ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات
کیان

ربات انسان‌نمای GR-1 را درحال رقصیدن ببینید [تماشا کنید]

این ربات‌ها می‌توانند جسمی با وزن 50 کیلوگرم را بلند کنند و تمرکز اصلی آن‌ها کمک به افراد مسن است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ آذر ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

شرکت سنگاپوری Fourier Intelligence ویدیویی منتشر کرده است که در آن حداقل ده‌ها نمونه از ربات انسان‌نمای این شرکت با نام GR-1 حضور دارند و حرکاتی مانند تکان‌دادن انگشتان و بازوها و حرکات پیچیده دیگری را انجام می‌دهند که شبیه به رقص است. البته تمرکز اصلی این ربات‌های انسان‌نما کمک به افراد مسن است.

مهندسان Fourier Intelligence برای ساخت ربا‌ت GR-1 از ویژگی‌های منحصربه‌فردی استفاده کرده‌اند. این ربات می‌تواند جسمی با وزن 50 کیلوگرم را بلند کند که در عرصه رباتیک یک شاهکار است. با همین قابلیت، GR-1 برای کمک به بیماران در انجام کارهای مختلفی ازجمله بلندشدن از روی تخت یا رفتن به توالت و حتی حرکت با ویلچر کارایی فوق‌العاده‌ای دارد.

این شرکت قصد دارد تا پایان سال 100 نمونه از ربات خود را به‌عنوان پلتفرم‌های سخت‌افزاری/نرم‌افزاری عرضه کند. واحدهای اولیه آن نیز به آزمایشگاه‌های تحقیق‌و‌توسعه منتقل خواهند شد تا مهندسان بتوانند عملکرد GR-1 را افزایش دهند. براساس ویدیوی منتشرشده، ظاهراً درحال‌حاضر ده‌ها ربات با سطح خاصی از توانایی توسط این شرکت تولید شده‌اند.

قابلیت‌های حرکتی ربات انسان‌نمای GR-1

همان‌طور که در ویدیو می‌بینید، ربات‌ها علاوه بر تکان‌دادن انگشت و بازوهای خود، می‌توانند موقعیت کمر خود را تغییر و حرکات دیگری را نیز انجام دهند.

هرچند ربات انسان‌نمای این شرکت نیز عملکرد قابل‌توجهی ارائه می‌کند، اما در مقایسه با ربات انسان‌نمای بوستون داینامیکس با نام Atlas که می‌تواند حرکات آکروباتیک و شبیه به یک پارکورکار را انجام دهد، چندان پیشرفته به‌نظر نمی‌رسند.

مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Fourier Intelligence درباره نقش ربات GR-1 می‌گوید:

«همان‌طور که به جلو پیش می‌رویم، GR-1 می‌تواند یک مراقب باشد، می‌تواند یک دستیار درمان باشد و همچنین در خانه‌های سالمندان نقش یک همراه را ایفا کند.»

در دنیایی که فناوری نقش زیادی در زندگی روزمره انسان‌ها دارد، ربات‌های انسان‌نمای GR-1 قابلیت‌ها و استعداد شگفت‌انگیزی را در این ویدیو به نمایش گذاشته‌اند و این امر به آینده‌ای اشاره دارد که در آن رباتیک به‌طور یکپارچه ابزار و سرگرمی را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی