ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

تایر دانش‌‎بنیان چیست؟

در سال 1389 قانونی به تصویب رسید که بر طبق آن شرکت‎های دانش‎بنیان مورد حمایت برخی از نهادهای مهم کشور از جمله وزارت علوم، وزارت تحقیقات و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی قرار می‎گرفتند. ...

واحد تبلیغات
نوشته شده توسط واحد تبلیغات | ۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۶:۴۵

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در سال 1389 قانونی به تصویب رسید که بر طبق آن شرکت‎های دانش‎بنیان مورد حمایت برخی از نهادهای مهم کشور از جمله وزارت علوم، وزارت تحقیقات و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی قرار می‎گرفتند.

با تصویب این قانون تولید محصولات دانش‌بنیان در کشور افزایش پیدا کرد و رقابت میان شرکت‎های مشابه افزایش یافت. فضای رقابتی در صنایع مختلف باعث شد تا امروزه علاوه بر تنوع محصولات، کیفیت آن‎ها نیز افزایش پیدا کند. برای مثال در ایران شرکتی اقدام به تولید تایر دانش‎بنیان کرده‎ که در ادامه به معرفی آن می‎پردازیم.

معرفی تایر دانش‎بنیان

پیش از معرفی تایر دانش‎بنیان بهتر است به معرفی اهداف و رویکردهای شرکت‎های دانش‎بنیان بپردازیم.

تحریم ایران توسط کشورهای بزرگ جهان باعث شد تا موسسات و شرکت‎های مختلف در جهت رشد اقتصادی کشور اقدام کرده و با اختراع و نوآوری در تولید، موجب تجاری‎سازی و رونق بازار کشور گردند. رویکرد این موسسات، تجاری سازی بر مبنای علم و دانش است به همین علت در کشور با نام شرکت‎های دانش‎بنیان شناخته می‏شوند.

بر طبق این توضیح منظور از تایر دانش‎بنیان، محصولی است که با نوآوری در شیوه تولید و استفاده از تکنولوژی بومی تولید شده اما از استانداردهای روز اروپا برخوردار است. در حال حاضر تنها چند شرکت معدود در کشور به تولید تایر دانش‏بنیان می‎پردازند که در میان آن‎ها تایر بارز رتبه نخست را به دست آورده است. در واقع با بررسی شاخص و عملکرد تایرهای دانش‎بنیان و رونق اقتصادی ایجاد شده، می‎توان گروه صنعتی بارز را به‌عنوان برترین تولیدکننده تایرهای دانش‌بنیان معرفی کرد.

جمال میرزایی، مدیرعامل گروه صنعتی بارز، برنامه‏ریزی استراتژیک و تاسیس مرکز تحقیقات و توسعه را جزء مهم‎ترین دلایل نایل شدن به این مقام می‌داند. وی همچنین از مهم‎ترین شاخص‎های تایر دانش‎بنیان بارز به دوام، نرمی، ایمنی و کاهش مصرف سوخت با استفاده از این تایرها اشاره کرد.

مراحل تولید تایر دانش‎بنیان

شدت گرفتن تحریم‎ها که به نوعی باعث قطع ارتباط ایران و غرب شده، صنایع کشور را با مشکلات جدی برای تامین مواد اولیه و قطعات مکانیکی مورد نیاز روبه‎رو کرده است. همچنین صنایع کشور به تکنولوژی روز دنیا دسترسی ندارند که این مسئله مستقیماً در کیفیت محصولات تولیدی تاثیرگذار است.

در این شرایط می‌توان از مواد اولیه و قطعات بی‎کیفیت چینی استفاده کرد یا با تکیه بر علم و دانش، به تولید محصولات دانش‎بنیان روی آورد. البته تولید کالای دانش‎بنیان نیاز به زمان و سرمایه کافی دارد اما خوشبختانه در سال‎های اخیر شاهد پیشرفت چشم‎گیری در صنایع کشور بوده‎ایم که دلیل عمده‎اش ایجاد نوآوری در تولید است.

در ادامه به بررسی امکانات مورد نیاز برای تولید تایر دانش‎بنیان می‎پردازیم:

مرکز تحقیقات و توسعه

بدون تشکیل یک مرکز تحقیق و توسعه یا R&D امکان تولید کالای دانش‎بنیان وجود ندارد. در بخش تحقیقات و توسعه، فعالیت‎های خلاقانه‎ای به کار گرفته می‏شود که بر پایه اصول سیستماتیک طرح‏ریزی شده‎اند و در نهایت منجر به ابداع روش‎های نو برای تولید کالاهای مختلف می‏شوند. این روش‎ها تماماً برپایه دانش و با تحقیق و دستیابی به رویکردهای نو ابداع می‏شوند؛ بنابراین می‎توان تحقیق را اولین و مهم‏ترین مرحله در تولید تایر دانش‏بنیان در نظر گرفت.

پس از تحقیق نوبت به طراحی ایده‎های جدید و بهبود تولیدات قدیمی فرا‎ می‎رسد تا در نهایت طرح نهایی، مورد تایید قرار گیرد.

این بخش نیازمند سرمایه‎‎ای قابل توجه است اما ممکن است در سال‎های متمادی نتیجه‎ای حاصل نشود. اما اگر شرکت‎های مختلف چشم‎انداز خود را گسترش دهند و تمامی توجه خود را معطوف به سودآوری بلندمدت نمایند، امکان پیشرفت صنایع ایران و رونق اقتصاد کشور دوچندان خواهد شد.

گروه صنعتی بارز در سال 1379 برای اخذ مجوز و تاسیس مرکز تحقیقات و توسعه اقدام کرد و با سال‎ها تحقیق و بررسی، علاوه بر افزایش کیفیت محصولات مختلف، توانست به تولید تایر دانش‎بنیان با طراحی و تولید تماماً بومی نایل شود.

مرکز آزمون

پس از طراحی و تولید تایر دانش‏بنیان زمان تست و بررسی مهم‎ترین فاکتورهای لازم از جمله کیفیت و ایمنی فرا می‎رسد. در مرکز آزمون بارز که پیشرفته‎ترین مرکز آزمون ایران است، می‎توان تایر دانش‎بنیان را از نظر استانداردهای بین‎المللی بررسی کرده که برای اینکار نیاز به اجرای چند آزمون زیر وجود دارد:

  • آزمون کارایی در سرعت زیاد
  • آزمون ضریب فنریت
  • آزمون رد پای تایر
  • آزمون دوام تایر
  • آرمون پلانچر یا مقاومت در برابر پنچرگیری

در صورتی که در هریک از این آزمون‎ها خطایی رویت شود تمامی مراحل طراحی و تولید تایر مجدداً مورد بررسی قرار گرفته و گاهاً نیاز است به نقطه آغاز یعنی تحقیقات بازگشت!

میدان تست

در مرکز آزمون می‎توان تایر دانش‏بنیان را از نظر کیفیت و ایمنی مورد بررسی قرار داد. اما اگر تایر تولیدی از تمامی آزمون‎ها با موفقیت خارج شود، نمی‎توان برای تولید انبوه آن اقدام کرد چراکه ممکن است در هنگام تست محصول برخی از ایرادات آن مشخص شوند. بنابراین برای دستیابی به بالاترین کیفیت و ایمنی، لازم است عملکرد تایر در میدان تست مورد بررسی قرار گیرد. گروه صنعتی تایر، زمینی با مساحت 200 هکتار را برای این‎کار اختصاص داده و با الگوبرداری از میدان تست شرکت کنتیننتال آلمان، مرکز تست بارز را تاسیس کرده است. در این مرکز از تجهیزات مختلفی برای تست تایرها استفاده می‎شود که از آن‎ها می‎توان به تجهیزات جمع‌آوری و انتقال داده، تجهیزات آزمون صدا، تجهیزات اندازه‏گیری سرعت و... اشاره کرد.

صادرات تایر دانش‎بنیان

مهم‎ترین هدف از تولید کالای دانش‎بنیان، صادرات آن به کشورهای خارجی و تاثیر مثبت در اقتصاد کشور است. برای دست‎یابی به این مهم راه بسیار دشواری پیش روی صنایع مختلف قرار گرفته که خوشبختانه برخی از شرکت‌های فعال کشور توانسته‌اند با تکیه بر دانش و اتخاذ رویکردهای جدید، این مسیر را طی کرده و باعث افزایش میزان صادرات کالای ایرانی به خارج از کشور شوند.

گروه صنعتی بارز به‌عنوان یک شرکت پیش‎رو در امر صادرات شناخته می‏شود. در واقع این شرکت توانسته تایرهای دانش‎بنیان تولیدی را به 9 حلقه افزایش دهد و علاوه بر بازار داخلی، چشم‎انداز خود را به بازارهای جهانی گسترش دهد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم توضیح کاملی در رابطه با نحوه تولید تایرهای دانش‏بنیان خدمت شما عزیزان ارائه دهیم و تاثیر تولید کالای دانش‎بنیان را بر اقتصاد کشور بررسی کنیم. در انتها پیشنهاد می‎کنیم تا برای کسب اطلاعات کامل‎تر به وب‎سایت گروه صنعتی بارز مراجعه کرده و جدیدترین محصولات این برند معتبر را مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی