ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

سه نکته جالب در رابطه با صرافی های غیر متمرکز

فناوری بلاکچین به دنبال استفاده از دفتر کل توزیع شده و ساختار شفافی که دارد یک فضای غیر متمرکز را ایجاد می‌کند. بازار رمز ارزها نیز به دلیل استفاده از فناوری بلاکچین اهدافی غیر متمرکز ...

واحد تبلیغات
نوشته شده توسط واحد تبلیغات | ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

فناوری بلاکچین به دنبال استفاده از دفتر کل توزیع شده و ساختار شفافی که دارد یک فضای غیر متمرکز را ایجاد می‌کند. بازار رمز ارزها نیز به دلیل استفاده از فناوری بلاکچین اهدافی غیر متمرکز دارند و همین موضوع است که تفاوت پروژه‌های بلاکچینی و پروژه‌های معمولی را رغم می‌زند. یکی از محبوب ترین دسته از این پروژه‌ صرافی‌های غیر متمرکز هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. اما صرافی‌های غیر متمرکز چه مزیت‌هایی دارند؟ ساختار غیر متمرکز چیست و چه فرصت‌هایی ایجاد می‌کند؟ خطرها و ریسک‌های کار با صرافی‌های غیر متمرکز چیست و چگونه از آن‌ها جلوگیری کنیم؟

صرافی های غیر متمرکز چه نوع ساختاری دارند؟

صرافی‎‌‌‍‌های غیر متمرکز مدیریت مرکزی (متمرکز) ندارند و توسط جامعه خود مدیریت می‌شوند که یکی از بزرگترین دلایل محبوبیت این نوع صرافی‌های به حساب می‌آید. اجرای تغییرات در این نوع پلتفرم‌ها با توجه به رایگیری میان کاربران انجام می‌شود و در نتیجه حاصل این رایگیری‌ها به نفع جامعه است و برخلاف پروژه‌های متمرکز توسعه پروژه تنها بر پایه منافع تیم توسعه نیست. صرافی‌های غیر متمرکز ساز و کاری مبتنی بر مکانیزم AMM یا همان بازار ساز خودکار دارند و قیمت جفت ارزها (برای مثال قیمت اتریوم و قیمت USDC به نسبت یک دیگر) با توجه به همین مکانیزم تعیین می‌شود.

صرافی غیر متمرکز یونی سواپ اولین و یکی از محبوب ترین صرافی‌های غیر متمرکز است و امروزه کاربرد بسیار بالایی دارد. این صرافی روزانه بیش از چند صد میلیون دلار معاملات را انجام می‌دهد.

صرافی های غیر متمرکز چه مزیت هایی دارند؟

بالاتر با ساختار غیر متمرکز صرافی‌ غیر متمرکز آشنا شدیم؛ مزیت‌هایی که این نوع صرافی‌ها دارند باعث ایجاد سبک معاملاتی جذاب دکس تریدینگ شده است. اما این ساختار غیر متمرکز چه مزیتی را برای این نوع پروژه‌ها فراهم می‌کند؟ در ادامه به بررسی سه مزیت بزرگ صرافی‌های غیر متمرکز خواهیم پرداخت.

شفافیت و امکان تحلیل دقیق‌تر

داده تراکنش‌های انجام شده بر بستر بلاکچین ذخیره می‌شود و به همین دلیل به صورت شفاف برای عموم قابل پیگیری است. به این صورت که اگر کاربری یک تراکنش یا یک معامله انجام دهد کل اطلاعات آن معامله قابل دسترسی برای تمام کاربران است. در واقع اطلاعاتی از جمله آدرس انجام دهنده معامله، قیمت خرید و فروش، زمان انجام معامله حجم معامله و... تماماً در دسترس است؛ البنه این در حالی است که اطلاعات هویتی آدرس انجام دهنده مشخص نیست و صرفاً آدرس کیف پول آن کاربر در اختیار قرار می‌گیرد. علاوه بر آن شما می‌توانید بررسی کنید که نحوه توزیع یک توکن به چه صورت است و چه کاربرانی آن رمزارز را در اختیار دارند؛ در صورتی که کیف پول‌های مطرحی آن ارز را در اختیار داشته باشند امتیاز مثبتی به حساب می‌آید.

در نتیجه در صرافی‌های غیر متمرکز به دلیل استفاده از ساختار شفاف بلاکچین امکان دسترسی به داده‌های مهم و گسترده‌ای مهیا است (این در حالی است که چنین امکانی در صرافی‌های متمرکز مانند صرافی بایننس یا صرافی MEXC چنین امکانی وجود ندارد) و کاربران با دسترسی به این داده‌ها می‌توانند تحلیل‌ها و تصمیم گیری‌ها دقیق‌تری را داشته باشند.

فرصت‌های معاملاتی بزرگ در صرافی‌های غیر متمرکز

پروژه‌های بلاکچینی برای اضافه کردن ارز خود به لیست معاملاتی صرافی‌های متمرکز نیاز به انجام هماهنگی‌های سخت گیرانه با تیم مرکزی صرافی مورد نظر و البته پرداخت هزینه‌های بالایی دارند. این در حالی است که به دلیل ساختار غیر متمرکز DEX ها، پروژه‌های بلاکچینی می‌توانند با حداقل هزینه و بدون نیاز به هماهنگی‌های سخت گیرانه توکن خود را در این نوع صرافی‌ها لیست کرده و امکان معامله بر روی آن توکن را فراهم کنند.

این موضوع باعث می‌شود اکثر پروژه‌ها (مخصوصاً پروژه‌هایی که در ابتدای مسیر هنوز سرمایه بالایی ندارد) ابتدا توکن خود را در صرافی‌های غیر متمرکز لیست کنند و پس از آنکه پروژه تا حدی مسیر توسعه خود را پیش برد، تیم بودجه لازم را جمع کرد و توکن شاهد رشد قیمتی شد ارز مورد نظر را در صرافی‌های متمرکز نیز لیست می‌کنند. در نتیجه افرادی که تازه در صرافی‌های متمرکز به فکر تزریق نقدینگی و سرمایه‌گذاری بر روی یک رمزارز می‌افتند بخش زیادی از سود را از دست می‌دهند.

البته در نظر داشته باشد در حالی که مورد ذکر شده یک مزیت بزرگ برای صرافی‌های غیر متمرکز به حساب می‌آید در کنارش ریسک‌هایی نیز ایجاد می‌کند که در ادامه و در بخش "بررسی ریسک‌های صرافی‌های غیر متمرکز" به صورت تخصصی به این موضوع خواهیم پرداخت.

امنیت بالای دارایی‌ها

صرافی غیر متمرکز امنیت بالایی دارد زیرا در هنگام کار با این نوع صرافی‌ها دارایی کاربران مستقیماً در کیف پوا خودشان قرار دارد و به صرافی انتقال پیدا نمی‌کند. صرفاً در زمان انجام معامله، با تایید کردن یک قرارداد هوشمند بخشی از دارایی از کیف پول خارج شده و توکن دیگری به معادل آن به کیف پول واریز می‌شود. این در حالی است که برای کار کردن با صرافی‌های متمرکز کاربران باید  دارایی‌های خود را به کیف پول صرافی‌های متمرکز انتقال دهند و درواقع مالکیت دارایی خود را به صرافی واگذار کنند. با بروز هر گونه مشکلی برای صرافی متمرکز ممکن است تمام دارایی کاربران به خطر بیافتد (موردی که قبلاً بارها شاهد آن بودیم، برای مثال صرافی متمرکز FTX).

ریسک های کار کردن با صرافی‌های غیر متمرکز

بالاتر با مزیت صرافی‌های متمرکز آشنا شدیم، اما این نوع صرافی‌ها نیز ریسک‌های خود را دارند که حتماً باید به آن‌ها آگاه باشیم. بالاتر گفته شد ارزهای جدید به راحتی در صرافی‌های غیر متمرکز قابل معامله قرار می‌گیرند و این موضوع باعث می‌شود فرصت‌های بزرگ ابتدا در این نوع صرافی‌ها ایجاد شوند. اما در کنار این موضوع، سخت گیری پایین صرافی‌های غیر متمرکز برای اضافه کردن ارزهای قابل معامله، امکان کلاهبرداری را بالاتر می‌برد. به این صورت که پروژه‌های کلاهبرداری به راحتی توکن خود را در این نوع صرافی‌ها قابل معامله قرار می‌دهند و باعث متضرر شدن کاربران می‌شوند. کاربران با استفاده از داده‌های گسترده‌ای که فناوری بلاکچین در اختیارشان قرار می‌دهد باید به صورت آگاهانه تحلیل کنند و فرصت‌های مناسب بازار را از ارزهای کلاهبرداری تشخیص دهند.

ابزارهای شناسایی امنیت و سلامت توکن به همین دلیل توسعه یافته‌اند و اهمیت بسیار بالایی برای معامله‌گران صرافی‌های غیر متمرکز دارد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با فضای غیر متمرکز رمزارزها مقالات سایت بیتفا را مطالعه کنید!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی