ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماه
علمی

اسپیس‌ایکس در سال 2026 ظاهراً این کاوشگر را به ماه می‌فرستد [تماشا کنید]

این ماه‌نورد با نام FLEX، کمی کوچک‌تر از یک خودروی استاندارد چهار در است و بیش از دو تن وزن دارد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

ماه‌نورد جدیدی معرفی شد که همراه با فضاپیمای اسپیس ایکس در یک مأموریت آینده به ماه سفر خواهد کرد.

Astrolab، شرکت مستقر در هاوتورن، کالیفرنیا با اسپیس ایکس قرارداد جدیدی را امضا کرده است که طی آن کاوشگر لجستیک و اکتشاف انعطاف‌پذیر (FLEX) در یکی از مأموریت‌های آینده استارشیپ به‌سمت ماه پرتاب خواهد شد. طبق بیانیه Astrolab، درحال‌حاضر این مأموریت برای اواسط سال 2026 برنامه‌ریزی شده است.

FLEX پس از ورود، به بزرگ‌ترین و پرکاربردترین کاوشگری تبدیل خواهد شد که تاکنون روی سطح ماه قرار گرفته است. در تصاویر منتشرشده از آن، به‌نظر می‌رسد که FLEX کمی کوچک‌تر از یک خودروی استاندارد چهار در است و بیش از دو تن وزن دارد. این کاوشگر می‌تواند حداکثر دو فضانورد را با خود حمل کند که با استفاده از یک پنل داخلی می‌توانند آن را هدایت کنند.

ماه‌نورد FLEX

علاوه‌براین، FLEX به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان آن را از راه دور نیز کنترل کرد و همچنین به یک بازوی رباتیک مجهز شده است که می‌تواند فضای بار آن را دستکاری کند و مجموعه مختلفی از ابزارهای علمی و فناوری تجاری را در خود جای دهد.

Astrolab ماه‌نورد خود را مطابق با الزامات ناسا ساخته است و امید دارد تا بتواند به‌عنوان بخشی از برنامه آرتمیس، یک ناوگان کامل از FLEX در سطح ماه داشته باشد. «جارت متیوز»، بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت در بیانیه‌ای گفته است:

«ما یک سیستم لجستیکی ساخته‌ایم که می‌تواند طیف گسترده‌ای از محموله‌ها را در خود جای دهد. انتظار داریم که این رویکرد به ایجاد یک پایگاه دائمی در ماه با هزینه و زمانی کمتر از چیزی که قبلاً تصور می‌شد، کمک کند.»

مهندسان FLEX همچنین تصور می‌کنند که این کاوشگر در مأموریت‌های آینده مریخ نیز استفاده خواهد شد.

Astrolab در بیانیه خود فاش کرد که این شرکت تاکنون چندین قرارداد برای حمل محموله‌های مشتریان در اولین مأموریت FLEX امضا کرده است. هرچند اطلاعات دقیقی در این رابطه منتشر نشده، اما Astrolab در اواخر بهار امسال جزئیات بیشتری را اعلام خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی