ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

باج‌افزارها در سال 2023
امنیت

درآمد باج‌افزارها در سال 2023 به رکورد 1.1 میلیارد دلار رسید

پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف از 567 میلیون دلار در سال 2022 به 1.1 میلیارد دلار در 2023 رسیده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

پرداخت‌های باج‌افزارها در سال 2023 برای اولین‌بار به بالای 1.1 میلیارد دلار رسید و رکوردهای قبلی را شکست. ظاهراً سال گذشته میلادی یک دوره فوق‌العاده سودآور برای باج‌افزارها بوده است.

به گزارش Chainalysis، در سال گذشته میلادی، پرداخت‌ باج از طریق بدافزارهای مختلف تقریباً دو برابر شد؛ یعنی از 567 میلیون دلار در سال 2022، به 1.1 میلیارد دلار رسید. هدف افراد سوءاستفاده‌گر بیشتر روی مؤسسات بزرگ، بیمارستان‌ها، مدارس و سازمان‌های دولتی متمرکز بوده است.

در سال 2023، نزدیک به 46 سیستم بیمارستانی در ایالات‌متحده مستقیماً تحت تأثیر باج‌افزارها قرار گرفتند و به‌دلیل عدم دسترسی به سیستم‌های اطلاعات بیماران، دچار اختلال شدند. این رقم نسبت به 25 عدد در سال 2022 و 27 عدد در سال 2021، افزایش چشمگیری یافته است.

رکورد باج‌افزارها در سال 2023

با کاهش تعداد باج‌افزارها در سال 2022، گمان می‌رفت که ابزارها، قوانین و اقدامات امنیتی به نتیجه برسند، اما به‌نظر می‌رسد که این سال تنها یک استثنا بوده و احتمالاً مسائل ژئوپلیتیکی مانند حمله روسیه به اوکراین موجب کاهش میزان باج‌ها شده بود. درگیری بین این دو کشور نه‌تنها عملکرد برخی از مهاجمان سایبری را مختل کرد، بلکه تمرکز آن‌ها را از منافع مالی به حملات سایبری با انگیزه سیاسی و اهداف جاسوسی و تخریب تغییر داد.

بسیاری از اپراتورهای باج‌افزارها در اروپای شرقی مانند روسیه و اوکراین مستقر هستند؛ به همین دلیل با فروکش‌کردن نسبی جنگ بین دو کشور، شاهد رشد رقم باج‌افزارها در سال 2023 هستیم. براساس برخی گزارش‌ها، در سال 2023 حدود 538 نوع باج‌افزار جدید ایجاد شده است.

اپراتورهای باج‌افزارها در سال 2023 معمولاً به‌سمت شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ رفته‌اند که احتمال گرفتن مبالغ کلان از آن‌ها بیشتر است. برای مثال، تنها از استودیوی معروف MGM حدود 100 میلیون دلار باج گرفته شده است.

تا زمانی که تعداد حملات افزایش یابد و سازمان‌های بزرگ به پرداخت این باج‌‌ها ادامه دهند، عملیات باج‌افزارها می‌تواند بسیار سودآور باشد. به‌طور کلی، سال 2023 با وجود تلاش‌های مجریان قانون برای ایجاد اختلال در عملکرد باج‌گیری، سال خوبی برای باج‌افزارها بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی