ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سه بعدی
تکنولوژی

محققان روش جدیدی برای مدل‌سازی محیط اطراف شما براساس انعکاس چشم توسعه دادند [تماشا کنید]

در این روش خیره‌کننده، محققان تلاش کرده‌اند تا از بازتاب قرنیه چشم انسان در عکس‌های دوبعدی، مدل‌های سه‌بعدی تولید کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

فناوری میدان تابش عصبی (NeRF) قابلیت‌های باورنکردنی درزمینه تبدیل تصاویر و ویدیو‌های دو بعدی به مدل‌های سه‌بعدی دارد و اکنون محققان «دانشگاه مریلند» روش جدیدی برای تولید مدل سه‌بعدی براساس انعکاس چشم انسان‌ها ارائه کرده‌اند.

در این مطالعه جدید، محققان پیشرفت خیره‌کننده‌‎ای را در نحوه ایجاد تصاویر سه‌بعدی از انعکاس قرنیه چشم انسان‌ها نشان داده‌اند که می‌تواند کاربردهای فراوانی درزمینه مدل‌سازی داشته باشد. در این تحقیق محققان توضیح می‌دهند که با کمک این روش می‌توان از طریق انعکاس قرنیه چشم هر فرد در یک تصویر، عکس‌هایی با وضوح بالا از محیط افرادش تولید کرد و با تنظیم رنگ و جزئیات آن‌ها یک مدل سه‌بعدی ایجاد کرد. برای درک بیشتر این فناوری می‌توانید ویدیوی کوتاه زیر را تماشا کنید.

ساخت مدل سه‌بعدی براساس قرنیه چشم

البته باید اشاره کرد که مدل‌های تولیدشده فعلی توسط این روش وضوح چندان بالایی ندارند و نمی‌توان با جزئیات کامل آن‌ها را درک کرد و محققان از روش‌های نورپردازی خاصی برای نشان‌دادن جلوه‌های مدل‌سازی استفاده کرده‌اند.

محققان برای آزمایش این ابزار در یک سناریوی واقعی، بازتاب‌های چشم «مایلی سایرس» و «لیدی گاگا»، دو خواننده مشهور آمریکایی را بررسی کردند تا بتوانند چیزی که آن‌ها در حین فیلمبرداری از ویدیوهای خود مشاهده می‌کنند، بازسازی کنند.

بااین‌وجود، وضوح تصویر ارائه‌شده به‌اندازه کافی بالا نبود و دقیق‌ترین چیزی که آن‌ها توانستند با آزمایش روش خود تعیین کنند، این بود که سایرس ممکن است به یک شبکه نورپردازی نگاه کرده باشد و گاگا ممکن است به چیزی نگاه کرده باشد که کمی به تنه یک فرد شباهت دارد.

محققان نتایج تحقیقات خود را همراه با چندین ویدیو در GitHub منتشر کرده‌اند. هرچند نتایج ارائه‌شده فعلی به‌دلیل دشواری تخمین دقیق وضعیت چشم و همچنین بافت درهم‌تنیده عنبیه چشم و انعکاس صحنه دارای نقص‌هایی است، اما آن‌ها همچنان به کار خود روی این فناوری ادامه می‌دهند و همچنین وعده داده‌اند که کد مربوط به این فناوری را به‌زودی از طریق همین صفحه در دسترس قرار خواهند داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی