ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ رکورد پشت رکورد

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بزرگترین گردهمایی فرهنگی کشور است که در چند سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری آن به‌صورت حضوری مهیا نبود، اما در طول این سال‌ها و با فراهم شدن ...

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بزرگترین گردهمایی فرهنگی کشور است که در چند سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری آن به‌صورت حضوری مهیا نبود، اما در طول این سال‌ها و با فراهم شدن زیرساخت‌های موردنیاز، این فرصت به وجود آمد تا به‌صورت مجازی برگزار شود.

پیش از این، نمایشگاه کتاب تهران تنها به‌صورت حضوری برگزار می‌شد و مردم از شهرهای دور و نزدیک به تهران می‌آمدند تا در این نمایشگاه حضور پیدا کنند. برگزاری نمایشگاه کتاب به‌صورت مجازی، میزان دسترسی افراد به خرید کتاب را در همه نقاط کشور گسترش داد که گام مهمی برای دستیابی به عدالت فرهنگی به شمار می‌رود و آمارهای استقبال نیز شاهدی بر این موضوع است.

نمایشگاه مجازی کتاب رکورد می‌زند!

در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران استقبال از بخش مجازی نمایشگاه به مراتب از نمایشگاه‌های مجازی پیشین بیشتر بوده و این نشانی از تغییر نگرش و سبک زندگی مردم در عصر اطلاعات‌ است.

جواد موحد، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است رفع مشکلات سامانه نمایشگاه مجازی کتاب، حس بهتری به کاربران این نمایشگاه داده است، او همچنین ادامه داد: شاهد بازخوردهای بهتر در فضای مجازی و رسانه‌ها هستیم. همه این موارد نشان می‌دهد امسال نمایشگاه مجازی نتیجه خوبی داشته و برگزاری آن موفقیت آمیز بوده‌است. امسال تمام این مشکلات حل شده‌اند و کاربران از نخستین روز توانستند از سامانه به راحتی خرید کنند.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در خصوص میزان فروش این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: بیش از ۲۱۱ میلیارد تومان کتاب در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به فروش رسید که از این مبلغ، بیش از ۱۰۷ میلیارد تومان متعلق به بخش فیزیکی و بیش از ۱۰۳ میلیارد تومان متعلق به بخش مجازی است.

یکی دیگر از رکوردهای این نمایشگاه، توان پاسخگویی به درخواست‌های سمت زیرساخت سامانه بود. سید سهیل طباطبایی جعفری، مدیرفنی سامانه های دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران مطرح کرد: در دوره اول مشکلاتی برای بخش فنی پیش آمد و ما تصمیم گرفتیم زیرساخت‌ها و پلتفرم‌ها را گسترش و ارتقا بدهیم و از پلتفرم شرکت همروش استفاده کردیم. مدت زمان متوسط پاسخ دهی از ۳ ثانیه در نخستین نمایشگاه مجازی به ۶۰ میلی ثانیه کاهش پیدا کرد. بنابراین توان پاسخگویی بیش از هشت برابر ظرفیت افزایش پیدا کرد. اوج توان پاسخگویی به درخواست‌ها در نخستین نمایشگاه، ۲ هزار کاربر در نیم ساعت بود اما با افزایش ظرفیت این میزان به ۳۰ هزار کاربر همزمان رسید که پیش بینی های لازم برای افزایش این میزان تا هشت برابر نیز انجام شده بود. در نمایشگاه دوم بیش از ۴۶۰ میلیون درخواست ثبت شده است.

نمایشگاه مورد نظر در دسترس نبود!

یکی از چالش‌هایی که در نخستین تجربه‌ نمایشگاه مجازی کتاب به وجود آمد، این بود که به دلیل تبلیغات فراوان و استقبال مردم، سامانه نمایشگاه از دسترس خارج می‌شد. مخاطبان نمایشگاه مجازی کتاب از کند بودن سامانه گله‌مند بودند و به نظر می‌رسید زیرساخت‌ها برای برگزاری چنین رویدادی به‌صورت آنلاین فراهم نشده بود. متاسفانه این مشکلی است که در سال‌های اخیر، بارها در سامانه‌های آنلاین پرمخاطب، از ثبت‌نام خودرو تا بلیت کنسرت و... با آن مواجه شده‌ایم، به گونه‌ای که گویی این مشکلات بخش جدایی‌ناپذیر رخدادهای آنلاین هستند.

فرشید فرح‌خواه، مدیرفنی سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران با اشاره به ناپایداری سامانه نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیان کرد: بخشی از این ناپایداری به دلیل ناآشنایی با رفتار مخاطب بود. ما در نمایشگاه‌های مجازی کتاب اخیر موفق شدیم با ایجاد پایداری مناسب تجربه شیرینی را برای مجموعه مدیریت فرهنگی و همچنین مخاطبان ایجاد کنیم.

چرا نمایشگاه مجازی کتاب امسال مختل نشد؟

حسین آیت، مشاور فنی نمایشگاه مجازی کتاب تهران در نشست فنی نمایشگاه مجازی کتاب بیان کرد: اساس معماری نمایشگاه مجازی کتاب به طور کلی با مشکل مواجه بود و نیاز به طراحی خاصی داشت که فقط یک یا دو شرکت در ایران توانایی انجام آن را دارند، توضیح داد: ما امسال برای سامانه نمایشگاه کتاب از خدمات و سیستم قدرتمند شرکت هم‌روش استفاده کردیم.

فرید ستاری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان هم‌روش، ارائه دهنده خدمات در لایه زیرساخت به نمایشگاه مجازی کتاب نیز از تغییرات اساسی برای بهبود کیفیت زیرساخت گفت: تیم فنی نمایشگاه به همراه تیم فنی ما از ماه‌ها قبل، بستر استقراری را برای سرویس نرم‌افزار نمایشگاه مجازی کتاب تهران آماده کردیم و کلیه آن سرویس‌های زیرساختی که نرم‌افزار این رویداد باید بر روی آن مستقر شود، روی پلتفرم ابری هم‌روش قرار گرفت، کوبرنتیز، تکنولوژی‌ مورد استفاده ما راهکارهایی دارد که بحث مقیاس‌پذیری را حل می‌کند. مجموعه ما یک تیم دانش محور است که با استفاده از جدید‌ترین تکنولوژی‌ها و ابزارها فضایی را فراهم می‌کنیم تا مجموعه‌های نرم افزاری بدون دغدغه زیرساخت بتوانند توسعه یابند. تلاش ما در هم‌روش این است که همراه مجموعه‌ها باشیم و پشتیبانی خوبی انجام بدهیم. در همین روزهای برگزاری نمایشگاه نیز، به‌صورت فعال و ۲۴ ساعته مانیتور می‌کردیم و به لطف خدا امسال نمایشگاه به خوبی برگزار شد. این اتفاق علاوه بر این‌که توانست کیفیت را در لایه زیرساخت بالا ببرد، تجربه بهتری برای کاربران نهایی ایجاد کرد.

ستاری همچنین اضافه کرد: براساس اطلاعاتی که از نمایشگاه سال گذشته داشتیم، توانستیم رفتار کاربران سامانه نمایشگاه مجازی کتاب را شبیه‌سازی کنیم؛ همچنین توانستیم رفتار کاربران در اوج استفاده را پیش‌بینی کنیم تا حتی با حجم بالای استقبال، سایت را در حالت پایدار نگه‌داریم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان هم‌روش، در پاسخ به به سوالات در خصوص چالش‌های زیرساخت سامانه چنین مطرح کرد: «سامانه‌ نمایشگاه مجازی کتاب برای ارائه‌ خدمات پایدار و با کیفیت، پیچیدگی‌هایی در ابعاد مختلف فنی دارد و نیازمند طراحی و پیش‌بینی دقیق بود. تیم فنی ما با نرخ بالای درخواست غریبه نبود، ما با استفاده از دانش روز و توسعه ابزارهای لبه تکنولوژی توانستیم این موضوع را حل کنیم. پیاده‌سازی و نگهداری زیرساخت مجموعه‌های همچون ترب، همراه اول، اسنپ کیو، اسنپ ساپلای و ایرانایرتور و... از جمله تجربیات گذشته شرکت هم‌روش است که توانسته مجموعه ما را در این کار خبره و چابک کند، ما در هم‌روش بسیار خوشحالیم که برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب به توانمندی‌های مجموعه ما اعتماد کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی