ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

google1
تکنولوژی

ساندار پیچای در دادگاه از قراردادهای گوگل با سایر شرکت‌ها ازجمله اپل دفاع کرد

«ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل، در دادگاه ضدانحصاری این شرکت حاضر شد و به‌ اتهامات درباره تسلط گوگل بر بازار جستجو پاسخ داد.

«ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل، در دادگاه ضدانحصاری این شرکت حاضر شد و به‌ اتهامات درباره تسلط گوگل بر بازار جستجو پاسخ داد.

مدیرعامل گوگل می‌گوید این شرکت شیطان نیست، بلکه فقط یک‌ کسب‌وکار تجاری است. بخشی از شهادت وی در دادگاه ایالات‌متحده مربوط به گذشته گوگل بود. ساندار پیچای توضیح داد که پول مربوط به موتور جستجوی پیش‌فرض بودن از کجا می‌آید. گفته می‌شود گوگل سالانه میلیاردها دلار به سازندگان موبایل پرداخت می‌کند تا موتور جستجوی پیش‌فرض آن‌ها باشد.

دولت آمریکا می‌گوید گوگل حدود 90 درصد بازار جستجو را در اختیار دارد و سالانه حدود 10 میلیارد دلار به‌صورت غیرقانونی به سازندگان موبایل ازجمله اپل و برخی دیگر از شرکت‌های مخابراتی پرداخت می‌کند تا موتور جستجوی پیش‌فرض آن‌ها باشد.

مدیرعامل گوگل در دادگاه ضدانحصار شهادت داد

ساندار پیچای روز گذشته در دادگاه محاکمه ضدانحصاری ایالات‌متحده علیه گوگل حاضر شد و شهادت داد. قاضی مستقر در واشنگتن دی‌سی مسئول رسیدگی به پرونده ضدانحصاری وزارت دادگستری علیه گوگل است. وزارت دادگستری ادعا می‌کند که گوگل با اپل و سایر شرکت‌ها قراردادهای ضدرقابتی منعقد کرده و جایگاه خاصی برای موتور جستجوی خود ایجاد کرده است؛ حال آنکه گوگل ادعا می‌کند این جایگاه را به‌واسطه برتربودن محصولات خود کسب کرده است.

دولت آمریکا استدلال می‌کند که گوگل در سال 2005 از عملکرد مایکروسافت انتقاد کرده بود و در آن زمان گوگل می‌گفت مایکروسافت مسیر درستی را پیش نمی‌رود؛ حال آنکه اکنون گوگل همان کار را انجام می‌دهد. در آن مقطع زمانی، مایکروسافت آخرین نسخه مرورگر وب خود (IE7) را به‌صورت پیش‌فرض در کامپیوترها عرضه کرده بود. گوگل نسبت به این رویکرد در سال 2005 انتقاد داشت. حال دادگاه می‌گوید گوگل همین مسیر را که زمانی خودش به آن انتقاد داشته، در پیش گرفته است.

دادگاه می‌گوید اکثر کاربران پیش‌فرض‌ها را تغییر نمی‌دهند و رویکردهای گوگل درست نیست.  

در دادگاه چه گذشت؟

ساندار پیچای در دادگاه شهادت داد که با تبدیل موتور جستجوی گوگل به بخشی یکپارچه از مرورگر کروم و با ارائه طراحی مینیمالیستی، کاربران می‌توانند فضای بیشتری را برای نتایج جستجو و محتوای وب در پنجره مرورگر در اختیار داشته باشند.

«جان اشمیتلین»، وکیل گوگل، ایمیلی مربوط به ارتباطات داخلی شرکت از سال 2010 ارائه کرد که نشان می‌داد کاربرانی که از اینترنت اکسپلورر مایکروسافت به مرورگر گوگل تغییر وضعیت می‌دهند، 48 درصد بیشتر در گوگل جستجو می‌کنند. در آن ایمیل آمده بود کاربران مرورگر فایرفاکس موزیلا که به کروم تغییر وضعیت داده‌اند، 27 درصد بیشتر در گوگل جستجو کرده‌اند.

شهادت ساندار پیچای نشان‌ می‌دهد ادعاهای رقبا ازجمله «ساتیا نادلا»، مدیرعامل مایکروسافت، بی‌اساس است.

در خبرهای قبلی گفته شده بود که گوگل بیش از 10 میلیارد دلار در سال به اپل پرداخت کرده تا موتور جستجوی پیش‌فرض دستگاه‌ها این شرکت باشد. براساس مستنداتی که هفته گذشته منتشر شد، در سال 2021 این شرکت 26.3 میلیارد دلار برای قراردادهای مربوط به پیش‌فرض‌کردن موتور جستجوی گوگل به شرکت‌های مختلف در جهان پول پرداخت کرده است.

پیچای در مورد این موضوع گفت گوگل نسبت به بقیه تولیدکنندگان موبایل، پول بیشتری به اپل می‌پردازد. وی به این موضوع اشاره کرد که این شرکت قراردادهای جداگانه‌ای با تولیدکنندگان مختلف گوشی‌های اندرویدی و شرکت‌های مخابراتی دارد.

ساندار پیچای گفت: «به‌صورت پیش‌فرض، ما می‌دانیم که این کار منجر به افزایش استفاده از محصولات و خدمات گوگل می‌شود. این همان چیزی است که ما به‌دنبال انجام آن با قراردادها هستیم.»

ساندار پیچای شهادت داد که رابطه اپل و گوگل همیشه خوب نبوده است. در دسامبر 2018، پیچای با «تیم کوک»، مدیرعامل اپل، ملاقات کرد. پیچای گفت که به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه اپل، او و تیم کوک تقریباً هر سال با یکدیگر ملاقات می‌کنند تا در مورد معامله خود صحبت کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی