ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کمپرسور
رپورتاژ آگهی

کمپرسور تبرید چیست؟ آشنایی با انواع کمپرسور تبرید

کمپرسورهای برودتی انواع مختلفی دارند که برحسب کارکرد موردنظر، در دستگاه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

کمپرسور تبرید یا کمپرسورهای برودتی، قلب یک سیستم خنک‌کننده مانند یخچال، کولرهای گازی یا سردخانه‌ها هستند. کمپرسورهای برودتی انواع مختلفی دارند که بر‌حسب کارکرد موردنظر، در دستگاه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از همین رو در بازار شاهد تنوع زیادی برای قیمت کمپرسور هستیم.

کمپرسور تبرید چیست؟

کمپرسور تبرید در دستگاه‌های مختلف خنک‌سازی وظیفه تأمین انرژی لازم برای حرکت سیال را برعهده دارد. کمپرسورها در سیستم‌های تبریدی با ایجاد اختلاف فشار، باعث برقراری جریان مبرد از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر می‌شوند.

مبرد یک ماده واسطه در سیکل ترکیبی است که امکان تبدیل از حالت گاز به مایع و بالعکس دارد. کمپرسور تبرید با مَکش گاز مبرد از اوپراتور (تبخیرکننده)، متراکم‌کردن و انتقال آن به سمت کندانسور امکان تقطیر‌شدن گاز را فراهم می‌کند.
کمپرسورها در هنگام مَکش گاز مبرد از فشار ضعیف استفاده می‌کنند و در هنگام خروج گاز، استفاده از فشار قوی باعث مایع‌شدن مبرد در کندانسور می‌شود.

وظیفه کمپرسور در سیکل تبرید

برای تبرید (خنک‌سازی) چهار قسمت مختلف درگیر می‌شوند. این 4 قسمت شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اوپراتور می‌شوند. کمپرسور تبرید مهم‌ترین قطعه در فرایند خنک‌سازی است؛ همچنین قیمت کمپرسور به نسبت سایر قطعات بیشتر است.

برای خنک‌سازی کمپرسور می‌توان از آب، روغن یا جریان هوا استفاده کرد. در کمپرسورهای صنعتی که حفظ کیفیت تجهیزات از اهمیت بیشتری برخوردار است، از سیستم روغن‌کاری برای خنک‌کردن کمپرسور استفاده می‌شود.

معرفی انواع کمپرسورهای تبریدی

قبل از خرید کمپرسور باید با انواع آن‌ها و عملکردشان آشنا شویم تا بتوانیم برای برطرف‌کردن نیازمان بهترین کمپرسور تبرید موجود در بازار را تهیه کنیم. انواع کمپرسورهای برودتی عبارت‌اند از:

1-کمپرسور روتاری (Rotary)

در این نوع از کمپرسور تبرید، تیغه‌ها با گردش 360 درجه عمل مَکش و کمپرس گاز را انجام می‌دهند. هرچند کمپرسور روتاری عملکرد بالایی ندارد ولی مصرف برق پایین و صدای کم، امکان استفاده از آن‌ها را برای کاربردهای خانگی فراهم کرده است. سادگی طراحی و تعمیر آسان کمپرسور تبریدی روتاری، آن‌ها را به یک کمپرسور محبوب تبدیل کرده است.

کمپرسورهای روتاری برای کاربردهایی که در آن‌ها فشار هوا زیاد است، مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل شاهد استفاده از این مدل کمپرسور برودتی در کولرهای گازی هستیم. از بهترین برندهای کمپرسور تبرید که از مکانیزم روتاری استفاده می‌کنند، می‌توان به برندهایی نظیر دایکین، پاناسونیک، الکترولوکس، هیتاچی، ایتاچی، ال‌جی و... اشاره کرد.

2- کمپرسور تبرید اسکرال (Scroll)

کمپرسورهای اسکرال از دو تیغه مارپیچ تشکیل شده‌اند. تیغه اول ثابت است و تیغه دوم حرکتی دورانی دارد که موجب فشرده‌شدن گاز و افزایش دما و فشار آن می‌شود. این نوع از کمپرسورهای تبریدی را بیشتر در چیلرها به کار می‌برند.

در بین بهترین برندهای کمپرسور اسکرال باید به کوپلند اشاره کنیم که محصولی از شرکت امپرسون است. این نوع از کمپرسورها دارای صدای کم، مصرف انرژی پایین و سازگاری با انواع گازهای مبرد هستند.

3- کمپرسور اسکرو (Screw)

عملکرد این کمپرسور برودتی مانند کمپرسورهای روتاری است؛ با این تفاوت که اندازه آن، بزرگ و حجم گاز متراکمی که تولید می‌کند بسیار زیاد است. از همین‌رو، این کمپرسورها را بیشتر در هواسازهای صنعتی و بزرگ مشاهده می‌کنیم.

وجود روتورهای مارپیچ که در هم درگیر شده‌اند، باعث فشرده‌سازی گاز می‌شود. کمپرسور اسکرو دارای دو نوع دور ثابت و دور متغیر است که از آن‌ها برحسب نیاز در صنایع، کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها برای فشرده‌سازی هوا استفاده می‌شود. امکان طراحی ظرفیت‌های مختلف، طول عمر بالا و سادگی تعمیر از مزایای خرید کمپرسور اسکرو است.

4- کمپرسور رفت و برگشتی (Reciprocating)

این کمپرسور تبرید که به کمپرسور پیستونی نیز معروف است، با استفاده از انرژی الکتریکی موجب حرکت مکانیکی در سوپاپ‌های داخل پیستون و انتقال گاز کم‌فشار به اوپراتور می‌شود. هم‌زمان با بسته‌شدن سوپاپ‌ها، گاز توسط کمپرسور فشرده شده و داخل کندانسور می‌شود. کمپرسورهای پیستونی در صنایع گاز، پتروشیمی، دندانپزشکی و خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با خرید کمپرسور رفت و برگشتی بیتزر یک دستگاه باکیفیت در اختیار خواهید داشت. کمپرسورهای بیترز، سمی‌هرمتیک هستند که در آن‌ها دو قسمت الکتریکی و مکانیکی با یک محفظه مخصوص از یکدیگر مجزا شده است.

5- کمپرسور سانتریفیوژ (Centifugal)

کمپرسورهای تبریدی هستند که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، فشار گاز عبور داده‌شده از ایمپلر را افزایش می‌دهند. فشار ایجادشده در این کمپرسور تبرید از کمپرسورهایی با تکنولوژی اسکرو یا پیستونی کمتر است. کمپرسورهای سانتریفیوژ در صنایع نیروگاهی، خودروسازی و صنایع هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت کمپرسور سانتریفیوژ یا توربو برحسب طراحی، اندازه و کارایی آن متفاوت است. به همین دلیل شاهد استفاده از آن‌ها در کاربردهای کوچک تا کاربردهای صنعتی و بزرگ مانند سردخانه یا صنایع شیمیایی هستیم.

معرفی بهترین برند کمپرسور تبرید

کمپرسور تبرید را قلب سیستم‌های خنک‌کننده می‌دانند. عملکرد درست کمپرسورها باعث افزایش کارایی تجهیزات مختلف می‌شود. برای خرید کمپرسور باید به مجموعه‌ای از ویژگی‌ها توجه کنیم:

  • مصرف انرژی: مصرف برق کمپرسور تبرید باید در حد استاندارد باشد تا هزینه‌های نگهداری سیستم برودتی افزایش پیدا نکند؛
  • طول عمر: زود خراب‌شدن کمپرسورها موجب می‌شود تا هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها افزایش پیدا کند؛
  • امکان تعمیر: در یک کمپرسور مناسب، باید تعویض قطعات معیوب به سادگی امکان‌پذیر باشد؛
  • تنوع ظرفیت: در سیستم‌های برودتی نیاز به کمپرسورهایی با ظرفیت‌های مختلف وجود دارد. به همین دلیل باید به سراغ برندهایی برویم که دستگاه‌هایی با ظرفیت‌های متنوع را ارائه می‌دهند؛
  • میزان صدا: کم‌صدا بودن از ویژگی‌های مهم در یک برند کمپرسور تبرید است. قرارگیری این کمپرسورها در محیط زندگی یا محل کار نباید باعث آزار ساکنین شود؛
  • قیمت کمپرسور: هر‌چه کیفیت کمپرسورها افزایش پیدا کند، قیمت آن‌ها نیز زیادتر می‌شود. بهترین برندهای کمپرسور تبرید سعی می‌کنند یک موازنه و تعادلی بین کیفیت و قیمت را رعایت کنند تا رضایت حداکثری مشتریان خود را به‌ دست آورند.

در ادامه به معرفی چند برند مطرح کمپرسور می‌پردازیم:

1- آشنایی با محصولات برند بیتزر

این برند به عرضه انواع کمپرسورهای تبریدی می‌پردازد. با خرید موتور بیتزر آلمان یک کمپرسور با‌کیفیت را انتخاب خواهید کرد. کمپرسورهای بیتزر در انواع تجهیزات سرما‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیتزر یک شرکت آلمانی با بیش از 50 کارخانه فعال در سراسر جهان است. موتور بیتزر در انواع چیلرهای تراکمی صنعتی-مسکونی و سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود.

2- کمپرسور تبرید رفکامپ

رفکامپ یک برند ایتالیایی است که در زمینه ساخت کمپرسورهای پیستونی و اسکرو برودتی فعالیت می‌کند. کمپرسور سمی‌هرمتیک پیستونی رفکامپ جهت ساخت انواع سردخانه، دستگاه‌های یخ‌سازی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-برند دورین

در بین بهترین برندهای کمپرسور تبرید، شرکت دورین ایتالیا توانسته در کنار کیفیت، دستگا‌ه‌هایی با قیمت مناسب را برای استفاده در سردخانه، چیلر، بستنی‌ساز، آب‌سردکن و تمامی دستگاه‌های برودتی ارائه کند که با مبرد کار می‌کنند.

4- برند فراسکلد

فراسکلد ایتالیا به عرضه انواع کمپرسورهای پیستونی و اسکرو برای دستگاه‌های برودتی می‌پردازد. کمپرسور دومرحله‌ای فراسکلد یک دستگاه با‌کیفیت بوده و سازگار با انواع مبردها است که در مدل‌هایی با ظرفیت‌های مختلف طراحی می‌شود.

5- کمپرسور تبرید دانفوس

شرکت دانمارکی دانفوس تجربه خود در زمینه تولید کمپرسور را با عرضه محصولات متنوع نشان داده است. با خرید کمپرسور از این برند با آسودگی خاطر برای سالیان متمادی از دستگاه‌تان استفاده کنید.

6-کمپرسور بوک

در کمپرسور سمی‌هرمتیک بوک از متریال‌های باکیفیت استفاده شده است تا در کنار بازدهی بالا، طول عمر آن نیز افزایش پیدا کند. قطعات این دستگاه در مقابل ضربه و فرسایش مقاوم‌اند. قیمت کمپرسور بوک به نسبت کیفیت تولیدی بسیار مناسب بوده و به همین دلیل مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد.

7-کمپرسور برند کوپلند

مشهور‌شدن برند کوپلند به‌خاطر تولید انواع کمپرسورهای باکیفیت به‌خصوص نوع اسکرال است. اگر قصد خرید کمپرسور برای کولر گازی دارید، حتماً به بررسی برند کوپلند بپردازید؛ زیرا در کنار کیفیت، قیمت کمپرسور کوپلند بسیار مناسب است.

سخن پایانی

برای تهیه انواع کمپرسور تبرید علاوه‌بر کاربرد هر نوع از دستگاه‌ها، باید به کیفیت آن‌ها نیز توجه داشته باشید. در تهیه کمپرسور بهتر است به سراغ برند و فروشگاه‌هایی برویم که خدمات پشتیبانی مناسب در کنار قیمت‌های رقابتی را به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی