همه چیز درباره آیفون 13
چگونه می توان مهارت های مورد نیاز خود را براحتی آموخته و از یادگیری آن لذت ببریم؟

چگونه می توان مهارت های مورد نیاز خود را براحتی آموخته و از یادگیری آن لذت ببریم؟

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

مطمئنا از وقتی که خودتان را شناخته اید آرزوی یادگیری کارهای زیادی را داشته و دارید. اما همیشه موفق نبوده و مانعی سر راهتان پدیدار شده است؛ این موانع ممکن است هر چیزی باشد. حتی افکار منفی خودتان. اگر قصد دارید تا زندگی خود را با یادگیری و افزایش دانش زیرورو کنید و برای این کار به یک تلنگر نیاز دارید حتما این متن را بخوانید تا بدانید چگونه می توانید با کمک منابع رایگانی مانند فن تریکس هر چیزی را یاد گرفته و از یادگیری آن ها لذت ببرید.

مطلب را با داستانی مهیج آغاز خواهیم کرد. سوار ماشین‌تان شوید، استارت زده و گاز بدهید.

ماشین حرکت نکرد؟؟؟ اما چرا؟؟؟

خب معلوم است، هنوز ترمز دستی را پایین نکشیده اید.

اگر ترمز دستی را پایین نکشیده باشید یادگیری برای شما سخت خواهد بود. ترمزها عقاید و تعصبات منفی هستند که ذهن شما را درگیر خود کرده اند. پس باید آنها را شناسایی کرده و از شرشان خلاص شوید. پس یاد گرفتن آسان خواهد بود.

ذهن شما ماشینی است که دائما در حال یادگیری است. کودکی را تصور کنید. این کودک در مدتی کوتاه دو مهارت بسیار مهم و دشوار را یاد می گیرد: حرف زدن و حرکت کردن. حتی می تواند دو یا چند زبان را در کنار زبان مادری خود یاد بگیرد.

خب... تا این جا آموختیم که که یادگیری مانند سفری به سرزمین ناشناخته ها است. برای یادگیری راحت تر باید به ۴ سوال زیر پاسخ دهیم:

چه کسی راننده است؟

آیا ترمز دستی را پایین کشیده اید؟

مقصد کجاست؟

نقشه راه را تهیه کرده اید؟

۱.  چه کسی راننده است؟

این سوال، شما و انگیزه یادگیریتان را به چالش خواهد کشید.

آیا مهارتی که قصد یادگیری آن را دارید، یک الزام است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، انگیزه ی شما خارجی است. یعنی توسط افراد دیگری مانند مدیر شرکتتان هدایت می شود.

آیا خودتان مشتاق یادگیری هستید؟ پس انگیزه ای درونی دارید. انگیزه های درونی قدرتی برای یک فعالیت پایدار به شما می دهند.

۲.  آیا ترمز دستی را پایین کشیده اید؟

آیا باورها و صحبت های منفی باعث محدودیت پتانسیل یادگیری شما می شود؟ به آنچه فکر می کنید گوش دهید تا جواب این سوال را بیابید.

باورهای منفی تمامی جنبه های کار را تحت تاثیر قرار داده و باعث می شوند تا رسیدن به هدف تقریبا غیرممکن شود. باور های منفی را تغییر داده و مثبت فکر کنید. با همین راه ساده می توانید به خود اطمینان دهید که شما به راحتی مهارت های مورد نیاز را یاد گرفته و موفق خواهید شد.

۳.  مقصد کجاست؟

برای اینکه به سمت مقصد حرکت کنید باید بنزین بزنید. اهداف واضح سوخت شماست. از خود بپرسید که چرا می خواهید یک مهارت جدید یاد بگیرید؟

پاسخ صریح به این پرسش، یادگیری را آسان‌تر خواهد کرد. پس اهداف را برای خود روشن کرده و اهداف واضحی را تعیین کنید.

۴.  نقشه راه را تهیه کرده اید؟

بدون نقشه و تعیین مسیر، سفر نکنید، چون با مشکل مواجه خواهید شد. نقشه به شما می گوید که چگونه به مقصد خود برسید.

نقشه ی اولیه راه شامل این موارد است:

مربی خود را برگزینید.

دوست و همسفری پیدا کنید.

سفر را آغاز کنید.

مسیر طی شده را اندازه گیری کرده و به خود افتخار کنید.

با تهیه نقشه خیالتان راحت است. چون اگر راه را گم کنید نقشه ای دارید که با کمک آن ادامه مسیر را بپیمایید.

مربی خود را برگزینید

برای یادگیری هرگونه مهارتی به یک مربی نیاز دارید. این مربی ممکن است یک فرد، کتاب، مقاله‌های اینترنتی فن تریکس و یا برنامه های آموزشی باشد. متاسفانه اغلب مربی ها نمی دانند چگونه باید به تازه کارها آموزش دهند، زیرا مطلبی که برای یک مربی پیش پا افتاده است برای یک تازه کار کاملا دور از ذهن خواهد بود.

نکته ی مهم: مربی انتخاب کنید که در همراهی یک تازه کار متبهر بوده و بتواند قدم به قدم شما را راهنمایی کند.

اگر کتاب می خوانید، مطمئن شوید تمامی مراحل جدید را با دقت معرفی کرده باشد. خود من ترجیح می‌دهم از منابعی استفاده کنم که دائما در دسترس باشند. زیرا هر جا لازم باشد می توانم به پاسخ سوالات خود برسم.

مربی خوب کمی پرهزینه است. پس خوب فکر کنید. منابع رایگان زیادی مثل وب سایت های آموزشی از جمله وب سایت فن آموز وجود دارند که با ارائه مطالب دست اول و کم یاب شما را در آموزش هر نوع مهارتی همراهی می کنند.

دوست و همسفری پیدا کنید

یادگیری به تنهایی ممکن است شما را کسل کند. برای یادگیری مهم است که خود را با دیگران مقایسه کرده و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. یادگیری در جمع کسیری از دوستان، مانند کلاس درس باعث می شود خودتان را سنجیده و مهارت های خود را تقویت کنید.

حتی اگر در محیط مجازی آموزش می‌بینید، پیدا کردن همسفر گام مهمی است. می توانید در فوروم های آموزشی جستجو کرده و با همراهی دیگران به یادگیری مهارت های مورد نظر خود بپردازید.

سفر را آغاز کنید

پس از تهیه نقشه راه سفر آموزشی خود را آغاز کنید. از خود بپرسید که کوچک ترین گام در این سفر آموزشی چیست؟

به مسیر خود ادامه دهید. تسلیم شدن راحت است. پس با آن مقابله کنید. از خود بپرسید که یک انسان چرا باید تسلیم شود؟ ممکن است ترمز دستی را پایین نکشیده  یا این سفر برای او بسیار سخت بنظر می رسد.

اگر در میان راه کم آوردید و قصد تسلیم شدن دارید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

ترمز دستی را پایین کشیده‌ام؟

در حال حاضر در چه مرحله ای از سفر قرار دارم؟

آیا هنوز هم روی مقصد خود تمرکز دارم؟

وقتی در سفر آموزشی خود با مشکلی روبرو می شوید ممکن است دوباره با دیدی منفی با خودتان صحبت کنید. پس حواستان را جمع کنید. دیدگاه های منفی را با نظرات مثبت جایگزین کنید. سپس سعی کنید با دقت منشا این مشکل را بیابید. سوالی برای مشکل خود طرح کرده و پاسخ آن را در منابع آموزشی خود جستجو کنید یا از مربی و همراهتان بپرسید. مقصد خود را برای خودتان یادآوری کنید. اهداف خود را روی برگه ای بزرگ نوشته و به دیوار اتاقتان بزنید.

به خود افتخار کنید

موفقیت های خود را جشن بگیرید. این کار باعث می شود حس خوبی نسبت به یادگیری مهارت ها داشته باشید.

یادگیری مهارت های جدید، به غنی تر شدن زندگی تان کمک می کند. همچنین باعث می شود که میزان رضایت از خودتان افزایش یافته و مهارت های بعدی را نیز آسان تر بیاموزید.

این مطلب با حمایت وب سایت آموزشی فن تریکس تهیه و تولید شده است.

همه ما دوست داریم در کمترین زمان ممکن، بهترین کیفیت آموزش را تجربه کرده و کارهای روزمره خود را با کمترین هزینه ی ممکن انجام دهیم. با این کار می توان هزینه های زندگی را نیز تا حد زیادی کاهش داد. اما باوجود تعداد اندک وب سایت و منابع آموزشی فارسی زبان و همچنین نواقص بسیار زیاد مطالب موجود در فضای وب، این کار کمی دشوار به نظر می رسد. به همین دلیل تلاش برای فراهم کردن فرصتی برای آموزش همگانی و سریع برای کلیه اقشار جامعه، یکی از دغدغه های گروه فن آموز بوده است. گردآوری و تولید محتوای آموزشی از برترین منابع روز دنیا در زمینه های مختلف نیز یکی از مهمترین اقدامات انجام شده توسط گروه فن آموز است.

فن آموز در مهر ماه سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرد تا یکی از کاملترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را برای شما فراهم کرده تا بتوانید با مراجعه سریع و راحت، بهترین کیفیت آموزش، مقالات، دانستنی ها، ترفند ها، راهنمای خرید و نقد و بررسی ها را تجربه کنید.

فن آموز سعی دارد مطالبی را برای مخاطبین خود گردآوری کند که قبل از آن در هیچ وب سایت فارسی زبان دیگری ارائه نشده و یا به طور صحیح، کامل و واضح آموزش داده نشده است. به همین دلیل شما عزیزان می توانید با مراجعه به فن آموز از جدیدترین، کاملترین و صحیح ترین مطالب و ترفند های آموزشی در زمینه های متفاوت، به طور رایگان بهره برده و در کارهای روزمره خود به کار ببرید.

پس با مجله آموزشی فن آموز یاد بگیرید و خودتان براحتی کارهایتان را انجام دهید.

جهت اطلاع از آخرین مقالات فن آموز و همچنین دسترسی سریع به مطالب آموزشی کوتاه و متنوع به کانال فن تریکس بپیوندید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato