ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کاوشگر ژاپن
علمی

ماهواره جدید ژاپن جهان را با دقتی بی‌سابقه، در طول‌موج‌های اشعه ایکس بررسی می‌‌کند

تلسکوپ فضایی XRISM قرار است خوانش‌هاش جدید و پپیشگامانه‌ای از مکان‌های گرم و پرانرژی در جهان ارائه دهد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

بامداد روز پنجشنبه ۱۶، شهریورماه، ژاپن موشکی حامل کاوشگر ماه SLIM و تلسکوپ فضایی XRISM را به فضا پرتاب کرد. تلسکوپ فضایی XRISM قرار است خوانش‌هاش جدید و پیشگامانه‌ای از مکان‌های گرم و پرانرژی در جهان ارائه دهد.

اگر همه‌چیز مطابق برنامه‌های تعیین‌شده پیش برود، طی چهار تا شش ماه آینده، کاوشگر اسلیم به بررسی ماه می‌پردازد و اولین فرود نرم ژاپن بر ماه خواهد بود.

درواقع XRISM که از مرکز فضایی تانگاشیما در ژاپن پرتاب شد، طول‌مو‌ج‌های اشعه ایکس را با دقتی بی‌سابقه تشخیص می‌دهد تا به قلب خوشه‌های کهکشانی نگاه کرده و عملکرد سیاه چاله‌ها و ابرنواخترها را بررسی کند. در این صورت اطلاعات جدیدی از ساختار عناصر جهان ارائه می‌دهد.

تلسکوپ فضایی XRISM ژاپن مکان‌های گرم جهان را مطالعه می‌کند

گفتنی است XRISM که «کریسم» تلفظ می‌شود، مأموریت مشترکی بین آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) و ناسا با مشارکت آژانس فضایی اروپا است.

برخلاف تلسکوپ‌های اشعه ایکس موجود، XRISM قادر است طول‌موج‌های مختلف نور پرتو ایکس (حدود ۰٫۰۱ تا ۱۰ نانومتر) را تشخیص دهد و حجم فوق‌العاده‌ای از اطلاعات را در اختیار دانشمندان بگذارد. این تلسکوپ ابزار جدیدی را حمل می‌کند که اشعه ایکس را از طریق تغییرات کوچک دما تشخیص می‌دهد. همچنین کریسم قادر است عناصر شیمیایی موجود در اجسام موردنظر مانند آهن، نیکل، اکسیژن و سیلیکون و همچنین فراوانی آن‌ها را تشخیص دهد. به‌علاوه، XRISM قادر به خواندن سرعت حرکت گاز است.

«ایرینا ژوراولووا»، اخترفیزیکدان دانشگاه شیکاگو که دانشمند ناسا در این پروژه و رئیس تیم علمی مذکور است، می‌گوید: «با XRISM دید کاملاً جدیدی از جهان گرم و پرانرژی خواهیم داشت. ما انفجارهای ستاره‌ای، برهم‌کنش‌های سیاه‌چاله‌ها با کهکشان‌های میزبان و ادغام خشونت‌آمیز خوشه‌های کهکشانی را با جزئیات بی‌سابقه مشاهده خواهیم کرد و از آن هیجان‌انگیزتر، اکتشافاتی است که همیشه از مأموریت‌های جدید حاصل می‌شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی