارزشی نظیر بیت کوین خرید آن نیست. روش دیگر استخراج بیت کوین محسوب می‌شود. به این منظور به یک دستگاه کامپیوتری نیاز دارید تا پردازش تراکنش‌های شبکه این پول دیجیتال را بر عهده بگیرد. ممکن است اخیرا یک گوشی هوشمند قوی خریداری کرده باشید و تصور کنید توان آن برای استخراج بیت کوین کافی است. تا انتهای این مطلب متوجه خواهیم شد این تصور تا چه اندازه نزدیک به واقعیت است.

منظور از استخراج یک ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین یک سیستم و شبکه پولی غیر متمرکز است، به این معنی که موجودیتی خاص و متمرکز نظیر یک بانک مرکزی برای اداره و مدیریت آن وجود ندارد. در عوض مجموعه‌ای از کامپیوترهای واقع در سراسر دنیا آن را اداره می‌کنند. این توزیع شدگی سبب شده سروری مرکزی به منظور پردازش تراکنش‌ها، شبیه آن چه در سیستم‌های بانکی متداول رخ می‌دهد، وجود نداشته باشد. حال ماینرها به وسیله تایید کردن تمامی تراکنش‌ها و اطمینان از مشروع بودن آن‌ها، به جامعه این رمز ارز خدمت می‌کنند.

این پردازش به قدرت سخت افزاری زیادی نیاز دارد. پس استخراج‌کنندگان باید دستگاه‌های گران قیمتی خریداری کرده و هزینه برق بالایی پرداخت کنند. اما چه چیزی آن‌ها را به این کار تشویق می‌کند؟ ماینرها برای تشویق به ادامه فعالیت در شبکه بیت کوین و کمک به پردازش تراکنش‌های آن، به عنوان جایزه این رمز ارز را دریافت می‌کنند. این جایزه به ازای تکمیل هر بلاک تا قبل از هاوینگ سال ۲۰۲۰ برابر ۱۲.۵ بیت کوین بود، اما اکنون به ۶.۲۵ واحد از این کوین کاهش یافته است. منظور از بلاک، مجموعه‌ای از چند تراکنش در انتظار تایید است.

استخراج بیت کوین با گوشی به همان شیوه‌ای که دستگاه‌های ماینر یا کامپیوترهای عادی انجام می‌دهند صورت می‌گیرد، اما تفاوت اصلی، قدرت پردازشی است. با دستگاه‌های مختلفی می‌توان به شبکه غیر متمرکز BitCoin کمک کرد و جایزه به دست آورد. در ادامه به بررسی بازدهی هر یک از این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های ماین کردن بیت کوین

وقتی بیت کوین متولد شد، افرادی کمی با آن آشنا بودند و تعداد بسیار کمی تراکنش بر بستر این شبکه رد و بدل می‌شد. به همین دلیل قدرت پردازشی مورد نیاز برای تایید تراکنش‌ها پایین بود. در نتیجه افراد با کامپیوترهای دسکتاپ عادی و حتی لپ تاپ‌های خانگی نیز قادر به استخراج بودند. در این زمان پردازش‌ها توسط پرازنده اصلی (CPU) کامپیوترها انجام می‌شد. اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا می‌کرد، امروز به وسیله استخراج بیت کوین با گوشی قادر به کسب سودهای فراوانی بودیم، اما روال خیلی زود تغییر یافت.

استخراج‌کنندگان بعد از گذشت چند سال، وقتی افراد بیشتری به عنوان تاییدکننده تراکنش (ماینر) وارد شبکه شدند و کمی رقابت شکل گرفت، به این نتیجه رسیدند که اگر پردازش تراکنش‌ها را به جای پردازنده مرکزی، به پردازشگر گرافیکی (GPU) بسپارند، توان بسیار بالاتری دریافت خواهند کرد. همانطور که می‌دانید، یک پردازشگر گرافیکی در مقایسه با پردازنده اصلی قدرت بسیار بالاتری دارد. آ‌ن‌ها به ازای هر واحد از کار، برق بسیار کمتری مصرف می‌کنند. در عین حال نتیجه، بین ۵۰ الی ۱۰۰ برابر از قبل بهتر است. این تلاش‌ها، به تولد دستگاه‌های اختصاصی برای ماینینگ بیت کوین منجر شد. آن‌ها توانایی استخراج را پنج برابر کرده و زمینه را برای ساخت نخستین مزارع ماینینگ با سودی عملیاتی فراوان فراهم کردند.

به عنوان نمونه، یک سی‌پی‌یو به طور معمول کمتر از ۱۰ مگاهش بر ثانیه به استخراج‌کننده ارائه می‌کند. این در حالی است که هش ریت یکی از معروف‌ترین GPUها نزد ماینرها یعنی ATI 5970، به ۸۰۰ مگاهش افزایش پیدا می‌کند! به لطف این راهکار، اولین ریگ‌های ماینینگ ظهور کردند. یک ریگ ماینینگ مجموعه‌ای متشکل از چندین کارت گرافیک است. ممکن است سازنده از آن شبیه یک کامپیوتر عادی نیز استفاده کند. در هر صورت سیستمی متشکل از چند کارت گرافیک، برای اعمالی نظیر رندرینگ و گیم نیز بی‌نظیر است!

در حال حاضر استخراج با پردازنده‌های مرکزی دیگر امکان‌پذیر نیست. اگر بخواهید یک ریگ GPU سودآور نیز دست و پا کنید، فقط به پردازشگرهای گرافیکی پرچمداری نظیر RTX 3080 نیاز دارید. روش بهتر و سودآورتر، استفاده از دستگاه‌های مخصوص استخراج بیت کوین است.

اسیک ماینرها، بهترین روش استخراج بیت کوین

یک اسیک، میکروچیپی طراحی و ساخته شده تنها برای استخراج بیت کوین با سرعتی شدیدا بالا است. یک اسیک تا ۱۰۰ برابر هش ریت بیشتری ارائه کرده و در عین حال، در مقایسه با تکنولوژی‌های قبلی، مصرف برق کمتری دارد! برخی متخصصان عقیده دارند اسیک، انتهای مسیر پیشرفت سخت افزارهای مخصوص بیت کوین ماینینگ است و حداقل در آینده‌ای نزدیک، فناوری بهتری ارائه نخواهد شد.

استخراج بیت کوین با گوشی فقط آسیب و ضرر در پی دارد!

با در نظر گرفتن هش ریت بالای کنونی شبکه بیت کوین و رقابت سنگینی که در حال حاضر شکل گرفته است، ماین کردن بیت کوین با گوشی دیگر امکان‌پذیر نیست. البته، برخی گوشی‌های پرچمدار اکنون به پردازنده‌هایی چند هسته‌ای با کلاک بالای ۳ گیگاهرتز مجهز می‌شوند، اما توان آن‌ها با دستگاه‌های اسیک ماینر حتی قابل مقایسه نیست.

شاید تصور کنید با توجه به رایگان بودن نرم افزارهای استخراج بیت کوین با گوشی امتحان این کار بی‌ضرر بوده و در نهایت سودی حتی کم به دست خواهید آورد، اما سخت در اشتباه هستید؛ ماینینگ فرآیندی سنگین و پیچیده است و فشار زیادی به پردازنده وارد می‌کند. به همین دلیل عمر گوشی هوشمند اندرویدی چند میلیون تومانی شما به شدت کاهش پیدا کرده و عملکردش شدیدا کند خواهد شد، بدون این که حتی درآمدی کسب کنید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato