ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

امروز در فضا: اولین فضانورد سوئیسی توسط شاتل پرواز کرد

مأموریت برای سرویس‌دهی به تلسکوپ فضایی هابل پرتاب شد. در طول پرواز، نیکولیه اولین فضانورد اروپایی شد که توسط شاتل به فضا راه یافت.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۷ دی ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

28 دسامبر 1999، فضانوردان اروپایی «کلود نیکولیه» و «ژان فرانسوا کلرووی» و پنج فضانورد دیگر در شاتل فضایی دیسکاوری به زمین بازگشتند.

این مأموریت برای سرویس‌دهی به تلسکوپ فضایی هابل پرتاب شد. در طول پرواز، نیکولیه اولین فضانورد اروپایی شد که توسط شاتل به فضا راه یافت؛ زیرا او با فضانورد انگلیسی‌تبار «مایکل فوئل» در یک توقف شش ساعته در فضا کار می‌کرد.

دومین روز پرواز، نیکولیه و فوئل با موفقیت کامپیوتر تلسکوپ را جایگزین کردند و قابلیت‌های هابل را به‌طور چشمگیری افزایش دادند و هزینه‌های عملیاتی را به‌طور چشمگیری کاهش دادند.

کلرووی، مهندس پرواز مأموریت، تخصص خود را به‌عنوان اپراتور اصلی بازوی رباتیک شاتل در اطراف تلسکوپ در محفظه بار مدارگرد، به اثبات رساند.

هدف اصلی این مأموریت جایگزینی شش ژیروسکوپ تلسکوپ بود. از ماه نوامبر، پس از شکست ژیروسکوپ چهارم، تلسکوپ کار نمی‌کرد. این تلسکوپ طی دو یا سه هفته آینده آزمایش شد.

علاوه بر جایگزینی تمام ژیروسکوپ‌های تلسکوپ، سرنشینان تجهیزات هابل را نیز جایگزین کردند که یا در محیط سخت فضایی تخریب شده بودند یا می‌توانستند با فناوری به‌روزتر جایگزین شوند.

نیکولیه در زندگی حرفه‌ای بعدی خود در شعبه EVA دفتر فضانوردی کار کرد و پیش از بازنشستگی در سال 2007، فضانورد اصلی ESA در مرکز فضایی جانسون (JSC) در هیوستون، تگزاس بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی