ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات انسان‌نما
کیان

چین می‌خواهد تا سال 2025 ربات‌های انسان‌نمای پیشرفته بسازد

چین در برنامه‌ای اعلام کرده است که اولین ربات‌های انسان‌نمای واقعی که قادر به انجام کارهای مفید باشند، باید تا سال 2025 آماده شوند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۳ آبان ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

چین به‌عنوان یکی از قدرت‌های اقتصادی دنیا، مدت‌هاست که نگاه ویژه‌ای به حوزه هوش مصنوعی دارد و حالا هدف تازه‌ای را درنظر گرفته است: تولید اولین ربات‌های انسان‌نما تا سال 2025 که بتوانند رفتارها و احساسات انسان‌ها را شبیه‌سازی کنند.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین از برنامه‌ای برای تولید اولین ربات‌های انسان‌نمای این کشور تا سال 2025 خبر داده است. طبق این برنامه، قرار است حمایت‌های بیشتری از استارتاپ‌ها صورت بگیرد، استانداردها مشخص شود، به استعدادها توجه شده و همکاری‌های بین‌المللی گسترش یابد.

فعلاً جزئیات زیادی درباره این برنامه ارائه نشده است، اما کلیات آن جاه‌طلبانه به‌نظر می‌رسید. چین درنظر دارد که ربات‌های انسان‌نمای آن‌ها تا سال 2027 به قابلیت تفکر، فراگیری و نوآوری دست یابند و بتوانند برای بخش تولید، سیستم‌های جدیدی برای زنجیره تأمین بسازند که قابل اطمینان باشد.

در بیانیه وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین آمده است که این کشور باید تا سال 2025 فریم‌ورک اولیه برای ربات‌های انسان‌نما را ایجاد کرده باشد و به دستاوردهای مناسبی درزمینه قطعات این ربات‌ها ازجمله مغز و اندام‌های آن‌ها برسد. انتظار می‌رود که این ربات‌ها در حوزه‌های متنوعی کاربرد داشته باشند.

ارتقای چشمگیر ربات‌های هوش مصنوعی چین تا سال 2027

تا سال 2027 نیز قابلیت‌های نوآوری ربات‌های انسان‌نما باید ارتقای قابل‌توجهی پیدا کند و این ربات‌ها در‌زمینه زنجیره تأمین به‌کار گرفته شوند. عملکرد این ربات‌ها باید در سطح جهانی پیشتاز باشد و به‌صورت عمیق از آن در حوزه‌های اقتصادی استفاده شود.

طبق گزارش خبرگزاری شینهوا، پیش‌بینی می‌شود که بازار ربات‌های انسان‌نما در چین تا سال 2030 به 870 میلیارد یوآن معادل تقریباً 120 میلیارد دلار برسد. گفتنی است که پس از اعلام این برنامه جدید، ارزش سهام شرکت‌های چینی فعال در‌زمینه رباتیک رشد پیدا کرده است.

درحال‌حاضر شرکت‌ها و کشورهای زیادی درحال تلاش برای حرکت سریع در صنعت هوش مصنوعی و رباتیک هستند. چند روز پیش نیز اجلاسی برای هوش مصنوعی در بریتانیا برگزار شد که افراد بسیاری ازجمله ایلان ماسک در آن حضور داشتند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | ۱۴ آبان ۱۴۰۲

    فکر کنم جای کارگر ساده رو خواهند گرفت

مطالب پیشنهادی