ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گزارش سال 1401 تیپاکس منتشر شد: شکایت مشتریان 17 درصد کاهش یافت

براساس اعلام تیپاکس، میزان شکایت در نیمه دوم سال 1401 در مقایسه با نیمه اول، کاهش چشمگیری داشته است.

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۲۳ آبان ۱۴۰۲ | ۱۸:۱۵

گزارش تیپاکس از سال 1401 نشان می‌دهد که تعداد مشتریان آن 15 درصد افزایش یافته است. در سوی مقابل، این شرکت توانسته میزان رضایت مشتریان خود را افزایش دهد. همچنین تعداد شکایات از خدمات این شرکت 17 درصد کاهش یافته است. سهم ارسال بسته‌ها به تفکیک ماه‌های سال این شرکت نیز بازهم نمایانگر اثر فیلترینگ و شرایط کشور بر صنعت تجارت الکترونیک است.

تیپاکس یک شرکت پستی خصوصی است که فعالیت خود را از سال 1339 آغاز کرده. اکنون این مجموعه گزارش جامعی از فعالیت‌های خود در سال 1401 را منتشر کرده است. در سالی که گذشت، حدود 2.5 میلیون فرستنده مرسولات خود را از طریق تیپاکس به دست بیش از 7.9 میلیون گیرنده رسانده‌اند. جمع این اعداد نشان می‌دهد که این شرکت در سال گذشته 10 میلیون و 447 هزار و 186 مشتری داشته که نسبت به سال 1400 حدود 15 درصد رشد داشته است.

گزارش سال 1401 تیپاکس - تعداد مشتریان

تیپاکس 780 ناوگان لجستیک بین‌شهری و 3 هزار ناوگان لجستیک درون‌شهری دارد. تعداد کل نقاط تماس آن نیز 1052 مورد است. تیپاکس گسترده‌ترین پوشش را در استان‌های تهران، فارس و اصفهان دارد. کمترین‌ها نیز به خراسان شمالی و جنوبی اختصاص دارد.

تیم این مجموعه در سال گذشته با 160923 ارسال در یک روز توانست بالاترین رکورد روزانه خود را به ثبت برساند. بد نیست بدانید مجموع مسافتی که تمام بسته‌های تیپاکس در سال 1401 از مبدأ تا مقصد پیموده‌اند، 5200 برابر فاصله‌ای است که تلسکوپ فضایی جیمز وب از زمین طی کرده تا در مدار خود قرار گیرد.

کاهش نارضایتی از تیپاکس

آن‌طور که در گزارش تیپاکس آمده، مشکلات کاربران در نیمه دوم سال 1401 به نسبت نیمه اول سال، کاهش چشمگیری داشته است.

براساس اعلام این شرکت، از هر هزار بسته ارسالی در سال 1400، شش مورد با ثبت شکایت همراه بود، اما این رقم در سال 1401 به 5 مورد رسیده و کاهش 17 درصدی داشته است.

نسبت مشکلات مشتری به خدمت کل 0.56 درصد گزارش شده؛ رقمی که به‌نظر می‌رسید با توجه به بازخوردهای منتشرشده درباره این شرکت در شبکه‌های اجتماعی، بزرگ‌تر باشد. بیشترین شکایات به نسبت خدمت ارائه‌شده، در ماه‌های فروردین و تیر سال گذشته به ثبت رسیده‌اند.

جبران خسارت یکی از خدمات تیپاکس است که در صورت آسیب یا مفقودی احتمالی بسته‌ها، مشتریان این مجموعه می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان برای بسته و تا سقف یک میلیون تومان برای پاکت، از خدمت جبران خسارت بهره‌مند شوند.

روند درصد خسارت به خدمت در سال گذشته این شرکت نشان می‌دهد که بیشترین پرداخت خسارت در مقایسه با خدمت‌رسانی در تیرماه صورت گرفته است. اسفند، مرداد، اردیبهشت و فروردین نیز با سهم 0.16 درصدی در رتبه دوم از این حیث قرار دارند.

اثرات منفی فیلترینگ در پاییز سال 1401

آن‌طور که تیپاکس گزارش کرده، در مهر سال 1401 کمترین جمع‌آوری بسته در مقایسه با کل سال صورت گرفته است. با توجه به سهم بالای خرید آنلاین از تعداد مرسولات پستی، این کاهش سهم می‌تواند نشان‌دهنده اثرات منفی فیلترینگ ابتدای پاییز سال گذشته بر تجارت الکترونیک باشد؛ پاییزی سیاه برای این صنعت که پیش‌ازاین آن را در دیجیاتو بررسی کردیم.

پلتفرم جامع e-tipax یکی از خدمات این مجموعه است که روی حوزه تجارت الکترونیک تمرکز دارد. ای‌تیپاکس راه‌حل‌های دیجیتالی مدیریت سفارش‌های پستی برای فروشنده و مشتری ارائه می‌کند. این خدمت می‌تواند یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های حمل‌ونقل پستی مانند ثبت سفارش، جمع‌آوری پلاک به پلاک، ارسال، رهگیری و گزارش‌گیری را به شکلی ساده و مدرن به مشتریان ارائه دهد. تیپاکس تعداد سفارش‌های ثبت‌شده در این خدمت را 420 هزار سفارش عنوان کرده است.

نگاهی به بخش منابع انسانی این شرکت نشان می‌دهد که تعداد نیروهای صف و ستاد 528 نفر بوده که نسبت به فروردین‌ماه سال 1401 کاهش 31 درصدی داشته است. تیپاکس از علت این کاهش سخنی به میان نیاورده. میانگین سنی سرمایه انسانی این شرکت 34 سال گزارش شده است.

تجهیز بخش اعظم ناوگان به GPS

این شرکت خصوصی 780 دستگاه ناوگان بین‌شهری فعال و 3000 دستگاه ناوگان درون‌شهری فعال در سال 1401 داشت. همچنین براساس اعلام این شرکت، 97 درصد کل ناوگان آن در سال گذشته به جی‌پی‌اس تجهیز شدند.

این شرکت برای اولین‌بار در راستای کاهش هزینه و افزایش سرعت و همچنین حجم بارگیری، از حامل‌های ۱۰چرخ با ظرفیت حمل ۲۶ تن بار در مسیرهای اصلی استفاده کرده است.

«تی‌بار»، سرویس حمل‌ونقل کالاهای حجیم و سنگین تیپاکس است که به‌صورت تحویل پلاک‌به‌پلاک ارائه می‌شود و برای مشتریانی که قصد ارسال کالاهایی با وزن بیشتر از 50 کیلوگرم (جرمی یا حجمی) را دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. در سال 1401 این سرویس قابلیت بارگیری و تخلیه از مبدأ مشهد به مقصدهای تهران، اصفهان، رشت، اهواز، کرمان، تبریز و شیراز را دارا بود. در بهمن و اسفند سال 1401، تعداد 2,867 مشتری از خدمت تی‌بار استفاده کردند. بیشترین وزن مربوط به یک فقره 396 کیلوگرمی بوده است. بیشترین جمع‌آوری نیز 350 فقره و در تاریخ 25 اسفند به ثبت رسیده است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه گزارش تیپاکس، افتتاح نمایندگی در کم جمعیت‌ترین شهرها در سال 1401 است. این مجموعه در شهر علا مرودشت با 4,068 نفر جمعیت، شهر بنجار با 3,700 نفر جمعیت و شهر لیسار
با 3,400 نفر جمعیت نمایندگی افتتاح کرده است.

گزارش سال 1401 تیپاکس را می‌توانید از اینجا دریافت و مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی