ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مدیرعامل دیوار: ایجاد مانع در دسترسی به اینترنت باکیفیت ضد منافع ملی است

مدیرعامل پلتفرم دیوار در گفت‌وگو با دیجیاتو بیان کرده است که وضعیت اینترنت کنونی، اثرات مخرب و خطرناکی برای کشور دارد.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۹:۴۵

مدیرعامل پلتفرم دیوار معتقد است که در دنیای امروز دسترسی به اینترنت پرسرعت و باکیفیت یکی از معیارهای اصلی توسعه‌یافتگی در دنیا محسوب می‌شود و ایجاد مانع در مسیر دسترسی به اینترنت برای شهروندان مساوی است با ایجاد مانع در مسیر پیشرفت و توسعه کشور. او همچنین باور دارد که مانع‌تراشی در دسترسی به اینترنت به ضرر منافع ملی و ضد منافع شهروندان ایرانی به لحاظ توسعه‌یافتگی و رشد در مقایسه با پیشرفت‌های سایر کشورهاست.

«اشکان آرمندهی» درخصوص گزارش وضعیت اینترنت که از سوی انجمن تجارت الکترونیک منتشر شده، گفت: «براساس جزئیاتی که در گزارش انجمن درج شده است، وضعیت کنونی اینترنت در ایران – به زبان ساده – منجر به عقب‌افتادگی ایران و ایرانی‌ها نسبت به بقیه جوامع در دنیا می‌شود. این اتفاق درحالی رخ داده است که در سایر کشورها رقابت سنگینی برای افزایش سرعت و بهبود کیفیت اینترنت وجود دارد و دولت‌ها در راستای ساده‌تر‌کردن دسترسی شهروندان‌ به اینترنت و همچنین ارتقای شاخص توسعه‌یافتگی تلاش می‌کنند.»

ساده‌ترین چیزها در ایران مسئله امنیتی است

آرمندهی در پاسخ به این پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه امنیتی‌شدن اینترنت چه آسیبی بر کیفیت آن واره کرده، گفت: «متأسفانه ساده‌ترین موضوعات در کشور تبدیل به مسائل سیاسی و حساس در ابعاد ملی می‌شود. در کشور ما ساده‌ترین موضوعات، حتی رقص و آواز یک مرد بازنشسته در بازار شهرشان نیز یک موضوع امنیتی محسوب می‌شود. طبیعتاً وقتی موضوعاتی مثل این مورد چنین وضعیتی پیدا می‌کنند و درنهایت هم کسی توضیح دقیقی برای شفاف‌سازی اصل داستان و منشأ مشکل ارائه نمی‌دهد، موضوعی مثل اینترنت که دیگر جای خود را دارد.»

افزایش کیفیت اینترنت یعنی خدمت‌رسانی بهتر به مردم

آرمندهی باور دارد که اینترنت باکیفیت و بدون اختلال مساوی است با افزایش کیفی و کمی استفاده شهروندان از خدمات آنلاین. او همچنین تأکید دارد که افزایش تجربه و دانش شهروندان در رابطه با اینترنت منجر به افزایش سطح انتظار و سلیقه عمومی در دریافت خدمات بهتر و روزآمدتر می‌شود: «زمانی که این افزایش آگاهی در جامعه وجود داشته باشد، کسب‌وکارها نیز خدمات بهتری را ارائه می‌کنند و مجموع این اتفاقات منجر به خلق یک اکوسیستم کارآمدتر و رشد اقتصاد دیجیتال خواهد شد.»

او درمورد اینکه اختلالات اینترنت چه هزینه‌هایی را بر دیوار تحمیل می‌کند، به دیجیاتو گفت: «اگر کسب‌وکارها و سرویس‌دهندگان، خودشان و سرویس‌هایشان را لحظه‌ به‌ لحظه بهتر نکنند، در دنیای پررقابت و پرسرعت کنونی حذف می‌شوند. چنین شرایطی هم برای سرویس‌دهنده‌هایی مثل ما و هم برای مردم و کاربرانمان شرایط برد-برد ایجاد می‌کند؛ زیرا باعث ترغیب ما برای تلاش مستمر در راستای ارائه بهتر خدماتمان شده و هم مردم روزبه‌روز سرویس‌های بهتر و باکیفیت‌تری دریافت می‌کنند. اگر برعکس این شرایط را متصور شویم، خسارت‌ها و هزینه‌های بسیاری به‌وجود می‌آید.»

او ادامه داد: «البته ما و بقیه شرکت‌های مشابه، حتی در همین وضعیت، همه تلاشمان را به‌کار خواهیم گرفت که روزبه‌روز بر کیفیت خدماتمان افزوده شود، ولی طبیعتاً وقتی شرایط کلی به لحاظ دسترسی به اینترنت بدون اختلال، سخت یا ناممکن باشد، روی کیفیت همه‌چیز اثر مخرب می‌گذارد. درحال‌حاضر با در نظر داشتن شرایط کنونی، شاهد مهاجرت نیروهای باتجربه و متخصص هستیم. در چنین شرایطی، برای پرکردن جای خالی چنین نیروهایی ما چه کاری از دستمان برمی‌آید؟»

بازنگری در فیلترینگ ضروری است

آرمندهی باور دارد که فیلترینگ و مسدود‌کردن مسیرها چیزی جز خودتحریمی، حذف خود از بازارهای جهانی و دور‌شدن از مسیر توسعه نیست. او درخصوص بازنگری در وضعیت فیلترینگ به دیجیاتو گفت بازنگری در فیلترینگ یک نیاز ضروری است: «همان‌قدر که تحریم‌ها به کشور آسیب می‌زنند، این دست از اقدامات برای سرزمین خطرناک و مخرب هستند و طبیعتاً بازنگری در این نگاه نیاز ضروری امروز ماست.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • noisymind
    noisymind | ۲ بهمن ۱۴۰۲

    یعنی بنده خدا ایستاده و میکروفون به دست باهاتون مصاحبه کرده؟! یه دفتر و صندلی نداشتین؟!!

مطالب پیشنهادی