ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فضا
علمی

این شیء مرموز در اعماق فضا، بیش از 30 سال است که هر 22 دقیقه چشمک می‌زند!

اخترفیزیکدانان به‌تازگی یک ستاره نوترونی در اعماق فضا کشف کرده‌اند که برخلاف سایر ستاره‌های نوترونی دوره تناوب تابش طولانی دارد.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۳۰ تیر ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

دانشمندان به‌تازگی یک ستاره نوترونی را در فاصله 15000 سال نوری در فضا کشف کرده‌اند که بیش از 30 سال است هر 22 دقیقه یک بار چشمک می‌زند و امواج رادیویی از خود ساطع می‌کند.

ستاره‌های نوترونی با میدان مغناطیسی بسیار قوی را «مگنتار» می‌نامند. جالب است بدانید مگنتارها در دوره‌های زمانی چند ثانیه و دقیقه - زیر ده دقیقه - از خود پالس‌های رادیویی ساطع می‌کنند و یافتن ستاره نوترونی که هر 22 دقیقه یک بار امواج رادیویی منتشر می‌کند، عجیب است. به عبارت دیگر، هرچند مدت‌زمان 22 دقیقه در مقیاس زمینی ناچیز است اما برای مگنتارها این یک دوره طولانی به‌حساب می‌آید. تحقیقات این مطالعه به‌تازگی در مجله «Nature» به چاپ رسیده است.

این مگنتار با دوره بسیار طولانی خود «GPM J1839-10» نام دارد و برای اولین‌بار با استفاده از آرایه میدان وسیع «Murchison»، یک آرایه تلسکوپ رادیویی واقع در غرب استرالیا، مشاهده شد. براساس آرشیوهای رادیویی، این جسم از سال 1988 تاکنون درحال ساطع‌کردن امواج رادیویی به فضا است.

آن‌ها مجدداً این جرم را در سال 2022 زیر نظر گرفتند و دریافتند که دوره زمانی پالس آن پنج‌برابر طولانی‌تر از حالت عادی برای یک مگنتار است. به‌طور کلی، ستاره‌های نوترونی یکی دیگر از اجرام مرموز و جالبی هستند که در فضا یافت می‌شوند.

ستاره نوترونی در فضا

این اجرام به آن جهت ستاره نوترونی نامیده می‌شوند که هسته مرکزی آن‌ها دارای گرانش بسیاری قوی است و همین سبب می‌شود ذرات باردار مثل پروتون و الکترون در درون ستاره به ذرات بدون بار - نوترون - تبدیل شوند.

میدان مغناطیسی ستاره‌های نوترونی درحقیقت مسئول تابش‌های رادیویی این اجرام است که درحقیقت به آن‌ها انفجار رادیویی سریع یا به اختصار «FRB» می‌گویند. این تابش‌ها به‌قدری قدرتمند هستند که همواره اخترفیزیکدانان تعدادی از آن‌ها را می‌توانند در نواحی مختلف رصد کنند – حتی در کهکشان خودمان. بااین‌حال دسته دیگری از انفجارها هستند که به آن‌ها انفجارهای رادیویی طولانی‌مدت گفته می‌شود که بسیار نادر هستند.

«ناتاشا هرلی واکر»، اخترفیزیکدان مرکز بین‌المللی تحقیقات نجوم رادیویی دانشگاه «کرتین» و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «این ستاره نوترونی شگفت‌انگیز درک ما از ستاره‌های نوترونی و اجرام فضا و همچنین مگنتارها را به چالش کشیده است. پیش از این هیچ مگنتاری با این دوره پالس طولانی مشاهده نشده بود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی