ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

صورت سود و زیان ابرآمد
تکنولوژی

سود خالص «ابرآمد» 9 برابر شد؛بررسی صورت‌های مالی سال 1402

صورت‌های مالی حسابرسی شده ابرآمد حکایت از رشد دو برابری درآمد عملیاتی این شرکت دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۰:۳۹

ابرآمد طی یک سال گذشته عملکرد مالی قابل قبولی را از خود به ثبت رسانده است. درآمد این شرکت دو برابر شده و سود خالص آن نیز افزایشی 9 برابری داشته است.

صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت «توسعه زیرساخت‌های فناورانه ابرآمد» منتهی به 29 اسفندماه 1402، روی کدال منتشر شد. «ابرآمد» به‌عنوان زیرمجموعه «همکاران سیستم»، در سال 1398 تأسیس شد تا سرویس‌های رایانش ابری را در اختیار کسب‌وکارها و سازمان‌ها قرار دهد.

این شرکت در سال 1402 بیش از 86.7 میلیارد تومان درآمد داشته که در مقایسه با سال 1401، دو برابر شده است. سود خالص ابرآمد نیز با افزایش حدوداً 9 برابری، به 11.5 میلیارد تومان رسیده است.

«فرید فولادی»، رئیس هیئت‌مدیره همکاران سیستم، قبلاً در گفت‌وگو با دیجیاتو به روند روبه‌رشد ابرآمد اشاره کرده بود:

«مسیری که از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ در ابرآمد طی کردیم چندان مناسب نبود؛ اما از ۱۴۰۰ تاکنون، ابرآمد وضعیت روبه‌رشدی داشته است. ما در ابرآمد حدود ۴ یا ۵ هزار ماشین‌مجازی داریم که در دیتاسنتر ما کار می‌کنند. درحال‌حاضر ۴۰۰-۳۰۰ مورد از مشتری‌ها نیز هستند که نرم‌افزارهای متنوع یا حتی نرم‌افزارهایی را که از همکاران سیستم خریده‌اند، به ابرآمد آورده‌اند و از سرویس‌های ما استفاده می‌کنند.»

صورت‌های مالی منتشرشده روی کدال نیز این سخنان فولادی را تأیید می‌کند.

در سالی که گذشت، ابرآمد 85.5 میلیارد تومان از حق اشتراک رایانش ابری درآمد داشته که نسبت به سال 1401، دو برابر شده است. همچنین یک میلیارد و 200 میلیون تومان نیز بابت آموزش، درآمد کسب کرده است.

جزئیات درآمد عملیاتی ابرآمد

65 درصد از درآمد ابرآمد حاصل از فروش به شرکت‌های گروه همکاران سیستم بوده است. این رقم نسبت به سال 1401 کاهش 6 درصدی داشته که نشان‌دهنده گستره روبه‌رشد مشتریان این سرویس است.

بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی این شرکت حدود 61 میلیارد تومان است. نزدیک به نیمی از این هزینه‌ها شامل حقوق و دستمزد می‌شود.

همچنین ابرآمد 2 میلیارد تومان از هزینه‌های خود را به سرفصل دارایی‌های نامشهود منتقل کرده است. این رقم به‌عنوان «نرم‌افزارهای در جریان تولید» ثبت شده که به مخارج تیم‌های تولیدی برای ساخت محصول زیرساخت مجازی مربوط می‌شود.

دارایی های نامشهود ابرآمد

پیش‌بینی این شرکت برای بودجه نرم‌افزارهای مذکور در سال 1403 بالغ بر سه میلیارد تومان و زمان برآوردی برای تکمیل آن تا پایان امسال است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی