ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رپورتاژ آگهی

سفر با برنامه‌ریزی یا بدون برنامه، کدام یک را می‌پسندید؟

سفر کردن همیشه تابع برنامه‌ریزی و هدفمند بودن نیست! چون گاهی مواقع این قلب است که هوای سفر به سرش میزند و برای رفتن برنامه‌ریزی می‌کند نه مغز و منطق. برای سفرهای بی‌برنامه باید خودتان ...

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

سفر کردن همیشه تابع برنامه‌ریزی و هدفمند بودن نیست! چون گاهی مواقع این قلب است که هوای سفر به سرش میزند و برای رفتن برنامه‌ریزی می‌کند نه مغز و منطق. برای سفرهای بی‌برنامه باید خودتان را دست احساستان بسپارید تا مقصدی که دلش می‌خواهد را انتخاب کند، هر آنچه لازم است و توانایی‌اش را دارد بررسی کند و سپس عازم کشف و ماجرایی محل انتخابی‌اش شود.

اما برای سفر برنامه‌ریزی‌شده این منطقتان است که وظیفه انتخاب مقصد و محل اقامت و... را بر عهده دارد. برای این سفرها معمولاً همیشه برنامه‌ای از پیش تعیین شده وجود دارد و همه‌چیز طبق آن نقشه پیش می‌رود. نقشه‌ای که یک سرش در این سر دنیا در حال بررسی امکانات است؛ و سر دیگرش به دنبال راهی می‌گردد که ارزان‌ترین اقامتگاه و رستوران و... برای کم‌هزینه تمام شدن سفر انتخاب کند.

اگر قصد سفر دارید و می‌خواهید تفاوت سفرهای با برنامه و بی‌برنامه را بهتر متوجه شوید، نکاتی که در ادامه ارائه شده می‌تواند راهنمای مفیدی برایتان باشد.

1) انتخاب مقصد سفر انتخابی یا اتفاقی و وسیله سفر

مقصد سفر یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی است که می‌تواند یک سفر به خاطر ماندنی را برایتان رقم بزند. اگر اهل اتفاقی سفر کردن هستید می‌توانید یکی از جاذبه‌هایی که همیشه آرزوی دیدنش را داشته‌اید را انتخاب کنید، سپس بلیط سفر به آن مقصد را بخرید و تا رسیدن به مقصدتان رؤیاپردازی کنید.

اما در صورتی که ریسک سفرهای اتفاقی برایتان سنگین است و تجربه خوبی از سفرهای یک‌باره و بدون برنامه ندارید، بهتر است که برای سفرتان یک برنامه منظم داشته باشید. سپس محل اقامت، بودجه سفر و حتی لیست اماکن دیدنی و... که می‌خواهید به آن‌ها سر بزنید را آماده کنید.

پس از آن باید بلیط هواپیما چارتر و سیستمی که در تاریخ‌های پیش رو برایتان وجود دارد را بررسی کنید. اگر بازه‌ای که برای سفرتان در نظر گرفته‌اید چندماهه است، این شانس را دارید که بلیط هواپیما چارتری را ارزان‌تر بخرید؛ اما برای سفرهای گران‌تر لازم است که بلیطتان را از قبل سفارش داده باشید تا بتوانید به موقع به مقصد برسید.

2) سر زدن به همه امکان تاریخی و طبیعی یا فقط انتخابی‌ها

پس از انتخاب مقصد و وسیله سفر، لازم است که لیست کارهایی که می‌خواهید موقع حضور در آن منطقه انجام دهید را مشخص کنید. در سفرهای اتفاقی کسانی که به مقصد می‌رسند لیست پیش فرضی را برای گشت و گذار ندارند.

یعنی گردشگر همان‌جا می‌تواند از هر دیدنی که سر راهش است یا محلی‌ها درباره آن روایت‌های جذابی را تعریف می‌کنند بازدید کند. این نوع گشت زنی شهری یا بیرون شهر علاوه بر هیجان ریسک‌هایی را هم به همراه دارد. برای کاهش این ریسک‌ها می‌توانید سفری چند نفره را تجربه کنید یا با محلی‌ها برای هموار شدن مسیرتان در ارتباط باشید.

اما در سفرهای برنامه‌ریزی‌شده می‌توانید تا حد امکان مشکلات و خطرات سفر را کم کنید. چون در این روش گردشگر می‌تواند از برخی از جاذبه‌های شناخته شده و تأیید شده بازدید کند؛ بنابراین ریسک سفر برای فرد کم می‌شود و می‌تواند از سفری که در پیش رو دارد نهایت لذت را ببرد.

3) برگشت به مبدأ سفر در زمان مشخص

برای سفرهای برنامه‌ریزی‌شده معمولاً خرید بلیط سیستمی انجام می‌شود و گردشگر می‌داند چه وقتی باید بار و بندیل خودش را ببندد و مجدداً به نقطه شرع سفر برگردد؛ بنابراین مشکلی برای او از بابت اینکه نتواند وسیله سفر را رزرو کند یا در تاریخ مد نظرش به خانه برسد وجود نخواهد داشت.

اما در سفرهایی که بدون برنامه هستند گردشگر ممکن است یک بازه برای برگشتش در نظر گرفته باشد؛ و عواملی که می‌توانند این تاریخ را تحت تأثیر قرار دهند را مورد توجه قرار داده باشد. در این شرایط گاهی ممکن است به خاطر بدی آب و هوا و... گردشگر مجبور شود مدام تاریخ برگشتنش را به تأخیر بیندازد و اتفاقات ریز و درشت پیش‌بینی نشده‌ای برایش رخ دهد.

و در انتها...

سفرهای گردشگری ناگهانی همیشه باب میل و طبع گردشگران پیش نمی‌روند و گاهی مواقع ممکن است اتفاقات پیش رو و ... از دید گردشگران پنهان بمانند، یا غیرقابل پیش‌بینی باشند؛ اما در سفرهای پیش‌بینی شده می‌توانید تا حد امکان این ریسک را کاهش دهید و سفری بدون مشکل را پشت سر بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی