خودپردازهای بیت‌کوین جای ATM ها را می گیرند؟

خودپردازهای بیت‌کوین جای ATM ها را می گیرند؟

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

شاید تصورش کمی سخت باشد که دستگاه ATM در گوشه‌ای از یک خیابان در ایران در قبال دریافت پول نقد یا از طریق کارت عابربانک، به کیف پول رمزارزی شما بیت‌کوین منتقل کند و یا شما با انتقال بیت‌کوین به آن، پول نقد دریافت کنید و حساب بانکی‌تان را شارژ کنید. اما باید بگوییم که امروز 9 سال از راه‌اندازی نخستین دستگاه ATM بیت‌کوین یا همان BTM می‌گذرد و در کشورهای زیادی این دستگاه نصب شده است.

دوم می سال 2013 نخستین دستگاه ATM بیت‌کوین در ساندیاگوی کالیفرنیا نصب شد و چند ماه بعد در اکتبر همان سال، یک دستگاه روبوکوین در کافه‌ای در مرکز شهر ونکوور کانادا افتتاح شد. گرچه این دستگاه دو سال بعد تعطیل شد، اما این آغاز راه بود. بعد از آن، دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در ایالت‌های دیگر آمریکا و همچنین در اروپا راه‌اندازی شدند و حالا BTM در انگلیس، آمریکا، کانادا، اسپانیا، هلند، سوییس، فنلاند، بلژیک، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، فیلیپین، السالوادور، مکزیک، هندوراس، کلمبیا، دانمارک، نیجیریه و... هم راه‌اندازی شده است.

هرچند تعداد دستگاه‌های خودپرداز در برخی از این کشورها از تعداد انگشت‌های یک دست هم بیشتر نمی‌شود، اما بسیاری، پیش‌بینی می‌کنند که با توسعه صنعت بلاکچین و رمزارز، دستگاه‌های BTM در سال‌های آینده، رشد قابل توجهی خواهند داشت، همان طور که تعداد این دستگاه‌ها در سال 2021 دوبرابر شده است.

بیشتر این دستگاه‌ها در ایالات متحده آمریکا قرار دارند و تا کنون بیش از 35 هزار BTC ATM  در سراسر دنیا نصب شده است.

می‌توان گفت رشد فروش دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین در دنیا یکی از نشانه‌های همه‌گیری ارزهای دیجیتال در آینده است. همه‌گیری کرونا هم با افزایش تعداد این دستگاه‌ها در جهان همزمان بود و کرونا در این افزایش بی‌تاثیر نبوده است.

استفاده از دستگاه ATM بانک‌ها برای مردم بسیار ساده است، شاید به همین دلیل هم باشد که بسیاری از تازه کاران دنیای رمزارز، علاقه زیادی به استفاده از BTM دارند؛ چراکه پیش از این به استفاده از دستگاه‌های ATM عادت کرده بودند. آمارها نشان داده که بسیاری از تازه‌کاران دنیای کریپتو یا همان ارزهای دیجتال، علاقه بیشتری به استفاده از BTM دارند. همین سادگی و راحتی در خرید و فروش بیت کوین یکی از مزیت‌های این دستگاه‌ها است. مزیت دیگر آنها خرید و فروش مستقیم از طریق پول نقد و یا کارت بانکی است که کار را برای کاربران ساده می‌کند.

دستگاه BTM بسیار شبیه به ATM است. ممکن است دستگاه از کاربر شماره تلفن همراه بخواهد و پس از ثبت، رمز عبور یکبار مصرف ارائه دهد. در بعضی از دستگاه‌ها نیاز است که با اسکنر دستگاه، پاسپورت یا گواهینامه خود را اسکن کنید. پس از این مراحل و انتقال پول به دستگاه، خودرپرداز به کاربر یک QR code  می‌دهد که از طریق آن می‌تواند مقدار بیت‌کوینی را که در ازای ارائه پول خریداری کرده، به کیف پول شخصی‌اش منتقل کند. همه این مراحل بسیار ساده و آسان است.

در حال حاضر ایالت متحده، به تنهایی ۲۹ هزار دستگاه خودپرداز بیت‌کوین دارد و تقریبا بیشتر دستگاه‌ها در این کشور ساخته می‌شوند و به فروش می‌رسند. دوبی هم که حالا در حال تبدیل شدن به بزرگترین قطب صنعت رمزارز در جهان است، نخستین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین را در سال 2020 نصب و امتحان کرد.

البته دستگاه‌های ابتدایی، یک طرفه بودند و تنها در قبال دریافت پول، بیت‌کوین را به آدرس مورد نظر منتقل می‌کردند، اما از سال 2019، دستگاه‌های دوطرفه راه‌اندازی شدند که در قبال ارائه بیت‌کوین به آنها، پول را به حساب بانکی کاربر منتقل می‌کنند.

سال 2021 سال اوج گیری BTM ها بود. فکر می‌کنید سال 2022 چه روزهای پیش روی دنیای ارزهای دیجیتال باشد؟ آیا به همین زودی در ایران هم می‌توانیم دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین را ببینیم؟

در حال حاضر می توانید برای خرید و فروش امن بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتتال در نوبیتکس، اولین و بزرگترین صرافی ارز دیجیتال ایران ثبت نام کنید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.