ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

فضاپیما «کپستون» تصویری جذاب از ماه منتشر کرد

فضاپیمای CAPSTONE موفق شد در سفر طولانی خود، برای نخستین‌بار و در تاریخ سوم ماه می ۲۰۲۳، تصویری از آن را به ثبت برساند

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

فضاپیمای CAPSTONE که دور ماه حرکت می‌کند، موفق شد در سفر طولانی خود، برای نخستین‌بار و در تاریخ سوم ماه مه ۲۰۲۳، تصویری از آن را به ثبت برساند. فضاپیمای کپستون توسط شرکت فضایی Advanced Space آمریکا برای ناسا ساخته شده است و همین شرکت واقع در ایالت کلرادو آمریکا این فضاپیما را هدایت می‌کند.

کپستون در مداری دور ماه حرکت می‌کند و بستری مناسب برای کمک به ایجاد ایستگاه فضایی Gateway محسوب می‌شود. همچنین این فضاپیما به‌عنوان بخشی از برنامه آرتمیس به دور ماه می‌چرخد. این فضاپیما در حرکت به دور ماه و در برنامه تست مدار خاص و بیضوی (این مدار به NRHO، به معنی مدار هاله مستطیلی معروف است)، توانسته برای نخستین‌بار تصویری از ماه به ثبت برساند.

ثبت اولین تصویر فضاپیمای CAPSTONE از ماه

فضاپیمای کپستون حین حرکت در مدار بیضوی NRHO و برای نخستین‌بار در تاریخ سوم ماه مه ۲۰۲۳ موفق شد هنگام عبور از قطب شمال قمر زمین تصویری از سطح آن به ثبت برساند. این فضاپیما در حرکت خود به قطب‌های ماه نزدیک می‌شود.

مدار NRHO بیضوی است و در نقطه تعادل دقیق در گرانش زمین و ماه قرار دارد. برای ماندن در این مدار به انرژی کمی نیاز است. در مدار NRHO، کپستون هر هفت روز یک بار به یک قطب ماه نزدیک می‌شود و سپس هر هفت روز دیگر نیز به قطب دیگر ماه نزدیک می‌شود.

مقامات ناسا می‌گویند این آزمایش موفق، توانایی کپستون را تا حدی ثابت کرده است. این فضاپیما با قابلیت‌هایی که دارد، می‌تواند کارایی‌های خوبی داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی