ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش در محل کار
علمی

پژوهش جدید: آموزش حین کار می‌تواند باعث افزایش رضایت کارمندان شود

دسترسی به آموزش در محل کار می‌تواند رضایت شغلی کارمندان با تحصیلات و مهارت بالا را افزایش دهد و مانع از استعفای آن‌ها شود.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۷ مهر ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

یافته‌های یک پژوهش جدید در دانشگاه آکلند می‌گوید که ارزش آموزش در محل کار را نباید دست کم گرفت. در صورتی که آموزش در دسترس باشد، کارمندان با تحصیلات و مهارت بالا رضایت بیشتری خواهند داشت و با احتمال کمتری استعفا می‌دهند.

این اولین بار است که یک پژوهش اثر آموزش در محل کار و رضایت شغلی را در کارمندانی بررسی می‌کند که تحصیلات و مهارت آن‌ها با شغل‌شان همخوانی ندارد.

پژوهشگران دریافته‌اند که تحصیلات و مهارت بلااستفاده در ترکیب با رضایت شغلی پایین باعث افزایش موارد استعفا می‌شود. با این حال، آموزش در محل کار احتمال استعفای این کارمندان را پایین می‌آورد.

یکی دیگر از نتایج کلیدی این است که این افراد اگر به هر طریق دیگری رضایت شغلی بالایی داشته باشند، به کار خود ادامه می‌دهند.

تحصیلات بیش از حد نیاز در اقتصادهای دنیا متداول است. آمار کشورهای عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OECD) نشان می‌دهد که ۳۵٫۷٪ نیروی کار در این کشورها در شغل‌هایی مشغول هستند که تناسبی با تحصیلات‌شان ندارد.

پژوهشگران در مطالعه مذکور دریافته‌اند که این کارمندان با احتمال ۱۲٪ بیشتر از کارمندان دیگر از فرصت‌های آموزشی در محل کار استفاده خواهند کرد.

کارمندانی که شغل و تحصیل‌شان با یکدیگر سازگاری ندارد، محل کار خود را به‌عنوان یک سکوی موقت می‌بینند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که می‌توان از آموزش در محل برای کاهش هزینه‌های جایگزینی نیروی کار استفاده کرد. به عبارت دیگر، این خصوصیت در محل کار می‌تواند طبیعت موقتی بودن کار را برای کارمندان با تحصیلات و مهارت‌های بالا از بین ببرد.

پژوهشگران دانشگاه کلند دریافته‌اند که دسترسی به آموزش در محل کار می‌تواند مسیر حرفه‌ای کارمندان با تحصیلات و مهارت بالا را عوض کند. این کارمندان پس از دریافت این آموزش‌ها رضایت شغلی بیشتری کسب می‌کنند و احتمال کمتری دارد که مسیر حرفه‌ای خود را عوض کنند.

عدم سازگاری شغل و تحصیلات یک نگرانی بین‌المللی است. فراهم آوردن محیطی که اداره‌ها و صنایع تسهیلاتی برای آموزش کارمندان در محل کار داشته باشند، می‌تواند الگویی برای کشورها باشد تا این نگرانی را پوشش دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی