امکانات و مشخصات کوییک در برابر کوئید؛ خط و نشان سایپا برای محصول ارزان قیمت رنو

کمی بیش از یک روز از معرفی کوییک به عنوان محصول جدید و پر حاشیه سایپا گذشته و در این مدت حتی یک عکس با کیفیت از نمای داخلی این خودرو توسط گروه معظم سایپا منتشر نشده است.

ارائه اطلاعات قطره چکانی و ضد و نقیض البته رویه عجیبی در نحوه اطلاع رسانی شرکت های داخلی نیست و برای خبرنگاران به موضوعی عادی و قابل پیش بینی تبدیل شده، از همین رو نیز خبرنگاران معمولا به سراغ منابع آگاه می روند تا سر از اسرار مگو و پشت پرده صنعت خودرو در بیاورند.

در این مورد خاص، نامگذاری محصول جدید سایپا به نام "کوییک" حاشیه سایز شده است، چرا که طبق رویه جاری سایپا این محصول می توانست با کُد های فنی 3 رقمی شناخته شود و یا اسمی بر وزن تیبا، ساینا و....بگیرد، در عین حال پیشتر دیده بودیم که مدل هاچ بک تیبا، با نام تیبا 2 به بازار معرفی شد و کوییک نیز می توانست بر همین اساس ساینا 2 نام بگیرد.

سایپا البته فهرستی شش گانه از موارد استفاده از نام کوییک در گوشه و کنار ایران زمین منتشر کرده از اسم قومی در کردستان تا منطقه ای در هرمزگان را شامل می شود، اما گویا این فهرست تنها ظاهر ماجراست و سایپا در خفا قصد داشته تا نامی نزدیک و هم آوا با محصول فوق ارزان قیمت رنو، یعنی کوئید انتخاب کند.

ماجرا از آنجا نشات می گیرد که رنو پیشنهاد جایگزینی پراید با کوئید را به سایپا داده بود، اما آنطور که از ظواهر امر پیداست دست همکاری رنو با ایدرو برای تولید مستقل محصولات در ایران، مشخصات نه چندان جالب توجه کوئید و اختلاف قیمت این خودرو با پراید باعث شد که این پیشنهاد عملا رد شود.

kwid-13

کوئید در نسخه پایه یکی از ارزان ترین و البته نا امن ترین خودروهای جهان است و با قیمت 4700 دلار می توانست در محدوده 20 الی 25 میلیون تومان به جایگزینی برای پراید مبدل شود، اما در ادامه مذاکرات مشخص شد که رنو قصد ارائه نسخه ارتقاء یافته کوئید را برای بازار ایران دارد که حداقل 6000 دلار قیمت می خورد.

چنین قیمتی با توجه به هزینه های سرمایه گذاری، مالیات های متعدد و....عملا کوئید را به محصولی 30 الی 35 میلیون تومانی مبدل می کند و این مسئله عملا امکان جایگزینی کوئید با پراید را از میان می برد.

در این گیر و دار احتمال تولید کوئید در ایران خودرو برای رقابت با پراید و تیبا نیز مطرح شده بود و طبیعتا چنین چیزی چندان به مذاق سایپا که تنها در گروه خودروهای ارزان قیمت به ایران خودرو برتری دارد، خوش نمی آید.

بنابراین به نظر می رسد که تمامی عوامل دست به دست هم داده اند تا سایپا با تجهیز ساینا هاچ بک (کوییک) به بیشترین امکانات ممکن و طراحی مجدد ظاهری آن، محصولی برای شکست دادن کوئید به بازار معرفی کند.

kwid-2

فرضیه چنین رقابت سنگینی چندان با حال و هوای کسالت آور حاکم بر صنعت خودروسازی کشورمان جور در نمی آید اما با توجه به قیمت 30 الی 35 میلیون تومانی اعلامی برای کوییک (از نسخه دستی کم آپشن تا نسخه های اتوماتیک فول آپشن) و نزدیکی این قیمت به قیمت تمام شده کوئید، چندان بعید هم نیست که سایپا بخواهد پیش از آمدن کوئید این بخش از بازار را به تصرف خود در آورد.

در ادامه قصد داریم تا به فرض درستی این حدس و گمان به مقایسه مشخصات و امکانات کوییک سایپا و کوئید رنو بپردازیم.

چندان بیراه نیست که کوییک را نمونه ارتقاء یافته و به روز شده از پراید بدانیم، بنابراین ذات این خودرو مُدرن نیست و درصد بالای داخلی سازی مجموعه موتور و گیربکس، عرضه آن را با قیمت 30 - 35 میلیون تومان ممکن کرده است.

در مقابل کوئید خودرویی کاملا جدید است که با هدف ارزان بودن ظرف سال های اخیر توسط رنو مهندسی شده است، در تلاش رنو برای ارزان تمام کردن کوئید همین بس که چرخ های این خودرو تنها به واسطه 3 پیچ به توپی متصل شده اند و در جای جای بدنه ارزان سازی تا سر حد ممکن انجام شده است.

در واقع اگر بحث تولید داخل کوئید جدی می شد، با توجه به داخلی سازی قطعات، امکان تولید آن با قیمتی در محدوده پراید نیز وجود داشت اما همانطور که می دانید بزرگان صنعت قطعه سازی کشور که می توانند قطعات خودروهای پراید و پژو را با تیراژی چند میلیونی در سال تولید کنند، چندان تمایل و علاقه ای برای سرمایه گذاری در راستای تولید قطعات خودروهای جدید ندارند و همین مسئله قیمت تمام شده کوئید را بالا می برد.

فارغ از این مسائل از نقطه نظر ایمنی کوییک و کوئید چندان حرفی برای گفتن ندارند، نیازی به گفتن نیست که توسعه ایمنی بزرگی بر روی بدنه کوییک انجام نشده است و همچنان با بدنه خانواده تیبا مواجهیم که اندکی از پراید محکم تر است.

در مقابل کوئید هم خودرویی با صفر و 1 ستاره ایمنی محسوب می شود و نسخه گران قیمت تر آن شاید بتواند در آزمون تصادف آمریکای لاتین 2 ستاره را از آن خود کند، اما تاکنون اطلاعات موثقی در مورد مشخصات و ایمنی این مدل منتشر نشده است.

تفاوت های فنی

کوییک از موتور 1.5 لیتری 87 اسب بخاری چهار سیلندر نیرو می گیرد که البته موتور چندان مُدرنی هم نیست، اما کوئید که اساسا برای بازار کم بضاعت هند طراحی شده با موتوری 3 سیلندر با حجم 0.8 لیتر (تقریبا نصف حجم موتور کوییک) معرفی شده و البته قرار است نسخه های قدرتمند تر 1 لیتری هم داشته باشد، اما از هر منظری که به این اعداد نگاه کنید، کوئید جز در بحث مصرف سوخت، برتری خاصی به کوییک ندارد و با توجه به جاده های کوهستانی کشورمان قدرت موتور 87 اسب بخاری کوییک می تواند مزیت بزرگی در مقابل حدود 60 اسب بخار قدرت کوئید باشد.

در زمینه گیربکس نیز چنین اختلافی دیده می شود، سایپا قصد دارد با همکاری شرکت پانچ بلژیک، گیربکس CVT را برای نسخه های اتوماتیک کوییک ارائه دهد، اما رنو بازهم در راستای ارزان تمام شد کوئید، تصمیم به استفاده از گیربکس نیمه اتوماتیک AMT گرفته که تکنولوژی ضعیفی در دنیای گیربکس محسوب می شود و نمی تواند حتی با گیربکس های CVT رقابت کند.

تجهیزات رفاهی و امکانات سایپا کوییک و رنو کوئید

همانطور که پیشتر گفته شد، کوییک به دلیل اشتراکاتش با پراید و تیبا اساسا خودرو ارزان قیمتی است، شاهد این مدعا عرضه تیبا با قیمت 24 میلیون تومان است که حدود 11 میلیون تومان از نسخه فول آپشن کوییک ارزان قیمت تر است.

بنابراین سایپا چنین اختلاف قیمت بزرگی را صرف اضافه کردن تجهیزات به کوییک کرده است، البته اگر با سایپایی ها در این خصوص صحبت کنید، قطعا از هزینه های بالای طراحی و قالب سازی و مسائلی از این دست برایتان خواهند گفت، اما واقعیت این است که خودروسازان داخلی هر 6 سال یکبار علیرغم پرداخت چنین هزینه هایی، محصولات جدید خود را با قیمتی بسیار نزدیک به نسل قبلی روانه بازار می کنند، اما ظاهرا مهندسان داخلی از چنین امری ناتوان هستند.

به هرحال امکاناتی نظیر ورود بدون سوئیج، صندلی برقی راننده، استارت دکمه ای، تهویه مطبوع کروز کنترل، آینه برقی، مانیتور 7 اینچی و...برای سایپا کوییک در نظر گرفته شده و همین تجهیزات نیز مشتریان را ذوق زده کرده است.

احتمالا به دلیل مسائل ایمنی، سایپا نتوانسته سانروف را به فهرست تجهیزات کوییک بیافزاید، ترمز چرخ های عقب نیز طبق معمول کاسه ای هستند.

از طرف دیگر داشبورد تفاوت چندان بزرگی با تیبا و ساینا ندارد و تنها مانیتور 7 اینچی مذکور به سختی در فوقانی ترین بخش گنجانده شده است، فرمان اما با مدل مُدرن تر و مجهز به دکمه های کنترلی جایگزین شده است و مجموعه پشت آمپیز نیز ظاهرا تفاوت هایی با ساینا دارد.

در مقابل فهرست چندان دقیقی از امکانات و تجهیزات رنو کوئید وجود ندارد، اما می توان با قطعیت گفت که برای این خودرو ارزان قیمت امکان سفارش صندلی برقی یا تهویه مطبوع اتوماتیک وجود نخواهد داشت و رنو کوئید از حیث تجهیزات در مقابل کوییک سایپا حرف چندانی برای گفتن ندارد.

البته داشبورد کوئید در مجموع زیبا تر و مُدرن تر از داشبورد خانواده تیبا، ساینا و کوییک شکل گرفته است و احساس بهتری را به سرنشینان منتقل می کند.

در نهایت باید گفت که اگر در اواخر سال 96 یا 97 شاهد شکل گرفتن چنین رقابتی در بازار خودرو کشورمان باشیم، کار برای رنو کوئید بسیار سخت خواهد بود، برتری های کوییک در زمینه مشخصات فنی و امکانات و تجهیزات در این قیاس آنچنان پر رنگ است که حتی کمپانی بزرگی چون رنو نیز راه چندان برای جبران آن نخواهد داشت و ممکن است سهم قابل توجهی از بازار را به رقیب سایپایی خود واگذار کند.

در جریان باشید

مطالب مرتبط

بررسی بلند مدت تیبا؛ زیبای ایرانی با تمام مشکلاتش 7 ساله شد

از آنجایی که عمده نقل و انتقالات در بازار مربوط به خودروهای زیر 30 میلیون تومان بوده، به‌همین خاطر ما نیز برآن شدیم تا به بررسی یکی از خودروهای نسبتا پرفروش در این حیطه بپردازیم. تیبا محصولی از سایپاست که عنوان دومین خودروی ملی را از سال 88 تاکنون یدک می‌ کشد. از آن‌ جایی که... ادامه مطلب

تحول عظیم در خدمات پس از فروش نگین خودرو؛ رنو های وارداتی مطمئن عرضه می شوند

پس از امضای برجام باید رنو و نگین خودرو را دو بازیگر موفق در زمینه عرضه خودرو به کشورمان دانست، طی چند ماه اخیر گشایش های بسیاری در رابطه با محصولات رنو در ایران صورت گرفته و حتی مشکل نقل و انتقال پول با بانک های اروپایی طرف قرارداد با رنو نیز مرتفع شده و... ادامه مطلب

کوئید ایمن رقیب پراید نمی شود؛ استراتژی رنو برای رقابت رفاقتی در بازار ایران

روز گذشته ساختمان مرکزی شرکت رنو پارس در تهران محل نشست خبری پیمان کارگر، قائم مقام رنو در بخش خاورمیانه با خبرنگاران بود، در این مراسم جزییات استراتژی و برنامه های تازه رنو برای بازار ایران رسانه ای شد. مهمترین نکات مطرح شده در این جلسه را می توان در دو بخش برنامه های عملی رنو... ادامه مطلب

شرایط فروش اقساطی رنو داستر و رنو سیمبل؛ خرداد 96

نگین خودرو، نماینده رسمی رنو فرانسه در ایران در بخشنامه جدید فروش خود، رنو سیمبل و رنو داستر را با شرایط متنوع نقدی و اعتباری به فروش مى رساند.بر اساس اين بخشنامه، در کنار خودروهای کولئوس و تلیسمان، خودروهای رنو داستر در مدل ‌های 2WD و 4WD و رنو سیمبل نیز در لیست فروش رنو... ادامه مطلب

افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت تایید شد؛ مسیر ی به نفع خودروسازان چینی

ماه هاست که مناقشه عجیبی بین قیمت تمام شده خودرو، درصد تورم، شرایط اقتصادی، دیوار تعرفه خودروهای وارداتی و وجود یا عدم وجود انحصار در بازار خودرو وجود دارد. شورای رقابت و بسیاری از متخصصان معتقدند که بازار خودرو کشورمان بازاری انحصاری است و برای تایید این گفته از سهم 88 درصدی دو خودروساز بزرگ کشور... ادامه مطلب

از نفوذ آب تا ایجاد سر و صدای اضافی؛ نتایج تازه ترین رده بندی کیفی خودروهای داخلی

از میان 51 مدل خودروی داخلی در دی ماه، 19 مدل با مشکل نفوذ آب مواجه هستند. این آمار توسط ISQI شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منتشر شده که تعداد قابل توجهی است. جالب است بدانید که در بین خودروهای اعلام شده، حتی نام یک مدل خودرو در رده قیمتی 50-75 میلیون تومان نیز به چشم... ادامه مطلب

نظرات ۳۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود