ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل
امنیت

اپل از حمله جاسوسی به کاربران آیفون در 92 کشور جهان خبر داد

اپل دقیقاً مشخص‌نکرده که این حمله کاربران کدام کشورها را هدف قرار داده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۰

اپل ظاهراً برای مشتریان آیفون 92 کشور جهان هشدارهای امنیتی را ارسال کرده تا به آن‌ها هشدار دهد که گوشی آن‌ها ممکن است مورد حمله از راه دور نرم‌افزارهای جاسوسی قرار گرفته باشد.

براساس گزارش CNET، کوپرتینویی‌ها در هشدار خود نوشته‌اند:

«این حملات به‌صورت اختصاصی و براساس اینکه شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید، احتمالاً شما را هدف قرار می‌دهد. اپل به این هشدار اعتماد زیادی دارد، لطفاً آن را جدی بگیرید.»

البته اپل دقیقاً مشخص‌نکرده که این حمله کاربران کدام کشورها را هدف قرار داده است.

حمله جاسوسی به مشتریان اپل

حملات نرم‌افزارهای جاسوسی، در مقایسه با سایر حملات سایبری یا بدافزارها، به‌دلیل نادربودن و همچنین پیچیدگی موردتوجه بیشتری قرار می‌گیرند. این دسته از حملات با دقت زیادی سازمان‌دهی می‌شوند و میلیون‌ها دلار هزینه به‌همراه دارند و معمولاً تمرکز آن‌ها روی تعداد کمی از افراد مشخص است.

غول سازنده آیفون تاکنون چندین بار در سال این نوع هشدارها را برای کاربران خود ارسال کرده است و طبق اطلاعات موجود در صفحه پشتیبانی اپل از سال 2021 تاکنون در بیش از 150 کشور، کاربران را از چنین تهدیداتی مطلع کرده است.

همچنین این شرکت در اکتبر سال گذشته هشدار مشابهی را برای تعدادی از روزنامه‌نگاران و سیاستمداران هند ارسال کرد. پس از آن، گروه حمایت غیرانتفاعی عفو بین‌الملل گزارش داد که نرم‌افزار جاسوسی Pegasus گروه NSO را در آیفون‌های روزنامه‌نگاران برجسته هند پیدا کرده است.

هشدار مربوط به نرم‌افزارهای جاسوسی اپل در زمانی برای کاربران ارسال شده است که بسیاری از کشورها برای انتخابات داخلی خود آماده می‌شوند. در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌های فناوری درباره افزایش تلاش‌های حمایت شده از سوی دولت برای تأثیرگذاری بر نتایج انتخاباتی خاص هشدار داده‌اند. با این حال، اپل در هشدار خود هیچ اشاره‌ای به انتخابات نکرده است. اخیراً مایکروسافت در گزارشی گفته بود که چین تلاش خواهد کرد با محتوای تولیدشده توسط هوش مصنوعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و هند را مختل کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی