ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دادگاه اپیک گیمز گوگل
نرم افزار و اپلیکیشن

پیروزی بزرگ اپیک گیمز؛ دادگاه سیاست‌های گوگل در پلی استور را انحصارطلبانه و ضدرقابتی دانست

هیئت منصفه در دادگاه اپیک گیمز اعلام کرد که گوگل از طریق پلی استور دست به اجرای سیاست‌های انحصارطلبانه و ضدرقابتی زده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۰

حدود سه سال پس از اولین شکایت اپیک گیمز، سازنده بازی فورتنایت، از اپل و گوگل به اتهام اتخاذ سیاست‌های ضدرقابتی، این شرکت بالاخره در دادگاه پیروز شد. هیئت منصفه در دادگاه اپیک علیه گوگل اعلام کرد که گوگل پلی استور به‌صورت غیرقانونی در بازار انحصار ایجاد کرده است.

به‌دنبال پایان دادگاه اپیک گیمز علیه گوگل، هیئت منصفه اعلام کرد که غول دنیای فناوری در بازار توزیع اپلیکیشن‌های اندروید و سرویس‌های پرداخت درون‌برنامه‌ای انحصار ایجاد کرده و سیاست‌های ضدرقابتی داشته و همچنین گفت که اپیک از این سیاست‌ها آسیب دیده است.

هیئت منصفه در پایان این دادگاه اعلام کرد که گوگل میان پلی استور و سرویس پرداخت‌های Google Play Billing پیوندی غیرقانونی ایجاد کرده است و توافق موسوم به Project Hug با توسعه‌دهندگان بازی‌ها و سازندگان سخت‌افزارها همگی ضدرقابتی بوده‌اند.

واکنش گوگل و اپیک گیمز به رأی هیئت منصفه

گوگل در واکنش به این رأی گفت به‌دنبال تجدیدنظر دادگاه خواهد بود. این شرکت افزود: «این دادگاه به‌وضوح نشان داد که ما به‌شدت درحال رقابت با اپل و اپ استور این شرکت و همچنین فروشگاه‌های اپلیکیشن دستگاه‌های اندرویدی و کنسول‌های گیمینگ هستیم.»

اپیک گیمز هم در پستی در وبلاگ خود نوشت: «رأی امروز برای تمام توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و مصرف‌کنندگان سراسر دنیا یک پیروزی است. این رأی نشان می‌دهد که اقدامات فروشگاه اپلیکیشن‌های گوگل غیرقانونی است و آن‌ها از انحصار خود برای دریافت هزینه‌های گزاف، سرکوب رقابت و کاهش نوآوری سوءاستفاده کرده‌اند.»

گفتنی است که قاضی این دادگاه هنوز حکم خود را درباره این پرونده صادر نکرده. با توجه به اینکه اپیک گیمز هرگز به‌دنبال دریافت غرامت مالی از گوگل نبوده است، این شرکت احتمالاً از دادگاه می‌خواهد که گوگل را وادار به ارائه آزادی‌های بیشتر به توسعه‌دهندگان برای استفاده از سیستم‌های پرداخت و فروشگاه‌های اپلیکیشن کند. گوگل و اپیک گیمز قرار است در هفته دوم ژانویه (اواسط دی‌ماه) جلسه‌ای با قاضی دادگاه داشته باشند تا درباره حکم احتمالی با یکدیگر صحبت کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی