ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

مکانیک‌آل؛ دنیای مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از محبوب‌ترین و قدمی‌ترین رشته‌های علوم مهندسی است که با بکارگیری دانش ریاضیات، فیزیک و علم مواد به طراحی و تحلیل سیستم‌های مکانیکی می‌پردازد. در تصور عموم جامعه مهندسی مکانیک به گرایش‌های ...

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

مهندسی مکانیک یکی از محبوب‌ترین و قدمی‌ترین رشته‌های علوم مهندسی است که با بکارگیری دانش ریاضیات، فیزیک و علم مواد به طراحی و تحلیل سیستم‌های مکانیکی می‌پردازد. در تصور عموم جامعه مهندسی مکانیک به گرایش‌های خودرو محدود می‌شود در حالی که، این رشته بسیار گسترده‌تر از این حرف‌هاست. از علم مهندسی مکانیک در هر تحلیلی مانند رباتیک، بایومکانیک، مکانیک جامدات، مکانیک سیالات و ... که نیازمند بررسی اثر نیروی و انرژی بر وضعیت جسم است، بهره گرفته می‌شود. از آنجایی که رشته مهندسی مکانیک از جمله رشته‌های دشوار مهندسی است برای یادگیری هرچه بهتر آن نیازمند استفاده از بهترین منابع آموزشی هستید تا درک عمیق و مناسبی از این رشته داشته باشید. در این مطلب بهترین اساتید و آموزش‌های گروه مکانیک‌آل معرفی می‌شود.

مهندسی مکانیک چیست؟

این رشته از جمله معتبرترین و محبوب‌ترین رشته‌های گروه ریاضی است که با بکارگیری دانش فیزیک و ریاضیات به طراحی سیستم‌های مختلف می‌پردازد. بعنوان مثال مهندسین مکانیک به طراحی، تولید و راه‌اندازی نیروگاه‌ها، طراحی و تولید وسائل نقلیه، اتوماسیون خط تولید و روباتیک، دستگاه‌های پزشکی و ... می‌پردازند. هر تحلیلی که شامل بررسی اثر نیرو و انرژی بر وضعیت جسم باشد، نیازمند بکارگیری دانش مهندسی مکانیک است. در واقع این مهندسان در همه‌ی جنبه‌های زندگی‌ انسان‌ها نقش موثری دارند.

مهارت‌های مورد نیاز مهندسین مکانیک

برای اینکه علاقه‌مندان به این رشته محبوب بتوانند در بهترین شرایط مشغول به فعالیت شوند، نیازمند کسب مهارت‌های مختلفی که از جمله موارد زیر هستند.

  • تسلط بر درس‎‌های پایه و اساسی این رشته همانند استاتیک و دینامیک.
  • توانایی برنامه نویسی برای انجام محاسبات پیچیده و سنگین مسائل مکانیک جامدات و سیالات.
  • توانایی یادگیری سریع و تعامل با نرم افزارهای تخصصی.
  • برخورداری از نظم، پشتکار و تعامل عالی با گروه مختلف یک پروژه.

گفتنی است که موارد عنوان شده تنها بخشی از مهارت‌هایی است که یک مهندس مکانیک باید به طور کامل از پس آن‌ها بر بیاید. در ادامه توصیه‌های ارزشمندی برای علاقهمندان به این رشته داریم.

فراگیری مناسب دروس اصلی

یادگیری درست و اصولی درس‌های پایه مانند ریاضیات، استاتیک و دینامیک را جدی بگیرید زیرا در سایر دروس با فرض تسلط بر این علوم، از آن‌ها استفاده خواهد شد. در نظر داشته باشید که برای یادگیری هرچه بهتر این دروس از بهترین آموزش‌های موجود استفاده کنید، زیرا تنها پاس کردن آن‌ها کافی نیست. مکانیک‌آل مفتخر است که تدریس دینامیک دکتر آرش بهرامی (استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران) را در احتیار عموم قرار داده است.

اهمیت برنامه نویسی در مهندسی مکانیک

در عصری به سر می‌بریم که زبان‌های برنامه بسیار گسترده شده است و یادگیری حداقل یک زبان برنامه نویسی بسیار ضروری است. زبان‌های برنامه نویسی کاربردهای وسیعی مانند امنیت شبکه، کنترل و برنامه ریزی دستگاه‌ها، حوزه وب و .. دارند اما مهم‌ترین کاربرد زبان برنامه نویسی برای مهندسین مکانیک، انجام محاسبات است. بنابراین زبان‌های برنامه نویسی متلب، فرترن، پایتون و سی اهمیت ویژه‌ای برای مهندسین مکانیک دارند. ابتدا توصیه می‌کنیم زبان برنامه مناسب برای مهندس مکانیک را در سایت مکانیک‌آل تماشا کنید و زبان برنامه نویسی مناسب خود را بشناسید و سپس برای یادگیری درست و اصولی آن اقدام کنید. بسیار توصیه می‌شود که در کنار زبان برنامه نویسی مدنظرتان از یادگیری نرم افزار متلب غافل نشوید که حتما در طول تحصیل به آن نیاز خواهید داشت.

روش المان محدود در مهندسی مکانیک

روش المان محدود (Finite Element Method=FEM) روشی (معمولا) عددی برای حل معادلات دیفرانسیل معمولی (Ordinary Differential Equation=ODE) و معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی (Partial Differential Equation=PDE) است. از آنجایی که معادلات حاکم بر اغلب مسائل مهندسی از نوع معادلات دیفرانسیل بوده، بنابراین استفاده از روش اجزاء محدود (FEM) کمک شایانی به حل مسائل پیچیده مهندسی می‌کند. یادگیری درست و اصولی این درس اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو مکانیک‌آل مفتخر است که آموزش روش اجزای محدود کاربردی دکتر مریم مهنما (استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران) را به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. حال برای اعمال این روش قدرتمند دو رویکرد متداول وجود دارد:

  1. کد نویسی مسائل با استفاده از زبان برنامه نویسی متلب (کاربردهای سبک) یا زبان برنامه نویسی فرترن (محاسبات سنگین)
  2. شبیه سازی مسائل استفاده از نرم افزارهای تجاری مانند آباکوس (Abaqus)، مارک (Marc)، انسیس (ANSYS) یا کامسول (COMSOL)

کد نویسی (برنامه نویسی) مسائل المان محدود

رویکرد برنامه نویسی مسائل المان محدود موجب درک و فهم عمیق شما از این روش می‌شود. افرادی به کد نویسی روش المان محدود مسلط نیستند و صرفا تمرکز خود را روی نرم افزارهای تجاری گذاشته‌اند؛ در بهترین حالت همانند اپراتور، بدون درک مناسبی از الگوریتم‌های حل، شبیه‌سازی خود را انجام می‌دهند. علاوه بر این، معمولا این افراد قادر به فهم هشدارها و خطاهای نرم افزار نیستند و در رفع ایرادات شبیه‌سازی به مشکل می‌خورند. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد یادگیری و شبیه‌سازی با روش المان محدود را دارید، حتما چندین مسئله را خودتان برنامه نویسی کنید و همراه الگوریتم‌های حل را به خوبی فرا گیرید. گروه مکانیک‌آل آموزش‌های فوق‌العاده برای کدنویسی مسائل المان محدود در اختیارتان قرار می‌دهند.

آموزش رایگان برنامه نویسی روش اجزای محدود در نرم افزار متلب

آباکوس؛ یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای المان محدود  

پس از یادگیری و برنامه نویسی الگوریتم‌های روش المان محدود، درک مناسبی از این روش و فرآیند حل آن کسب کرده‌اید. حال که پروسه یادگیری انجام شده است، دیگر مقرون به صرفه نیست که برای حل مسائل کلاسیک و تکراری برنامه نویسی کنیم و به جای آن از نرم افزارهای تجاری بهره می‌بریم. در صورت نیاز توان خود را معطوف به افزایش قابلیت‌های این نرم افزارها می‌کنیم تا از پس شبیه‌سازی های دشوار برآییم. این امر به کمک سابروتین نویسی در نرم افزارهای تجاری مانند آباکوس امکان پذیر است که گروه مکانیک‌آل آموزش‌های فراوانی در اختیار شما قرار می‌دهد.

آموزش رایگان سابروتین نویسی در نرم افزار آباکوس

خدمات تیم تخصصی مکانیک‌آل

با توجه به موارد عنوان شده، شاید علاقه‌مند هستید که در خصوص نحوه فعالیت گروه مکانیک‌آل بیشتر بدانید. در واقع این گروه تخصصی با در اختیار داشتن بهترین اساتید به تدریس دروس دانشگاهی و نرم افزارهای تخصصی رشته مهندسی مکانیک می‌پردازد به نحوی که نهایتاً همه‌ی افراد دوره دیده به طور کامل مباحث مربوط به این رشته را یاد خواهند گرفت. مهم‌ترین وجه تمایز مکانیک‌آل با سایر گروه‌های آموزشی موجود، کیفیت مثال زدنی و آموزش‌های رایگان آن است.

از دیگر خدمات گروه مکانیک‌آل می‌توان به مقالات بسیار وزین و کاربردی آن‌ها اشاره کرد که توسط دانشجویان ممتاز این رشته نگارش شده است. بنابراین می‌توانید به صورت کاملا رایگان از تجربیات دانشجویان ممتاز و راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید.

آکادمی مکانیک‌آل؛ دنیای مهندسی مکانیک

با توجه به اهمیت پرورش افراد در رشته‌های مهندسی مانند مکانیک، استفاده از آموزش‌های مناسب در اولویت قرار دارد. به همین جهت اگر شما عزیزان نیز قصد یادگیری این علم دارید، کافی است که به سایت مکانیک آل مراجعه کنید و با مدیران و مشاوران این مجموعه جهت شرکت در دوره‌های تخصصی سایت صحبت نمایید. گفتنی است که در بعضی از موارد دوره‌های در نظر گرفته شده به طور کاملا رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شود. در نهایت یادآور می‌شویم که برای همکاری با تیم حرفه‌ای مکانیک‌آل کافی است که با راه‌های ارتباطی قرار داده شده با این عزیزان در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس اینترنتی MechanicAll.ir مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی