ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات انسان‌نما اطلس
کیان

وداع با اطلس؛ ربات انسان‌نمای بوستون داینامیکس بازنشسته می‌شود [تماشا کنید]

در ویدیوی جدید اطلس، این ربات یک بار دیگر حرکات خود را به‌ نمایش می‌گذارد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۰

بوستون داینامیکس (Boston Dynamics) نزدیک به 11 سال پس از اولین نمایش Atlas، قصد دارد ربات انسان‌نمای خود را بازنشسته کند. این ربات با بودجه DARPA برای مأموریت‌های جستجو و نجات طراحی شد و می‌تواند به مناطقی برود که دسترسی به آن‌ها برای انسان‌ها سخت و ناامن است. تاکنون ویدیوهای زیادی از این ربات انسان‌نما منتشر شده که در آن‌ها، اطلس قابلیت‌های حرکتی و تعادل خود را به‌ نمایش می‌گذارد و حالا Boston Dynamics ویدیوی جدیدی برای پایان کار آن منتشر کرده است.

در توضیحات این ویدیو که می‌توانید آن را در ادامه تماشا کنید، آمده است:

«به مدت تقریباً یک دهه، اطلس تخیلات ما را به‌ نمایش گذاشته، الهام‌بخش نسل بعدی ربات‌ها بوده و از موانع فنی این حوزه عبور کرده است. اکنون زمان آن رسیده که ربات هیدرولیک اطلس ما استراحت کند.»

پایان کار ربات انسان‌نمای اطلس

در ویدیوی وداع بوستون داینامیکس با ربات انسان‌نمای اطلس، برخی از کارهای جالب این ربات را می‌بینیم و علاوه‌براین، اشتباهاتی که باعث ازدست‌رفتن کنترل آن می‌شود نیز جالب هستند. هنگام پرتاب یک کیسه ابزار و پریدن بین سکوهای مختلف، اطلس بارها سقوط می‌کند و زمین می‌خورد و بیشتر شبیه به انسان‌ها به‌نظر می‌رسد.

Boston Dynamics ربات‌های تجاری موفق دیگری نیز دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به سگ رباتیک Spot اشاره کرد. همچنین به‌نظر نمی‌رسد که این پایان کار کامل ربات انسان‌نمای این شرکت باشد. در انتهای توضیحات ویدیو بالا آمده است: «به تمام کارهایی که تابه‌امروز با پلتفرم Atlas انجام داده‌ایم، نگاهی بیندازیم.» وجود قید «تابه‌امروز» شاید به این معنا باشد که کار بوستون داینامیکس با اطلس احتمالاً کاملاً تمام نشده است.

توسعه اطلس به سال 2009 بازمی‌گردد؛ زمانی که بوستون داینامیکس قراردادی 26 میلیون دلاری با ارتش ایالات‌متحده امضا کرد تا یک ربات دوپا که در ابتدا PETMAN نام داشت، بسازد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی