ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک
تکنولوژی

مدیر هوش مصنوعی متا از پیش‌بینی‌های نادرست ایلان ماسک انتقاد کرد

در ادامه تنش بین این دو نفر در ایکس، یان لیکان پیش‌بینی‌های نادرست ایلان ماسک را مورد انتقاد قرار داد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

«یان لیکان»، مدیر هوش مصنوعی متا و «ایلان ماسک»، مدیرعامل xAI در چند وقت اخیر در شبکه اجتماعی ایکس درگیر گفتگوهای پرتنش زیادی بوده‌اند. در ادامه این گفتگوها، یان لیکان از پیش‌بینی‌های عجیب و نادرست ایلان ماسک انتقاد کرده است.

براساس گزارش CNBC، پیش‌بینی‌های «آشکارا نادرست» ایلان ماسک که یان لیکان به آن‌ها اشاره کرده، شامل ادعاهای ماسک مبنی بر عرضه هوش جامع مصنوعی (AGI) در سال 2025 است؛ همچنین ماسک پیش‌بینی کرده بود که تسلا تا سال 2020 یک میلیون ربوتاکسی روانه بازار خواهد کرد.

پیش‌بینی‌های نادرست ایلان ماسک و انتقاد یان لیکان

ایلان ماسک در تماسی با سرمایه‌گذاران در سال 2019 وعده عرضه یک میلیون روبوتاکسی تا یک سال بعد را داده بود. در آن زمان، ماسک گفته بود روبوتاکسی، تسلا را به شرکتی به ارزش 500 میلیارد دلار تبدیل می‌کند. ارزش بازار تسلا در سال 2021 به بیش از 1 تریلیون دلار رسید، اما این شرکت هنوز یک ربوتاکسی نیز تحویل نداده است. در فروردین ماه امسال، مدیرعامل تسلا اعلام کرد که در 18 مردادماه از روبوتاکسی رونمایی می‌کند.

ماسک همچنین وعده‌های بزرگی در زمینه تراشه نورالینک داده بود. او مدعی بود که دستگاه‌های نورالینک می‌توانند شرایط «شناخت ابرانسانی» را فراهم و مشکلات اوتیسم و اسکیزوفرنی را حل کند. او در اواخر 2022 گفته بود که قصد دارد خودش هم ایمپلنت دریافت کند.

از سوی دیگر، در مشاجره بین ایلان ماسک و یان لیکان، این میلیاردر با طعنه از لیکان پرسید که آیا در چند سال گذشته دستاورد علمی داشته است یا نه، که لیکان به 80 مقاله علمی خود در چهار سال گذشته اشاره کرد. لیکان گفت که تنها مقاله منتشرشده ماسک در گوگل اسکولار مربوط به نورالینک است. در این مقاله که در مجله JMIR در سال 2019 منتشرشده، ایلان ماسک به عنوان نویسنده اصلی ذکر شده، درحالی که عنوان نویسنده دوم صرفاً «نورالینک» است.

یان لیکان دراین‌باره گفته است:

«من مطمئن هستم دانشمندانی که پشت این نام [نورالینک] پنهان شده‌اند از این بابت بسیار خوشحال هستند. فقط امیدوارم آن‌ها تلخ‌کام و فراموش‌شده از دنیا نروند.»

تنش بین این دو نفر، زمانی اوج گرفت که ایلان ماسک در پستی از متخصصان حوزه فناوری خواست به شرکت هوش مصنوعی او یعنی xAI بپیوندند. سپس بلافاصله یان لیکان این میلیاردر را مورد تمسخر قرار داد.

به‌طورکلی ایلان ماسک وعده‌ها و پیش‌بینی‌های نادرست زیادی تاکنون مطرح کرده، بااین‌حال در طول این سال‌ها نیز او به دستاوردهای چشمگیر بسیاری دست یافته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی