ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هواپیمای C919
علمی

تلاش برای کاهش وابستگی به بوئینگ و ایرباس؛ هواپیمای مسافربری C919 چین اولین پرواز تجاری خود را انجام داد

اولین هواپیمای مسافربری بومی چین با نام C919 امروز نخستین پرواز تجاری خود را از شانگهای به پکن انجام داد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

اولین هواپیمای مسافربری ساخت چین موسوم به C919 امروز نخستین پرواز تجاری خود را انجام داد. این دستاورد مهم از آن جهت اهمیت دارد که این کشور قدرتمند آسیایی از دهه‌ها پیش سعی داشته است تا به سلطه کشورهای غربی بر فناوری هواپیماهای مسافربری پایان دهد.

تلویزیون دولتی چین در گزارشی اعلام کرد که هواپیمای مسافربری C919 امروز از فرودگاهی در شهر شانگهای پرواز کرد و در پکن فرود آمد. این هواپیما با ظرفیت 164 مسافر توسط شرکت دولتی Comac ساخته شده است و می‌خواهد چین را از وابستگی به ایرباس و بوئینگ رها کند.

البته در این پرواز اولیه بیش از 130 مسافر حاضر بودند و کمتر از سه ساعت طول کشید تا هواپیما از شانگهای به پکن برسد. گفتنی است که C919 همچنان در بخش موتور و قطعات خود تا حدی از تجهیزات غربی استفاده می‌کند. این هواپیما قرار است دوباره به شانگهای برگردد و در آنجا به کار خود ادامه دهد.

Comac تعدادی زیادی هواپیمای C919 خواهد ساخت

شرکت هواپیمایی دولتی China Eastern Airline فعلاً سفارش خرید پنج هواپیمای C919 را به Comac داده است. خود Comac هم که قرار است تا پنج سال دیگر به نرخ تولید 150 هواپیما در سال برسد، می‌گوید برای C919 بیش از 1200 سفارش دریافت کرده است. بااین‌حال، برخی کارشناسان باور دارند که این سفارش‌ها درواقع درخواست استعلام بها از سوی مشتریان داخلی این هواپیما بوده است.

هواپیمای مسافربری C919 که برای رقابت با بوئینگ 737 مکس و ایرباس A320 طراحی شده، قرار است از فردا فعالیت منظم خود را در ناوگان شرکت هواپیمایی China Eastern آغاز کند. این هواپیما پیش‌تر در آذرماه 1401 اولین پرواز غیرتجاری خود را انجام داده بود.

«شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین که چند سال پیش در ماکت کابین خلبان C919 حاضر شده بود، این پروژه را به‌عنوان یکی از نوآورانه‌ترین دستاوردهای این کشور توصیف کرد. حالا باید دید که آیا بقیه کشورها هم به سراغ خرید هواپیماهای مسافربری چینی خواهند رفت یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی