ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تلگرام
امنیت

این اپلیکیشن جعلی تلگرام با یک تروجان خطرناک کنترل گوشی شما را در دست می‌گیرد

یک اپلیکیشن جعلی تلگرام که در اپ استورهای شخص ثالث وجود دارد، می‌تواند از طریق یک بدافزار دستگاه شما را کنترل کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ تیر ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

محققان امنیت سایبری یک اپ جعلی تلگرام را در پلتفرم اندروید کشف کرده‌اند که اگرچه خودش را به‌عنوان اپ رسمی این برنامه معرفی می‌کند و ظاهر موجهی دارد، اما در پس پرده بدافزار خطرناکی دارد که می‌تواند کنترل گوشی شما را در دست بگیرد.

به‌ گزارش محققان امنیتی شرکت Check Point، یک اپ اندرویدی به نام Telegram Messenger 9.2.1 که خودش را به‌جای اپ اصلی تلگرام جا می‌زند، درواقع یک برنامه مخرب است. این بدافزار ابتدا از دستگاهی که به آن نفوذ کرده است اطلاعات می‌گیرد، سپس با سرور خود یک کانال ارتباطی برقرار و بعد داده‌های موردنیاز برای پیکربندی را دریافت می‌کند. درنهایت یک تروجان به‌ نام Triada دریافت می‌شود که به‌محض ورود به گوشی، دسترسی‌های لازم را دریافت و خودش را به پروسه‌ها تزریق می‌کند.

پژوهشگران می‌گویند بررسی‌ها نشان داده است که Triada می‌تواند کارهای مختلفی انجام دهد. برای مثال، این تروجان می‌تواند در سرویس‌های اشتراکی پولی ثبت‌نام کند یا از طریق پیامک و تماس‌های تلفنی، پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای انجام دهد. Triada همچنین قادر است در پس‌زمینه یا به‌شکلی نامرئی به نمایش تبلیغات در دستگاه شما بپردازد. یکی از دیگر ویژگی‌های خطرناک این تروجان قابلیت سرقت گذرواژه‌ها و دیگر اطلاعات حساس گوشی شماست.

شناسایی این تلگرام جعلی کار سختی است

شرکت Check Point می‌گوید این اپلیکیشن در گوگل پلی استور وجود ندارد، اما از فروشگاه‌های شخص ثالث و وب‌سایت قابل دانلود است. همان‌طور که گفتیم، نام این برنامه Telegram Messenger 9.2.1 است، بنابراین از روی نام این اپلیکیشن به‌سختی می‌توانید آن را تشخیص دهید.

با توجه به اینکه دسترسی به فروشگاه اصلی اندروید در بسیاری از مناطق با مشکل مواجه است، باید در دانلود برنامه‌ها از منابع شخص ثالث دقت کنید و ترجیحاً از منابع ناشناس استفاده نکنید. این اپلیکیشن‌ها از وب‌سایت رسمی آن‌ها قابل دانلود هستند. علاوه‌براین، در هنگام نصب برنامه‌ها دقت کنید که چه دسترسی‌هایی را به آن‌ها می‌دهید و چه قابلیت‌هایی را برای آن‌ها فعال می‌کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی