ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

یخ‌های دریا
علمی

این شبکه عصبی می‌تواند از کوه‌های یخ بزرگ 10,000 برابر سریع‌تر از انسان‌ها نقشه‌برداری کند

هوش مصنوعی به انسان‌ها کمک می‌کند تا بهتر بفهمند چقدر یخ در دریاها ذوب می‌شود.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

یکی از مزایای بزرگ برخی از مدل‌های هوش مصنوعی این است که می‌توانند وظایف ساده یا زمان‌بر را به‌سرعت انجام دهند؛ البته نه آن‌طور که براساس یک ورودی متنی کوتاه آثار «هنری» افتضاح تولید می‌کنند. پژوهشگران دانشگاه لیدز از یک شبکه عصبی رونمایی کرده‌اند که می‌تواند در 0.01 ثانیه از کوه‌های یخ بزرگ نقشه تهیه کند.

دانشمندان می‌توانند موقعیت کوه‌های یخ بزرگ را به‌طور دستی دنبال کنند. برای مثال، یکی از کوه‌های یخ که در این پروژه مورد بررسی قرار گرفت، وقتی یک دهه قبل از جنوبگان جدا شد وسعتی به اندازه سنگاپور داشت. اما دنبال‌کردن تغییرات مساحت و ضخامت کوه‌های یخ – مقدار آب و مواد مغذی که وارد آب می‌کنند – به‌طور دستی ممکن نیست.

کوه‌های یخ اجزای کلیدی محیط جنوبگان هستند. آن‌ها روی فیزیک، شیمی، زیست، اقیانوس و عملیات دریایی در آن‌جا تأثیرگذار هستند. درنتیجه تعیین موقعیت و نظارت بر وسعت آن‌ها مهم است تا مشخص شود چه مقدار آبی را وارد اقیانوس می‌کنند.

کوه یخ به اندازه سنگاپور
تصویر ماهواره‌ای ناسا از جداشدن یک کوه یخ به بزرگی سنگاپور از قطب جنوب در سال ۲۰۱۳.
NASA MODIS

نقشه‌برداری از کوه‌های یخ

تا پیش‌ازاین، نقشه‌برداری دستی کوه‌های یخی از روش‌های اتوماتیک دقیق‌تر بود. اما برای یک تحلیل‌گر چند دقیقه طول می‌کشد تا طرح یک کوه یخ را ترسیم کند. این کار هنگامی زمان‌بر و طاقت‌فرسا می‌شود که باید چندین کوه یخ را زیر نظر گرفت.

پژوهشگران با استفاده از تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-1 متعلق به آژانس فضایی اروپا الگوریتمی به نام U-net را تمرین دادند. آن‌ها این الگوریتم را روی 7 کوه یخ آزمایش کردند. کوچک‌ترین آن‌ها مساحتی تقریباً برابر با برن سوئیس داشت و بزرگ‌ترین آن‌ها تقریباً به اندازه هنگ‌کنگ بود.

آن‌ها می‌گویند که این مدل، با دقت 99 درصد، تلاش‌های قبلی را برای اتوماسیون پشت‌سر می‌گذارد. مدل‌های قبلی نمی‌توانستند تفاوت بین کوه‌های یخ را با یخ‌ها و دیگر پدیده‌های دریا تشخیص دهند. همچنین این مدل نقشه‌برداری کوه‌های یخ را 10,000 برابر سریع‌تر از انسان‌ها انجام می‌دهد.

توانایی نقشه‌برداری اتوماتیک محدوده کوه‌های یخ با سرعت بالا دانشمندان را قادر می‌سازد تا تغییرات سطح کوه‌های یخ غول‌پیکر را سریع‌تر زیر نظر بگیرند و این کار راه را برای کاربردهای عملیاتی باز می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی