ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات فوتبالیست
کیان

این سگ رباتیک می‌تواند روی چمن، شن و برف فوتبال بازی کند [تماشا کنید]

محققان MIT رباتی ساخته‌اند که می‌تواند روی سطوح مختلف ازجمله چمن، شن و برف حرکت کند و توپ را با خود جلو ببرد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

آموزش یک ربات چهارپا برای حمل توپ فوتبال کار آسانی نیست. ولی محققان دانشگاه MIT توانسته‌اند رباتی بسازند که می‌تواند روی زمین صاف، شن، چمن، برف و گل با توپ حرکت کند. این ربات حتی درصورت زمین‌خوردن می‌تواند دوباره روی پا بایستد و به حرکتش ادامه دهد.

پژوهشگران MIT رباتی به‌ نام Dribblebot را توسعه داده‌اند که قادر به حمل توپ در سطوح مختلف است و می‌تواند مقاومت سطوح در برابر توپ را تشخیص دهد. «یانگ‌دونگ جی» که یکی از مدیران این پروژه بوده است، می‌گوید در گذشته تلاش شده بود تا ربات‌ها بتواند توپ را روی سطوح صاف حرکت دهند، اما این ربات فرق می‌کند.

ربات Dribblebot بهتر از نمونه‌های قبلی فوتبال بازی می‌کند

Dribblebot آموزش‌های متعددی را پشت سر گذاشته است تا امکان حرکت در محیط‌های مختلف را پیدا کند. دانشمندان می‌گویند در این پروژه ربات، توپ و زمین را به شبیه‌سازی‌های کامپیوتری بردند و بعد پارامترهای فیزیکی گوناگون را در آن اعمال کردند. سپس 4 هزار نسخه از ربات در کامپیوتر به‌صورت هم‌زمان شرایط مختلف را تجربه کرد تا 4 هزار برابر سریع‌تر از حالت عادی آموزش ببیند.

این ربات حتی حین حرکت هم از قبل نمی‌داند که دقیقاً چگونه باید توپ را جلو ببرد و تصمیمات خود را در لحظه می‌گیرد. در این سیستم به ربات گفته شده است که اگر در هر حرکت موفق باشد، پاداش می‌گیرد و اگر اشتباه کند، امتیاز منفی دریافت خواهد کرد. بنابراین Dribblebot اساساً در لحظه تصمیم می‌گیرد که باید چقدر نیرو به توپ وارد کند.

این دستگاه حتی می‌تواند روی سطوح ناآشنا حرکت کند و درصورت زمین‌خوردن، دوباره بلند شود. دانشمندان می‌گویند اکثر ربات‌های امروز چرخ دارند، اما از این ربات‌ها نمی‌توان برای انجام کارهای مختلف مثل عملیات‌های نجات استفاده کرد. درنتیجه، ضروری است که ربات‌ها بتوانند در سطوح گوناگون حرکت کنند و الگوریتم‌هایی برای حرکت خودکار در زمین‌های مختلف داشته باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی