ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انتشار گاز متان در صنایع نفت و گاز
علمی

هشدار بزرگ‌ترین آژانس انرژی جهان: متان باید بلافاصله از سوخت‌‌های فسیلی حذف شود

بیش از نیمی از انتشار گاز متان فعالیت‌های بخش انرژی را می‌توان با تکنولوژی‌های فعلی و با هزینه‌ای اندک حذف کرد.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۱ مهر ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۱

سازمان انرژی جهانی می‌گوید گاز متان موجود در سوخت‌های فسیلی باید بلافاصله برای کنترل تغییر اقلیم حذف شود. خبر خوب اینکه تکنولوژی‌های فعلی به ما اجازه می‌دهند که مقدار قابل‌توجهی از متان موجود در سوخت‌های فسیلی را با هزینه پایین حذف کنیم.

میزان متان در اتمسفر بسیار کمتر از کربن‌دی‌اکسید است. بااین‌وجود، ۳۰ درصد از افزایش دمای جهانی تا به امروز ناشی از حضور این گاز در اتمسفر بوده است.

متان تنها حدود یک دهه در اتمسفر می‌ماند، اما انرژی را بسیار سریع‌تر از کربن‌دی‌اکسید جذب می‌کند. درنتیجه حذف انتشار این گاز گلخانه‌ای یک راه سریع برای کنترل گرمایش جهانی در کوتاه‌مدت و بهبود کیفیت هوا به‌حساب می‌آید.

بخش انرژی مسئول حدود ۴۰ درصد متان تولیدشده در فعالیت‌های انسانی بوده، اما این بخش پیشرفت قابل‌توجهی در محدودساختن انتشار این گاز نداشته است.

سازمان انرژی جهانی روز چهارشنبه (۱۹ مهر) اعلام کرد که کاهش هرچه سریع‌تر گاز متان لازم است تا گرمایش به ۱٫۵ درجه سلسیوس محدود بماند. بدون هدف‌گیری این گاز، حتی اگر سوخت‌های فسیلی را عمیقاً کاهش دهیم، میانگین دمای سطحی تا سال ۲۰۵۰ احتمالاً بیشتر از ۱٫۶ درجه سلسیوس افزایش می‌یابد.

این سازمان می‌گوید که ۷۵ درصد انتشار گاز متان ناشی از فعالیت‌های بخش نفت و گاز و ۵۰ درصد انتشار متان ناشی از تولید زغال‌سنگ را می‌توان با تکنولوژی‌های موجود کاهش داد. هزینه استفاده از تمام استراتژی‌های موجود برای کاهش انتشار گاز متان تنها ۲ درصد درآمد خالص این صنعت در سال ۲۰۲۲ خواهد بود.

سازمان جهانی انرژی می‌گوید که حتی دستیابی به اهداف انتشار صفر کربن – که چندان قطعی نیست – نیز بدون کاهش انتشار گاز متان فایده‌ای نخواهد داشت، بلکه کنش‌های هدفمند اضافی برای حذف متان از سوخت‌های فسیلی برای کنترل ریسک عبور از نقاط بدون بازگشت تغییر اقلیم حیاتی هستند. بااین‌حال، روندها همچنان منفی هستند. طبق جدیدترین گزارش ردیاب کربن سازمان جهانی انرژی، انتشار گاز متان در سال ۲۰۲۲ برابر بود با ۱۳۵میلیون تن – اندکی بیشتر از سال ۲۰۲۱.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی