ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپ استور اپل
نرم افزار و اپلیکیشن

عقب‌نشینی اپل؛ توسعه‌دهندگان آمریکایی حالا می‌توانند از روش‌های پرداخت جایگزین استفاده کنند

البته اپل همچنان 27 درصد کارمزد از توسعه‌دهندگان دریافت خواهد کرد که این میزان برای توسعه‌دهندگان کوچک 12 درصد است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۷ دی ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

با توجه به اینکه دادگاه عالی ایالات‌متحده رسیدگی به درخواست تجدیدنظر اپل را در نبرد حقوقی خود با اپیک گیمز (Epic Games)، سازنده بازی فورتنایت، رد کرده است، غول فناوری درحال اعمال تغییراتی در دستورالعمل‌های اپ استور است. غول سازنده آیفون برای مطابقت با نتیجه دادگاه سال 2021، حالا به‌ توسعه‌دهندگان ایالات‌متحده اجازه می‌دهد تا در برنامه‌های خود از روش‌های پرداخت جایگزین استفاده کنند. البته اپل همچنان 27 درصد کارمزد از توسعه‌دهندگان دریافت خواهد کرد که اگر توسعه‌دهنده بخشی از برنامه کسب‌و‌کار کوچک اپ استور باشد، این میزان تا 12 درصد کاهش پیدا می‌کند.

اپل در بخش 3.1.1 (الف) دستورالعمل‌های بازبینی اپ استور، درباره این تغییر توضیح داده است. همان‌طور که غول فناوری در توضیحات دستورالعمل خود می‌گوید، توسعه‌دهندگان می‌توانند درخواست خود برای استفاده از این مزیت را ارسال کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در برنامه‌شان از دکمه یا لینکی استفاده کنند که کاربران را به پلتفرم‌های خرید خارج از اپلیکیشن هدایت می‌کند.

اپل می‌گوید:

«این مزیت فقط برای استفاده در اپ استور iOS یا iPadOS ایالات‌متحده درنظر گرفته شده است. در فروشگاه‌های دیگر، برنامه‌ها و ابرداده‌های آن‌ها نمی‌توانند شامل دکمه‌ها، لینک‌های خارجی یا فراخوان‌های دیگری شوند که مشتریان را به مکانیسم‌های پرداختی به‌جز خرید درون‌برنامه‌ای هدایت می‌کند.»

سازنده فورتنایت همچنان اپل را به چالش می‌کشد

درحالی‌که این تغییر پس از تصمیم دیوان عالی مبنی بر عدم رسیدگی به درخواست تجدیدنظر اپل در نبرد حقوقی خود با اپیک گیمز صادر شده است، اما «تیم سوئینی»، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Epic چندان از آن راضی نیست. او با انتشار یک پست در شبکه اجتماعی ایکس، همچنان دریافت کارمزد 27 درصدی را «ضدرقابتی» خوانده و از قوانین اپل برای نحوه نمایش لینک‌ها و نحوه کار آن‌ها انتقاد کرده است.

سوئینی می‌گوید اپیک «در دادگاه منطقه‌ای، طرح تمکین ریاکارانه ا‌پل را به چالش خواهد کشید.» ا‌پل همچنین در یک پرونده جدید، نحوه تبعیت از این حکم را توضیح داده است و «ناتالی مونوز»، سخنگوی اپیک می‌گوید که آن‌ها قصد دارند در دادگاه منطقه‌ای آن را به چالش بکشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی