ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات آتش نشان
کیان

این ربات «اژدهای پرنده» می‌تواند آتش را از دور خاموش کند [تماشا کنید]

پرواز «آتش نشان دراگون» با کمک جت‌های آب برفراز آتش‌های خطرناک و دور از دسترس آتش نشانان.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۱ دی ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

یک اژدها را تصور کنید که به‌جای دمیدن آتش، آتش‌ها را با پاشش آب خاموش می‌کند. تیمی از دانشمندان ژاپنی این ربات آتش نشان را توسعه داده‌اند تا در سال‌های آینده به تیم‌های آتش نشانی بپیوندد. این اژدها می‌تواند آتش‌هایی را خاموش کند که نزدیک شدن به آن‌ها برای انسان‌ها بسیار خطرناک است.

این ربات نوآورانه آتش نشان دراگون نام دارد. دانشمندان طرح آن را به‌صورت رایگان و بدون پتنت منتشر کرده‌اند تا متخصصان رباتیک در تمام دنیا بتوانند آن را بسازند. آن‌ها همچنین یک نمونه اولیه چهار متری از آن را ساخته‌اند که می‌تواند به‌تدریج به آتش نزدیک شود و آن را خاموش کند.

سازندان این ربات، سال‌ها با آتش نشانان ژاپنی در ارتباط بوده‌اند تا بتوانند نیازهای آن‌ها را بهتر بفهمند. در زیر ویدیویی از عملکرد این ربات آتش نشان را می‌بینید.

طرز کار ربات آتش نشان دراگون

شلنگ اطفاء حریق دراگون می‌تواند با کمک هشت جت آب در مرکز و سر خود، دو متر بالاتر از زمین حرکت کند. این شلنگ از طریق یک واحد کنترل چرخ‌دار در عقب خود می‌تواند تغییر شکل دهد و به‌سمت شعله‌ها حرکت کند. این دستگاه با یک لوله به یک مخزن ۱۴٬۰۰۰ لیتری آب متصل می‌شود.

نازل‌های شلنگ، آب را با نرخ ۶٫۶ لیتر بر ثانیه و با فشار بالغ بر یک مگاپاسکال به بیرون شلیک می‌کنند. نوک این لوله به یک دوربین معمولی و یک دوربین گرمایی مجهز است تا موقعیت آتش کشف شود.

آتش نشان دراگون اولین بار در «همایش جهانی ربات» سال ۲۰۲۰ (WRS2020) در فوکوشیما به‌نمایش درآمد. عملکرد این ربات در آن همایش موفقیت‌آمیز بود. حالا سازندگان آن در کنار نقشه آتش نشان دراگون، درس‌هایی را که در طول آن نمایش کسب کرده بودند، و بهبودهای بعدی را نیز به‌اشتراک گذاشته‌اند.

برای مثال، آن‌ها دریافته بودند که مکانیسم خنثی‌کننده، که با نوسانات بدنه ربات مقابله می‌کند، کارایی خوبی نداشت. همچنین گرمای آتش می‌توانست باعث تغییرشکل لوله پلاستیکی ربات شود که شلنگ آب و کابل‌های الکتریکی را دربر دارد.

دیگر بهبودها عبارتند از یک نازل با توانایی تنظیم بازه بیشتری از نیروها، بهبود قابلیت ضدآب و مکانیسم بهبودیافته برای انتقال جریان آب.

اما این ربات همچنان نیازمند اصلاحات بیشتری است. سازندگان ژاپنی آن پیش‌بینی می‌کنند که پیش از به‌کارگیری دراگون در سناریوهای واقعی، حدود ۱۰ سال زمان لازم است.

چالش‌های اصلی عبارتند از افزایش بُرد ربات به بیش از ۱۰ متر و توسعه تاکتیک‌های آتش نشانی کارآمد مرتبط با قابلیت‌های منحصربه‌فرد این ربات.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی