ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فورتنایت اپل
نرم افزار و اپلیکیشن

اپیک گیمز با پیروزی مقابل گوگل، حالا می‌خواهد به سراغ مبارزه با اپل برود

مدیرعامل اپیک گیمز پس از گوگل، اپل را به چالش خواهد کشید.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

اپیک گیمز پس از سه سال کشمکش و دادگاه‌های متعدد، بالاخره پیروز دادگاه علیه گوگل شد. در این دادگاه ثابت شد که گوگل در بازار توزیع اپلیکیشن‌ها انحصار ایجاد کرده است. حالا مدیرعامل اپیک گیمز اعلام کرده که پس از این پیروزی علیه گوگل، آن‌ها به سراغ اپل و دیگر فروشگاه‌ها خواهند رفت تا بدون کارمزد 30 درصدی، بازی فورتنایت را منتشر کنند.

براساس گزارشی تاره، «تیم سوئینی»، مدیرعامل اپیک گیمز، مدت‌هاست که منتقد انحصارطلبی اپل و گوگل در اندروید و iOS بوده. او از حدود سه سال پیش شکایت‌های گسترده‌ای علیه غول‌های فناوری به راه انداخت تا کارمزد 30 درصدی فروشگاه‌های آن‌ها را پرداخت نکند.

اپیک گیمز ابتدا از اپل به‌دلیل انحصار غیرقانونی شکایت کرد. حکم صادرشده در سال 2021، در 9 مورد از 10 مورد به نفع اپل تمام شد، اما به‌نظر می‌رسد که تیم سوئینی هنوز مبارزه را تمام نکرده است.

مدیرعامل اپیک گیمز
تیم سوئینی، مدیرعامل اپیک گیمز

مبارزه‌ها و پیروزهای اپیک گیمز

چندی پیش تیم سوئینی مجبور شد تعدیل قابل‌توجهی را در نیروی کار این شرکت اعمال کند و 16 درصد از کارمندان، یعنی درمجموع حدود 830 نفر را اخراج کرد. این خبر همه را غافلگیر کرد، زیرا این شرکت درآمد زیادی از بازی فورتنایت کسب کرده و همچنین موفقیت روزافزون فروش لایسنس موتور Unreal Engine جیب این شرکت را پر کرده بود.

مدیرعامل اپیک گیمز به‌طور کوتاه توضیح داد که برخی از بخش‌های شرکت، منابع درآمدی خود را از دست داده بودند و چاره‌ای جز کاهش پرسنل وجود نداشت. البته اپیک در مبارزات قانونی خود و همچنین تبلیغات فروشگاه اپیک گیمز سرمایه‌گذاری زیادی کرده بود تا هم کاربران و هم توسعه‌دهندگان بازی را جذب کند.

تیم سوئینی حالا می‌گوید که قصد دارد فورتنایت را به هر فروشگاهی، ازجمله استیم یا مایکروسافت استور بیاورد، ولی باید این فروشگاه‌ها از دریافت کارمزدهای سنگین صرف‌نظر کنند.

توسعه‌دهندگان بی‌شماری امیدوارند که اپیک گیمز در مبارزه علیه انحصارطلبی شرکت‌ها موفق شود تا دارندگان پلتفرم‌های بزرگ مانند گوگل، ولو و اپل را مجبور به کاهش هزینه‌های فروشگاه خود کند. به‌نظر می‌رسد که پس از حکم اخیر دادگاه علیه گوگل، راه برای توسعه‌دهندگان هموارتر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی