ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات‌های حذف نویز در کافه ها
کیان

توسعه ربات‌هایی که می‌توانند سروصدای مکالمه‌ها را در کافه‌ها از بین ببرند

دانشمندان سیستمی هوشمند با تکنولوژی مشابه حذف نویز هدفون‌ها توسعه داده‌اند که میزان سروصدای محیط را پایش و منابع آن را شناسایی و حذف می‌کند.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۱ مهر ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

واکنش شما چه خواهد بود اگر بگوییم که می‌توانید در رستوران‌ها یا کافه‌های شلوغ سروصدای میزهای کناری خود را حذف کنید؟ دانشمندان ربات‌هایی برای حذف نویز توسعه داده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهند فضاهای معینی را درون یک فضای شلوغ سرپوشیده ساکت کنند.

پژوهشگران دانشگاه واشینگتن می‌گویند تکنولوژی آن‌ها می‌تواند با استفاده از میکروفون‌های متحرک فضای اتاق را به نواحی مختلف تقسیم و موقعیت افرادی را که صحبت می‌کنند شناسایی کند.

این سیستم ربات‌ها اساساً از تکنولوژی حذف نویز موجود در هدفون‌های امروزی استفاده می‌کند. میکروفون‌های رباتیکی که در نزدیکی افراد پرسروصدا قرار می‌گیرند می‌توانند امواج صوتی با فاز مخالف نیز منتشر کنند. این امواج که ضد نویز نام دارند، سروصدا را خنثی یا حذف می‌کنند.

درنتیجه، این سیستم از یک ناوگان رباتیک استفاده می‌کند که قابلیت مسیریابی خودکار، تحلیل صدا و تفکیک صحبت دارند. این سیستم با استفاده از هوش مصنوعی به شناسایی موقعیت‌های پرسروصدا و تشخیص سخنگویان متمایز می‌پردازد.

این یعنی ربات‌ها خود را به میزهای پرسروصدا در یک کافه می‌رسانند و با انتشار امواج ضد نویز این امکان را فراهم می‌کنند که افراد میزهای مختلف بدون هیچ اختلالی به گفتگوی خود ادامه دهند.

رابت حذف نویز
ربات‌های سیستم حذف نویز محیط در پنل شارژ خود

ربات‌های حذف نویز با انتشار امواج صدای فرکانس بالا (مثل خفاش‌ها) مسیر خود را پیدا می‌کنند. این تکنولوژی به آن‌ها اجازه می‌دهد از محیط خود نقشه‌ای تهیه کنند و بدون برخورد با موانع خود را به موقعیت‌های استراتژیک برسانند.

این سیستم همچنین می‌تواند به‌طور مداوم سطح نویز محیط را اندازه‌گیری و تضمین کند که نویز به‌طور مؤثر در تمام کافه یا هر فضای سرپوشیده‌ای کاهش پیدا کرده است.

پژوهشگران همچنین درحال بررسی امکان ایجاد نواحی ساکت و فعال در یک محیط هستند. به این ترتیب افراد در موقعیت‌های مختلف اتاق می‌توانند صداهای متفاوتی را بشنوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی