ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

وام‌های مسکن برای خرید خانه کدامند؟

مهم‌ترین نیاز بشر از ابتدا تاکنون نیاز تأمین مسکن است. انسان‌ها به دنبال محلی هستند که متعلق به خودشان باشد و در آن احساس امنیت کنند. از نظر روان‌شناسی انسان با آراستن مسکن و محیط ...

واحد تبلیغات
نوشته شده توسط واحد تبلیغات | ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۵

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

مهم‌ترین نیاز بشر از ابتدا تاکنون نیاز تأمین مسکن است. انسان‌ها به دنبال محلی هستند که متعلق به خودشان باشد و در آن احساس امنیت کنند. از نظر روان‌شناسی انسان با آراستن مسکن و محیط زندگی‌اش شخصیت خود را در جامعه تثبیت می‌کند. امروزه به دلیل بالا یا پایین شدن قیمت‌ها، برای حفظ ارزش پول، خرید خانه بهترین گزینه است. یکی از انگیزه‌هایی که موجب خرید مسکن می‌شود، وام‌هایی است که برای خرید می‌توان گرفت.

وام مسکن

با بالا رفتن قیمت‌ها، دیگر افراد تنها با بودجه خود نمی‌توانند مسکن تهیه کنند. در این شرایط وام مسکن فرصت خوبی برایشان ایجاد می‌کند که به کمک آن، مبلغ مورد نیاز را فراهم کنند. با دریافت وام مسکن دیگر نیازی نیست افراد کل بودجهٔ مورد نظر را برای خرید خانه داشته باشند. بدین ترتیب وام مسکن کمک شایانی به متقاضیان در زمینهٔ خرید خانه می‌کند. بیشتر متقاضیان وام مسکن، این وام را از بانک مسکن دریافت می‌کنند. به دلیل اینکه بانک‌های دیگر اعتبار کافی برای پرداخت این نوع وام را ندارند. بانک مسکن وام‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. وام‌هایی که بدون سپرده‌گذاری هستند و کار را برای صاحب خانه شدن، راحت‌تر می‌کند.

مقدار وام مسکن

وام مسکن عدد یکسانی ندارد و بستگی به نوع وامی دارد که دریافت می‌کنید. هر کدام از وام‌ها با توجه به تسهیلات و سود خود، می‌توانند مبلغ مشخصی به متقاضیان بدهند. هر کدام از وام‌ها شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که افراد با توجه به بودجه و شرایط خود می‌توانند آن را انتخاب کنند.

انواع وام مسکن بدون سپرده‌گذاری عبارتند از:

وام‌ مسکن روستایی

به دلیل اینکه خانه‌های روستایی استحکام لازم را ندارند و در سال‌های اخیر در برابر بلایای طبیعی آسیب دیده‌اند، دولت برای جبران و جلوگیری از آسیب‌ بیشتر خانه‌های روستایی، وام مسکن روستایی را افزایش داده است. هم اکنون وام مسکن روستایی به ازای هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون تومان است و نرخ سود این وام ۵ درصد است.

وام مسکن یکم یا مسکن اولی‌ها

این نوع وام مخصوص کسانی است که برای اولین بار می‌خواهند خانه بخرند. این دسته افراد با کمی برنامه‌ریزی و تلاش می‌توانند به خانهٔ دلخواهشان برسند. در ضمن پرداخت این وام از سوی بانک به عواملی نظیر منطقهٔ شهری، متاهل یا مجرد بودن بستگی دارد. حداکثر تسهیلات در شهر تهران برای افراد مجرد  ۸۰ میلیون تومان و برای متاهلان ۱۶۰میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۶.۷میلیون تومان است.

برخی شرایط وام مسکن یکم:

۱- داشتن سن کامل ۱۸ سال

۲- دو دوره ۶ ماهه معادل یک سال، حداقل مدت انتظار

۳- پرداخت این تسهیلات فقط در مناطق شهری امکان‌پذیر بوده و در خارج از محدودهٔ شهری پرداخت نمی‌شود.

۴- فرد متقاضی و همسرش از امکانات دولتی برای تهیهٔ مسکن استفاده نکرده باشند.

۵- متقاضی (مرد) نباید شامل غیبت یا فرار از خدمت سربازی باشد.

وام مسکن بازنشستگان

اسم  بازنشستگی که می‌آید، تصور افراد مسن و ناتوان به ذهنمان خطور می‌کند و با خود می‌گوییم آیا بازنشستگان از خود خانه‌ای دارند! اما خوب است بدانید وامی تحت عنوان وام مسکن بازنشستگان وجود دارد که به این افراد کمک می‌کند برای خود خانه تهیه کنند.

بر اساس قانون، همه بازنشستگان می‌توانند از این وام مسکن بازنشستگی استفاده کنند از جمله؛ بازنشستگان لشکری، کشوری و تأمین اجتماعی. از طریق مسکن مهر ۴۰هزار فقره وام خرید یا ساخت مسکن پرداخت می‌شود. سقف این تسهیلات در تهران ۵۰ میلیون تومان بوده و نرخ سود آن ۹ درصد است.

وام مسکن جوانان

همهٔ جوانان آرزو دارند روزی صاحب خانه شوند. بانک مسکن با قرار دادن تسهیلات وام مسکن جوانان، این امکان را فراهم کرده که جوانان با سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت طبق برنامه‌ریزی‌های بانک مسکن پس از ۵ یا حداکثر ۱۵ سال بتوانند خانه خریداری کنند. وام مسکن جوانان با وام مسکن یکم، تفاوت‌ مهمی که دارد، بی نیازی به سپرده‌گذاری یک‌باره و یکجا است. حداکثر وام مسکن جوانان در تهران ۶۰ درصد است.

شرایط وام مسکن جوانان

۱- منتقل کردن حساب وام مسکن جوانان به سایر بستگان (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، پدر بزرگ و مادربزرگ) مانعی ندارد.

۲- حداقل مبلغ واریزی ماهانه برای افتتاح حساب جدید در همان سال از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام و اطلاع‌رسانی می‌شود.

۳-  بر اساس واریزی‌های ماهانه، پیکر حساب، موجودی و متعلقه محاسبه می‌شود.

۴- در هر مقطعی برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان مانعی ندارد. برداشت از حساب باید به گونه‌ای صورت بگیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده بانک مرکزی در هر سال کمتر نشود.

۵- هر شخصی که دارای ۱۸ سال تمام بوده و صلاحیتش از سوی دادگاه تأیید شده باشد، می‌تواند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

وام اوراق دار

وام تسهیلات مسکن که نام دیگر آن تسه است و در بازار سرمایهٔ وام اوراق مسکن، اوراق ممتاز نام دارد، در واقع برای دریافت وام مسکن یک حق امتیاز محسوب می‌شود. یکی از مزایایی که بانک مسکن را از بانک های دیگر متمایز می‌کند، ارائهٔ اوراق به متقاضیان است. بدین ترتیب که متقاضی باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگه اوراق خریداری کند. قیمت هر برگ اوراق هم ۷۵ هزار تومان است.

از کجا اوراق وام مسکن بگیریم؟

دو راه برای دریافت اوراق وام مسکن وجود دارد:

۱- راه اول این است که از طریق حساب سپردهٔ خودتان در بانک مسکن، اوراق بگیرید.

۲- در صورتی که فرصت ندارید و برای خرید ملک و مسکن عجله دارید، می‌توانید از فرد دیگری که این اوراق را دارد، خریداری کنید. محل خرید و فروش این اوراق در بازار فرابورس است.

وام خرید زمان

نوعی دیگر از وام وجود دارد که از طریق محل صندوق پس‌انداز مسکن، پرداخت می‌شود.

در این وام، وام‌گیرندگان می‌توانند بعد از اینکه ۶ ماه از سپرده‌ گذاریشان گذشت، از امتیاز خود در صندوق پس‌انداز مسکن استفاده کرده و بیش از ۸ تا حداکثر ۱۲ میلیون تومان وام دریافت کنند.

کلام آخر

وام مسکن انواع مختلفی دارد. وام‌ها تسهیلاتی آسان و مطمئن برای تهیه خانه مورد نظرتان هستند. در صورت نداشتن وجه کامل از طریق دریافت وام مسکن با دغدغه مالی کمتر و آسوده‌تر می‌توانید به اهداف و آرزوهایتان برسید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Ha Mansouri
    Ha Mansouri | ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

    حساب مسکن یکم دیگه افتتاح نمی شه دولت ب داشته

مطالب پیشنهادی